Naprawa sprężyn w wersalce. Jak to zrobić?

Naprawa sprężyn w wersalce. Jak to zrobić?

Uszkodzone sprężyny w wersalce, tapczanie, kanapie lub fotelu mogą stanowić prawdziwy problem. Czy taka usterka musi oznaczać, że ulubiony mebel trafi na wysypisko? Czy warto ratować i odnawiać wersalkę na sprężynach? Czy naprawa mebli tapicerowanych ma sens?

Jeśli Twój ulubiony fotel lub wiekowa wersalka, do której masz ogromny sentyment, wymaga renowacji lub naprawy, nie ryzykuj, lepiej skorzystać z pomocy dobrego specjalisty, który nie tylko szybciej, skuteczniej i estetyczniej wykona to zadanie. Jedynie ktoś z szeroką wiedzą i dużym doświadczeniem w dziedzinie tapicerki, może sprawnie odnowić stary, zużyty mebel wypoczynkowy dając mu drugie życie.

Jaki jest koszt wymiany sprężyn w wersalce? Jakie dodatkowe prace warto zlecić fachowcowi, aby kanapa prezentowała się jak nowa? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

  renowacja wersalki

Meble na sprężynach

Sprężyny są powszechnie wykorzystywane jako element wielu mebli tapicerowanych oraz materacy. To właśnie one zapewniają komfort i wygodę użytkowania. Fotele, sofy, wersalkinarożniki i tapczany których siedziska wykonane są na sprężynach uchodzą za najwygodniejsze. Choć często na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, sprężyny znajdują się wokół nas w wielu meblach wypoczynkowych oraz sypialnianych. Są bardzo często i chętnie wykorzystywane przez producentów i jednocześnie doceniane przez użytkowników. Są dużo lepszą alternatywą niż pianki i gąbki, które z czasem odkształcają się i tracą swoją sprężystość. Nic więc dziwnego, że tapicerowane meble na sprężynach na dobre zagościły w naszych domach, przynosząc komfort i wygodę użytkowania.

Naprawa mebli na sprężynach - jasna tapicerka

Dwa rodzaje sprężyn

Meble wypoczynkowe wykonane są zazwyczaj na bazie sprężyn bonellowych lub falistych. Niektóre modele wykorzystują oba rodzaje sprężyn, zwłaszcza klasyczne sofy, wersalki, fotele, łóżka, a także całe komplety wypoczynkowe. Jest to związane z ich właściwościami, a tym samym – funkcjonalnością i dużo większą wygodą użytkowania.

  • sprężyny bonell;
  • sprężyny faliste.

Sprężyny bonell są powszechnie stosowane w meblach tapicerowanych oraz materacach. Wykonane są ze stalowego drutu w kształcie klepsydry. Ich wysokość wynosi od 9 do 14 cm. Pojedyncze elementy łączy się za pomocą drutu, uzyskując w ten sposób formatki o różnych wymiarach, dostosowane do rozmiarów danego mebla. To właśnie budowa gwarantuje sprężystość progresywną, czyli opór zależny od siły nacisku, czego w zwykłych, tradycyjnych materacach na pewno nie znajdziemy.

Cechą charakterystyczną sprężyn bonell jest progresywność. Co to oznacza? Ich opór rośnie wraz ze zwiększaniem naporu. Dzięki równomiernie rozkładanemu naciskowi sprężyn bonell zapobiegają powstawaniu odkształceń w meblach tapicerowanych oraz materacach.

Sprężyny bonell znalazły zastosowanie głównie produkcji materaców, są jednak stosowane także w meblach tapicerowanych takich jak kanapy, sofy czy fotele.

Sprężyny faliste zwane są również sprężynami zig-zag. To z kolei, jak sama nazwa wskazuje, druty wygięte na kształt fal, które stosuje się głównie w meblach tapicerowanych. Montowane są równolegle do siebie, co pozwala na stworzenie stabilnej siatki, podtrzymującej zarówno siedziska, jak i oparcia mebli. Sprężyny faliste przymocowuje się do ramy wersalki lub łóżka do sypialni za pomocą specjalnych zaczepów. W połączeniu z innymi warstwami, np. pianką, zapobiegają jej odkształceniom.

