Minimalistyczny, stawiający na prostotę i funkcjonalność, styl skandynawski nie wychodzi z mody. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w kuchni, gdzie wyjątkowe znaczenie ma czystość, wygoda i poczucie porządku - zarówno tego literalnego, jak i wizualnego. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w tylu skandynawskimi i zobacz zdjęcia - nasze inspiracje!
Kuchnia w stylu skandynawskim. Meble, dekoracje i ozdoby
Styl skandynawski jest bardzo uniwersalny - w takiej aranżacji doskonale prezentują się zarówno przestronne, jak i małe kuchnie. Podstawową zasadą stylistyki skandynawskiej jest funkcjonalność - wybierz więc proste meble kuchenne w jasnych kolorach. Wszelkie tricki stosowane w celu zwiększenia powierzchni roboczej (np. stolnica wysuwana spod piekarnika) są tu jak najbardziej wskazane.
Podstawowym kolorem w stylu skandynawskim jest biel. Biała kuchnia prezentuje się bardzo estetycznie. Jasne meble optycznie rozświetlają i powiększają wnętrze. Brak tu zbędnych ozdobników - uchwyty szafek są proste, najczęściej ze stali nierdzewnej, bądź nie ma ich wcale. Gładkie fronty podkreślają wizualną czystość.
W minimalistycznej kuchni świetnie prezentują się metalowe wieszaki na ściereczki, metalowe lub wiklinowe pojemniki, a także wszelkiego rodzaju naturalne materiały - przede wszystkim bawełna i len.
Kuchnia w stylu skandynawskim obowiązkowo zawiera elementy drewniane. Niekoniecznie z litego drewna - budżetowe aranżacje z powodzeniem mogą wykorzystywać np. blaty kuchenne laminowane w stylistyce drewna. We wnętrzach typu studio oraz w kuchniach łączonych z jadalnią czy salonem może też znaleźć się uroczy stół w kolorze drewna. Kuchnie urządzone w ten sposób mogą mieć też elementy nawiązujące do cegły - ściany w ceramice stylizowanej na ceglaną itp.
W kuchni w stylu skandynawskim nie wszystko musi być białe i drewnopodobne. W rzeczywistości aranżacje takie dają nam mnóstwo możliwości. Meble kuchenne mogą mieć ciemniejszy kolor lub występować w kontrastach, np. białe fronty kuchenne do szafek i czarne boki. Świetnie prezentują się też nowoczesne rozwiązania łączące metal i szkło. Dodają one wnętrzu elegancji i wizualnie rozświetlają przestrzeń.
Górne szafki kuchenne wiszące często mają przeszklenia i witryny - takie rozwiązanie samo w sobie stanowi element dekoracyjny. Kuchnia w stylu skandynawskim nie powinna bowiem obfitować w dekoracje i ozdoby. Te, które się pojawią, bazują na elementach przyrody - jasna doniczka z intensywnie zieloną rośliną pięknie udekoruje nie tylko parapet, ale też blat czy stół kuchenny. Styl skandynawski stawia na naturalność, dlatego sięgnij raczej po prawdziwe rośliny. Sztuczne są dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach, np. w kuchni bez okna.
Skandynawska kuchnia może mieć ciekawą ozdobę kontrastującą z jej prostotą, np. kolorowy obraz na ścianie lub fantazyjna misa na owoce. Poprzestań jednak na jednym takim dodatku - gdy będzie ich więcej, aranżacja straci swój styl i minimalistyczny urok.
Zobacz nasze kuchenne inspiracje:
Jeśli chcesz skomponować idealnie skandynawską kuchnię, dobrym rozwiązaniem okażą się gotowe produkty - zestawy mebli kuchennych. Zaprojektowane przez specjalistów od wystroju wnętrz, pozwalają tworzyć aranżacje jednocześnie stylowe i funkcjonalne. Wbrew pozorom popularne zestawy mebli w stylu skandynawskim nie są wyborem wyłącznie do dużych przestrzeni. Świetnie sprawdzą się też w mniejszych pomieszczeniach - do tego podniosą ich funkcjonalność i wprowadzą praktyczne rozwiązania.
