Zakup szafy z drzwiami przesuwnymi to spory wydatek - szczególnie, jeśli decydujemy się na zamówienie mebla na wymiar. Okazuje się jednak, że szafę przesuwną można zrobić zupełnie samodzielnie, przy pomocy materiałów dostępnych w marketach budowlanych i popularnych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Jak zaprojektować jednocześnie funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie mebel? Skorzystaj z naszej instrukcji!
Jak zrobić szafę na wymiar?
Najlepsza szafa to taka, która jest idealnie dopasowana do przestrzeni, w której ma się znajdować. Właśnie dlatego, tak ważne jest wykonanie dokładnego projektu oraz odpowiednie obliczenie wymiarów frontów, kolumn czy samych drzwi przesuwnych. Jeśli tego nie zrobimy, może nas spotkać przykra niespodzianka w postaci np. szuflady, która nie daje się otworzyć czy skrzydła drzwi, które zawadza o półkę.
Plan powinien uwzględnić rozmieszczenie miejsca do przechowywania. To bardzo ważne, nie tylko ze względów technicznych, ale też użytkowych. Wcześniej warto zastanowić się, jakie elementy garderoby i akcesoria znajdą się w projektowanej szafie. Półki, szuflady czy wieszaki będą inaczej rozplanowane w projekcie szafy do przedpokoju, a inaczej np. szafy do sypialni.
W niektórych przypadkach wymaga to nieco kreatywności. Załóżmy, że w małej sypialni nie może stanąć głęboka szafa przesuwna. Jak zrobić jej projekt, by na 40 cm zamontować wieszaki na ubrania? Zamiast zakładać, że to niemożliwe, sięgnijmy po wieszaki montowane w przód - takie, jakie często widzimy na ścianach sklepów odzieżowych. Zamiast szuflad można zastosować kosze lub pojemniki. Opcji rozmieszczenia poszczególnych elementów jest naprawdę sporo! Dzięki temu nawet mała szafa zapewni mnóstwo miejsca do przechowywania.
Wymiary szafy
Projekt szafy musi uwzględniać wszystkie elementy oraz ich dokładne wymiary. Podstawa to oczywiście szerokość, wysokość i głębokość. Szafa wnękowa powinna być ściśle dopasowana do dostępnej przestrzeni. Oprócz frontów, ścian i półek z płyty lub innego materiału, prowadnic i kółek, będą nam potrzebne m.in. kątowniki, wkręty itp. Szuflady i drzwi mogą być z uchwytami lub bez - samodzielnie łatwiej jednak stworzyć mebel bez tych elementów.
Kolejna kwestia to drzwi przesuwne. Jeśli szafa jest szeroka, dwie pary nie wystarczą - trzeba zastosować trzy lub nawet cztery. Rozmiar drzwi trzeba tak zaplanować, aby nie pozostawić miejsca na szpary, ale też by skrzydła za bardzo nie nachodziły na siebie.
Ważne! Samodzielny montaż szafy przesuwnej wymaga zakupu prowadnic - górną część mocujemy do sufitu, dolną do podłogi. Do tych elementów dołączane są małe kółeczka, dzięki którym drzwi szafy będą się przesuwać. Przywierca się je do skrzydeł, co powoduje skrócenie ich wysokości. Kółeczka "zabierają" około 0,5 cm wysokości z każdej strony, dlatego drzwi powinny być niższe o ich łączny wymiar. Inaczej ich po prostu nie zamontujemy!
Kolej na wnętrze szafy. Tutaj znajdą się półki, szuflady, pojemniki i pawlacze. Aby odpowiednio zaprojektować szafę, musimy wziąć pod uwagę własne potrzeby. Ogranicza nas jedynie pojemność wnętrza szafy, nic więcej! Trzeba jednak dokładnie obliczyć szerokość kolumn, rozmiar półek, głębokość szuflad - z uwzględnieniem przestrzeni pomiędzy jedną szufladą a drugą, tak by swobodnie się wysuwała.
Wybór frontów, korpusu i pleców mebla
Następnie wybieramy styl i wybarwienie frontów, pleców oraz korpusu szafy. Pod tym względem możliwości są bardzo szerokie. Do wyboru mamy wybarwienia jednolite, drewnopodobne, płyty akrylowe i inne. Ściany i fronty mogą być wykończone w połysku lub głębokim macie.
Skrzydła szafy wnękowej, ściany i korpus niekoniecznie muszą być w tym samym kolorze. Zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać, mogą być różne lub cała bryła może być jednolita.
Typowym dodatkiem, w jaki najczęściej wyposażamy drzwi przesuwne, jest lustro. Montaż tego elementu wymaga nieco więcej umiejętności. Jeśli ma stanowić bardziej ozdobę niż spełniać funkcję użytkową, zamiast niego można zastosować np. dekoracyjne listwy poziome lub krzyżując się. Dzięki nim szafa w przedpokoju czy sypialni straci nieco na swojej surowości i stanie się ładnym dodatkiem w aranżacji wnętrza.
System przesuwny w szafach
Wbrew pozorom system przesuwny nie jest trudny do zamontowania. Najważniejszym etapem jest rozmieszczenie skrzydeł drzwi - trzeba podjąć decyduję, który front będzie z przodu, a który w głębi. O ile w przypadku szaf z drzwiami przesuwnymi podwójnymi nie ma to większego znaczenia, o tyle przy potrójnych lub poczwórnych już wymaga dobrego przemyślenia.
Szyny muszą być kupione na odpowiednią ilość skrzydeł - dwa, trzy lub więcej. To ważne, ponieważ w zależności od liczby drzwi stosuje się inny system jezdny.
Systemy przesuwane różnią się jakością. Te z nieco wyższej półki cenowej wyposażone zostały w funkcję cichego zamykania oraz otwierania. Posiadają też solidne kółeczka, które dobrze znoszą intensywną eksploatację. To szczególnie ważne, gdy montujemy szafy młodzieżowe bądź szafy przesuwne w przedpokoju - tam, gdzie najprawdopodobniej będą używane nawet kilkanaście razy dziennie. Wysokiej klasy system przesuwny daje możliwość wyregulowania z założonymi drzwiami. Pozwala to na idealne spasowanie jednej strony do drugiej oraz innych elementów mebla.
Meble na wymiar - zaprojektuj własne wnętrze
Meble na wymiar zapewniają możliwość optymalnego dopasowania półek, szuflad, przegród i innych elementów. To niezbędne do pomieszczenia wszystkich ubrań, butów i przedmiotów codziennego użytku. Najprościej rozrysować je na zwykłej kartce papieru - dzięki temu uda nam się w myślach zwizualizować naszą szafę i w razie potrzeby wprowadzić poprawki. Ewentualnie warto też sięgnąć po gotowe, proste programy do projektowania mebli.
Oczywiście meble na wymiar to nie tylko szafy w sypialniach, pokojach nastolatków czy przedpokojach. Z powodzeniem znajdują zastosowanie w biurze, garderobie, a nawet w kuchni i spiżarni! Choć pomieszczenia takie zwykle nie kojarzą się z szafami przesuwnymi, doskonale spełniają w nich swoją rolę. Oczywiście wymaga to innego rozplanowania przestrzeni - półki na segregatory będą wyższe niż te ubrania, natomiast te na słoiki - zdecydowanie niższe itp.
Mebel wykonany samodzielnie okaże się nawet dwa razy tańszy od tego zmontowanego na zamówienie lub nawet produktu gotowego. Oczywiście wymaga nieco pracy, lecz w efekcie końcowym daje mnóstwo satysfakcji. Do tego jest idealnie dopasowany do naszych własnych potrzeb!