Naprawa mebli - renowacja łóżka

Sprężyny bonell czy faliste – zastosowanie i sposób działania  

Sprężyny bonell sprawiają, że meble i materace są wygodne. Modele, w których znajdują zastosowanie, są odporne na odkształcenia, nawet po ich wieloletnim użytkowaniu. Sprężyny faliste wykorzystywane w meblach tapicerowanych odpowiedzialne są za to, by ich siedziska się nie zapadały. Dzięki nim pozostałe warstwy, takie jak np. pianka, zyskują na trwałości i nie są tak podatne na zmianę pierwotnego kształtu. Krótko mówiąc, elementy takie jak sprężyny bonell czy faliste zapewniają komfort użytkowania i trwałość poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak materace i meble tapicerowane.

Materiały tapicerskie  do mebli

Naprawa sprężyn w wersalce - czy warto?

Naprawa mebli i wymiana znajdujących się w nich sprężyn nie jest tak łatwa jak mogłaby się wydawać. Wymaga wiedzy, wpraw, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Jeśli nie czujesz się specjalistą w dziedzinie tapicerowania, zleć to zadanie fachowcom.

Czy opłaca się inwestować w pomoc specjalistów? Czy naprawa kanapy jest opłacalna? Może lepiej kupić nową wersalkę, a starą wyrzucić? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jesteśmy przywiązani do starej kanapy, fotela czy łóżka lubimy jego kształt i styl, warto spróbować wymiany tapicerki wraz ze sprężynami. Jeśli jednak uszkodzony mebel, nie jest Ci szczególnie drogi, rozważ wymianę na nowy. Czasem warto dołożyć pewną sumę i zainwestować w nowe meble niż bezskutecznie naprawiać stare.

tapicerka mebli - meble do renowacji

Czy wymiana sprężyn w wersalce jest możliwa?

Wymiana sprężyn w wersalce to skomplikowane zadanie wymagające znajomości budowy kanap sprężynowych. Wszak nie każdy tapczan zbudowany jest w ten sam sposób! W sklepach znajdziemy kanapy sprężynowe wypełnione sprężynami falistymi, bonellowymi i kieszeniowymi, różniące się kształtem i komfortem użytkowania. Sprężyny faliste kształtem przypominające sinusoidę i pełnią funkcję podkładu pod piankę tapicerską. W wersalkach rozpościera się je między jedną krawędzią a drugą, tworząc konstrukcję przypominającą stelaż.

Sprężyny bonellowe kształtem przypominają klepsydry ustawione jedna obok drugiej, scalone drutem. Jako że tworzą zwarty układ pod naciskiem nie zapadają się wyłącznie w jednym miejscu, lecz na całej powierzchni. Z kolei wersalki ze sprężynami kieszeniowymi zbudowane są tak, że każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce i nacisk na materac w jednym miejscu nie skutkuje poruszaniem się całej powierzchni. To niezwykle praktyczna opcja, zwłaszcza kiedy na jednej wersalce nocują dwie osoby.

Inwestując w wymianę sprężyn w tapczanie warto zastanowić się nad skorzystaniem z dodatkowych zabiegów renowacyjnych. Wszak remont kanapy to doskonały moment na odświeżenie wyglądu wnętrza, a nawet radykalną zmianę stylu panującego w mieszkaniu. Odwiedzając tapicera z zamiarem skorzystania z usługi wymiany sprężyn w wersalce możemy poprosić go również o zmianę tapicerki, nóżek, a nawet kształtu samej kanapy!

Meble tapicerowane - tapicerka w ciekawym kolorze

Jak naprawić sprężyny w wersalce - krok po kroku

Dla najbardziej dociekliwych z Was przygotowaliśmy krótki instruktaż jak naprawić sprężyny w wersalce. Może ktoś spróbuje i uratuje ukochane meble.