Styl skandynawski - główne cechy
Minimalizm, oszczędność w środkach, surowość i prostota - to najważniejsze cechy, jakimi wyróżniają się skandynawskie aranżacje. Kuchnia w stylu skandynawskim wyróżnia się oszczędnością w umeblowaniu. Mała ilość sprzętów kuchennych przekłada się na wizualną lekkość wnętrz. Półki i regały drewniane lub szklane powinny pozostać otwarte - nie należy zamykać ich drzwiczkami.
Takie podejście do aranżacji najlepiej wykorzystuje funkcjonalność wnętrza, jakim jest kuchnia. Styl skandynawski nie bez przyczyny cieszy się popularnością wśród ludzi młodych, zapracowanych i zabieganych, którzy mają niewiele czasu na dbanie o dom. Pieczołowite czyszczenie wielu mebli kuchennych i innych elementów domowego wyposażenia, przestawianie ozdób i szorowanie ozdobnych uchwytów to zdecydowanie mało atrakcyjna perspektywa dla osób nowoczesnych.
Takie same zasady obowiązują wobec pozostałych wnętrz w domu, oczywiście jeśli one również zostały urządzone w tym stylu. Wybierz więc proste, funkcjonalne meble, naturalne kolory, drewniane dodatki, cegłę - inspiracje czerpane z natury to najlepszy sposób na skandynawski wystrój.
Odmiany stylu skandynawskiego
Skandynawia, jak wiadomo, to cztery duże kraje o zbliżonych, choć jakby nie patrzeć różnych kulturach. Na przestrzeni wieków każdy z nich wykształcił swój własny styl aranżacji wnętrz.
Kuchnia szwedzka jest najbliższa "typowej" aranżacji skandynawskiej - dominują w niej biel i elementy drewniane. Szwedzi stawiają na prostotę i wręcz skrajny minimalizm.
Kuchnia duńska zyskał nieco romantycznego klimatu. Tu można sobie pozwolić na nieco więcej ozdobników, uroczych materiałów np. z motywem kwiatowym. Dominują tu delikatność i białe barwy.
Kuchnia fińska jest nieco inna: więcej w niej kontrastów. Na przykład szafki kuchenne dolne czy szafki pod zlew w kolorze białym świetnie prezentują się z czarnymi uchwytami lub w otoczeniu ciemnych urządzeń bądź dekoracji. Fińska aranżacja kuchni obfituje w geometryczne wzory, zachowując przy tym swoją typową dla skandynawskich wnętrz lekkość i świeżość.
Kolory Skandynawii
Kuchnia w stylu skandynawskim to nie tylko meble w kolorze bieli i drewno. To miejsce na wszelkie naturalne barwy. Obok kolorów takich jak ecru, ivory czy beż, znajdziesz tu też pastele - błękit, róż, a nawet fiolet. Charakterystyczne dla kuchni skandynawskiej jest "rozbielenie" pasteli. Taka aranżacja zyskuje na oryginalności, a przy tym nie traci swojego efektu rozświetlenia.
Popularne kuchnie skandynawskie zawierają też wiele elementów drewnianych. Ze stylem tym świetnie komponują się kontrastowe tkaniny, na przykład czarne lub granatowe ściereczki, obrusy lub zasłony. Oczywiście w tak urządzonym domu wszelkie tkaniny są całkowicie naturalne.
Eksperymentując z kontrastami i dodatkami warto pamiętać, iż nowoczesne kuchnie skandynawskie to przede wszystkim jasne tło i jak najwięcej bieli. Ściany w takiej kuchni muszą być gładkie i matowe - bez zbędnych ozdobników czy wzorków. W tak urządzonym wnętrzu - niezależnie od tego, czy jest to duża kuchnia czy aneks w małym mieszkaniu typu studio - domownicy zyskują poczucie ładu i porządku, a co za tym idzie też komfortu i wewnętrznego uspokojenia.