Odpowiednio dobrany dywan potrafi odmienić każde wnętrze. To popularny dodatek wystroju, który sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i stylowe. Pomaga w pozbyciu się pogłosu, chroni podłogi domu przed zarysowaniem i zabrudzeniem. Regularne odkurzanie pozwala utrzymać dywany w dobrym stanie. Z czasem jednak każda wykładzina wymagała odświeżenia i czyszczenia chemicznego. Zastanawiasz się jak wyprać dywan w warunkach domowych? Przedstawiamy różne możliwości.
Pranie dywanów – od czego zacząć?
Zacznij od przesunięcia mebli tak, aby jak największa powierzchnia wykładziny była łatwo dostępna. Zanim przystąpisz do czyszczenia chemicznego odkurz dywan z zalegających na nim zanieczyszczeń oraz kurzu. Możesz zmienić końcówkę odkurzacza na mniejszą i dokładniejszą. Ważne, żeby na dywanie nie zostało nic, co mogłoby podczas prania przeszkadzać.
Jak wyczyścić dywan domowymi sposobami?
Kiedy powierzchnia dywanu jest już dokładnie odkurzona, możesz przejść do kolejnego etapu. Pamiętaj, że pokój w którym położony jest dywan, będzie wyłączony z użytku przez minimum całą noc.
Jak wyprać dywany w domu?
Należy ocenić, czy dywany są tylko zakurzone, czy posiadają również plamy i zabrudzenia. Na zakurzenie pomoże trzepanie. Zabrudzenia i plamy wymagają użycia odplamienia.
Zaplamioną wykładzinę należy zwilżyć delikatnie wodą, za pomocą gąbki. Czynność ta ułatwi wnikanie detergentów w włókna. Nie należy przesadzić z moczeniem dywanu, aby nie zniszczyć znajdującej się pod nim podłogi. Następnie w wilgotną wykładzinę należy wetrzeć proszek do prania, pamiętając przy tym, żeby zrobić to równą warstwą. Można pomóc sobie ściereczką lub czystą szczotką do zamiatania. Pokój należy zamknąć i pozwolić działać substancjom aktywnym zawartym w proszku. Zaletą tego rozwiązania jest pozbycie się bakterii, które znajdują się w zabrudzonym dywanie. Rano ponownie należy dokładnie odkurzyć wykładzinę i przewietrzyć pomieszczenie.
Jeśli po odświeżeniu zostały ślady zabrudzeń, należy połączyć ocet i wodę w równych proporcjach, dodając kilka kropelek olejku zapachowego (pomarańczowego, cytrusowego lub lawendowego). Zabrudzone miejsca na dywanie trzeba obficie polać powstałą mieszanką i pozostawić na parę minut. Ta metoda to doskonały sposób prania dywanów, ale także wprowadzenie do pomieszczeń pięknego zapachu. Jeśli podłoga pod dywanem wykonana jest z drewna, warto pod miejsce zamoczenia podłożyć folię, która zabezpieczy podłogę. Plamę zmoczoną preparatem wody z octem trzeba potrzeć ściereczką lub gąbką. Czynność należy powtarzać do momentu całkowitego pozbycia się zabrudzenia. Używając tej metody pozbędziesz się plam.
Jak wyprostować dywan?
Zagniecione dywany także można odratować domowym sposobem! Jeśli zastanawiacie się, jak pozbyć się zagnieceń na dywanach, rozłóżcie je w ciepłym, nagrzanym pomieszczeniu. Na większe zagniecenia na dywanie można wypuszczać parę z żelazka lub stacji parowej. Aby pozbyć się odciśniętych śladów po meblach na dywanie, wystarczy położyć w to miejsce kostkę lodu, która stopniowo podniesie zgniecione włosie.
Warto pamiętać, że puszyste, małe dywaniki do sypialni, które charakteryzują się długim włosiem wymagają szczególnej uwagi. Ich sprzątanie powinno odbywać się częściej, ponieważ dużo bardziej przyciągają kurz, co sprzyja rozwijaniu się w nich roztoczy.
Czyszczenie dywanu sodą – czyli jak szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?
Kiedy wykładzina zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, do jego odświeżenia możesz użyć sody oczyszczonej. Jest to również świetny sposób czyszczenia wykładzin- tak zwane pranie dywanów na sucho.
Jak zatem czyścić dywan i wywabić nieprzyjemne zapachy sodą oczyszczoną? Na odkurzoną powierzchnię należy wysypać równą warstwą sodę i delikatnie wetrzeć ją we włókna dywanu. Im dłuższe włosie, tym delikatniej należy ją wcierać. W wykładziny o krótkim włosiu, można ją „wklepać”. Sodę trzeba pozostawić na kilka godzin na dywanie bądź wykładzinie, żeby mogła zadziałać. Następnie wystarczy odkurzyć dywan. Tą metoda znacznie łatwiej oczyścić dywan z krótkim włosiem.
Czyszczenie dywanów z zabrudzeń
Zimą, czyszczenie dywanów z zabrudzeń można wykonywać także bez użycia środków chemicznych - Będzie do tego potrzebny jedynie śnieg. Wykładzinę należy wynieść na zewnątrz i rozłożyć na płasko. Czyszczenie dywanów śniegiem polega na wcieraniu go w zabrudzone powierzchnie. Trzeba pamiętać, aby śnieg nie był zbyt rozpuszczony, ponieważ spowoduje przemoczenie dywanu, a to nie pomoże w usunięciu plam.
Jeśli jest taka możliwość, dywany do salonu warto także regularnie trzepać.
Czyszczenie dywanu z plam z tłustych, kawy, herbaty oraz win
Tłuste plamy na dywanie oraz ślady po rozlanej herbacie, kawie czy winie są trudne do usunięcia. Istnieją jednak skuteczne metody czyszczenia dywanów nawet z uporczywych zabrudzeń.
Tłuste ślady - jak je sprać z dywanu?
Jeśli tłusta plama jest pozostałością po rozlanym wosku, najlepiej będzie użyć pergaminu i żelazka. W tym celu należy na zabrudzeniu ułożyć pergamin i przeprasować go gorącym żelazkiem. Papier pergaminowy idealnie nadaje się do wciągania tłustych śladów z wykładziny o różnym splocie.
Tłustą plamę z oleju należy obficie (2 szklanki) obsypać mąką ziemniaczaną i pozostawić na minimum cały dzień. Mąkę ziemniaczaną, która będzie stopniowo wyciągać tłuszcz z włosia, należy później dokładnie odkurzyć szczotką-ssawką.
Rozlane wino, kawa i herbata na wykładzinie
Na pozostałości po rozlanym winie doskonale sprawdzi się sól kuchenna. Solą należy zasypać plamy i delikatnie spryskać wodą, żeby sól mogła pochłonąć zabrudzenie. Sól dobrze jest pozostawić na minimum dwie godziny, po tym czasie trzeba usunąć ją odkurzaczem. Jeśli plama z wina nadal jest widoczna, można nanieść na nią mieszankę wody i octu, a następnie pocierać ją szmatką.
Plamy z kawy i herbaty najlepiej usuwać z dywanu przez delikatne zapranie ich wodą z mydłem. Woda powinna być letnia, wystarczy plamę lekko pocierać za pomocą gąbki.