Piękna i funkcjonalna kuchnia to nie tylko doskonałej jakości szafki kuchenne, zlewozmywaki, okapy czy listwy przyblatowe. O długoletnim użytkowaniu mebli kuchennych zdecyduje jakość i trwałość wybranego blatu kuchennego. Ale to nie jedyne kryteria, które warto wziąć pod uwagę wybierając blaty kuchenne.
Rodzaje blatów, które możemy wybrać
Zestawy mebli kuchennych oferowane w sklepach często są już wyposażone w odpowiednie blaty. Decydując się na taką opcję tracimy wpływ na wykończenie szafek, ale mamy pewność, że elementy będą do siebie pasowały wymiarowo i wizualnie. Samodzielne dopasowanie pozwala na zastosowanie nietypowego materiału lub koloru blatu. A do dyspozycji mamy następujące rodzaje:
Blaty szklane - elegancja i nowoczesność
Najmniej popularne i rzadko spotykane są blaty ze szkła. Oprócz dużego ciężaru mają jeszcze jeden istotny mankament: na gładkiej powierzchni widać każde dotknięcie i zabrudzenie. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnej kuchni, ale raczej takiej gdzie mało gotujemy.
Blaty drewniane - trwałe i odporne na uszkodzenia
Blaty drewniane to przeciwieństwo szklanej wersji. Bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, w tym wywołane gorącymi naczyniami, ale wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Drewno chłonie wodę a w kuchni jej nie brakuje. Długie użytkowanie zależy od sposobu i częstotliwości impregnacji i zapobieganie zalaniu.
Popularny wybór - blaty laminowane
Najbogatsze wzornictwo i kolorystykę mają blaty laminowane. Z ekonomicznego punktu widzenia to także najkorzystniejsza propozycja. Produkowane są z płyty wiórowej, powleczonej warstwą laminatu. Podobnie jak drewniane odpowiedniki, nie lubią kontaktu z dużą ilością wody i bardzo gorące naczynia mogą pozostawić ślady na powierzchni. Jest to jednak najbardziej ekonomiczny i efektowny materiał. Cieszą się popularnością, bo także nie są wymagające jeśli chodzi o czyszczenie – można stosować wszystkie popularne kuchenne detergenty.
Odporny na uszkodzenia blat z kamienia syntetycznego
Blat z konglomeratu wykonany jest z kamienia syntetycznego, który z powodzeniem imituje blat z kamienia naturalnego, ale ma mniejszą masę. Nie wymaga solidnego wsparcia, więc pasuje do praktycznie wszystkich rodzajów szafek dolnych. Odporny na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, a także dostępny w bogatej gamie wzorów i kolorów.
Blaty metalowe wykorzystywane w hotelach i restauracjach
Najmniej popularny blat metalowy jest chętnie wykorzystywany w profesjonalnych kuchniach hotelowych czy restauracyjnych, a rzadziej spotykany w domach. Bardzo wytrzymały, odporny na wszelkie uszkodzenia, wysokie temperatury czy kontakt z różnymi substancjami. Wymaga wycierania do sucha po użyciu, aby nie pozostawały na nim ślady. Jest higieniczny i łatwy w dezynfekcji - nie będzie niszczył się od środków odkażających czy czyszczących. Jego estetyka nie wpisuje się jednak we wnętrza domowe.
Wyjątkowe blaty z kamienia naturalnego
Blaty z kamienia naturalnego są bardzo kosztowne, ciężkie i wymagające. Wyjątkowy i szlachetny wygląd rekompensuje użytkownikom wysoką cenę tego materiału. Naturalny kamień - szczególnie odmiany marmuru - nie jest odporny na zaplamienie i tłuszcze, dlatego taki blat musi być regularnie impregnowany. Proces zamyka pory w materiale i sprawia, że tłuszcze i barwne substancje, takie jak wino czy soki nie wnikną w jego strukturę i nie pozostawią śladów.
Dokonując wyboru blatu kuchennego warto zastanowić się czego potrzebujemy? Jakie cechy są dla nas najistotniejsze? Warto wziąć pod uwagę takie cechy jak:
- Dopasowanie blatu do stylu i wyglądu kuchni.
- Cena wybranego blatu i nasze możliwości finansowe.
- Przewidywana częstotliwość i intensywność użytkowania.
- Rozmiar blatu, jakiego potrzebujemy i konstrukcję szafek - niektóre materiały mogą bardzo obciążać szafki kuchenne stojące.
- Funkcjonalność – warto rozważyć czy bardziej pasuje do naszej kuchni blat jednolity, przykrywający wszystkie szafki, czy lepiej sprawdzi się dopasowany do każdej oddzielnie.
Dopasuj blat do koloru kuchni
Z uwagi na to, że blat stanowi integralną, bardzo dobrze widoczną część mebli kuchennych, powinien być do nich odpowiednio dopasowany. Należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:
- Dopasowujemy blat do szafek na zasadzie kontrastu lub wybierając identyczny kolor, ale mniej lub bardziej nasycony.
- Biel pasuje do każdego koloru, ale źle wygląda z szafkami w identycznym kolorze.
- Czerń jest elegancka i stylowa, ale widać na niej każde zabrudzenie.
- Blaty drewniane i drewnopodobne wprowadzają do wnętrza ciepło i przytulność, świetnie łączą się z każdym kolorem, zaś blaty kamienne i imitujące kamień - dodają elegancji, świeżości i chłodu.
Jasne meble doskonale prezentują się w połączeniu z kontrastowymi blatami w mocnych kolorach, które powtórzone w innych dodatkach, nadają wnętrzu charakteru i klasy.
Meble drewniane, zwłaszcza w klasycznym stylu, doskonale współgrają z blatem laminowanym imitującym kamień naturalny. W ten sposób kuchnia stanie się bardziej nowoczesna.