Demontaż

Każda kanapa jest zbudowana indywidualnie. Jednak meble tapicerskie rządzą się pewnymi wspólnymi prawami. Należy ocenić w jaki sposób mebel powstawał i odnaleźć warstwy najbardziej końcowe. Żeby dotrzeć do sprężyn trzeba kanapę zdemontować postępując dokładnie odwrotnie niż ona powstała. Najczęściej końcowym elementem maskującym jest tkanina wewnątrz skrzyni przybita do ramy zszywkami.

Usuwanie zszywek

Połamane sprężyny benellowe są niebezpieczne i mogą uszkodzić poszycie kanapy oraz ubrania, pościel itd. Zszywki podważamy wstępnie wkrętakiem i wyciągamy szczypcami płaskimi. Demontujemy warstwy obicia po kolei, aż dotrzemy do sprężyn. Demontujemy wkład z popękanymi sprężynami bonellowymi, ale zostawiamy dolne sprężyny płaskie, na których sprężyny bonellowe były oparte. Będzie to nasza podstawa do ułożenia zamiennego materaca piankowego.

Naprawa kanapy

Gąbka poliuretanowa o twardości 36 i więcej z powodzeniem zastąpi nasze uszkodzone sprężyny. W miejsce usuniętych sprężyn możemy zastosować blok gąbki z pianki poliuretanowej. Blok należy wyciąć jako nieco większy od rozmiaru sprężyn. Zapas w zależności od twardości gąbki powinien wynosić 1-2 cm w każdym wymiarze. Wycinamy gąbkę na wymiar, można to zrobić samemu lub zamówić gotowe elementy w hurtowni materiałów tapicerskich. Element z gąbki można dodatkowo owinąć płótnem lnianym lub konopnym. Alternatywą może być wykonanie zamiast materaca stałego umieszczonego w kanapie materaca przypinanego np. za pomocą pasów.

Wymiana mebli czy naprawa sprężyn?  Co lepsze?

Naprawa materaca na stałe

Jeśli chcemy przywrócić pierwotny kształt materaca kanapy to musimy wymienić przedarte pękniętymi sprężynami pokrycie z materiału obiciowego. Demontujemy cały stary materiał , rozpruwamy miejsca zszyte i traktujemy jako wykrój dla nowego materiału obiciowego. Zamiast sprężyn umieszczamy blok pianki poliuretanowej. Nowe pokrycie materiałowe szyjemy i zakładamy na mebel. Do zamocowania pokrycia do ramy stosujemy zszywacz tapicerski i zszywki. Należy w odwrotnej kolejności zamontować wszystkie warstwy materaca na stałe.

Nowy materac przypinany

Jeśli chcemy wykonać nowy materac szyjemy z materiału obiciowego pokrowiec. Do pokrowca wsuwamy wycięty blok pianki poliuretanowej. Dobrze jest do tego celu zastosować maszynę do szycia. Pokrowiec powinien być lekko ciaśniejszy niż rozmiar gąbki. Obciągamy gąbkę pokrowcem i zamykamy pokrowiec. Szyjemy pasy mocujące z tego samego materiału i mocujemy pasami materac do ram. Teraz w każdej chwili możemy wyczyścić materac zdejmując go z kanapy piorąc i susząc np. na balkonie.

Do naprawy sofy potrzebujemy odpowiedniego materiału, tkaniny obiciowej lub skóry. Skóra to bardzo kłopotliwa sprawa, a naprawę skórzanych sof lepiej powierzyć profesjonalnym producentom mebli. Z tkaniną jest to znacznie łatwiejsze i możesz samodzielnie wymienić taką tapicerkę. Wszystkie tkaniny obiciowe dzielimy na tkaniny tkane i nietkane. W tym przypadku włókniny mają z reguły syntetyczną podstawę i syntetyczną powłokę. Najpopularniejsze tkaniny obiciowe to:

  • Flock to miękki, przyjemny w dotyku materiał. Mocny, trwały, nie blaknie. Dobrze nadaje się do czyszczenia neutralnymi detergentami. Skład: około 65% syntetyczny i 35% bawełna.
  • Welur to tkanina włosowa. W przeciwieństwie do flocka jest tkany, a nie klejony. W związku z tym jest trwalszy i bardziej naturalny, ale cena jest również wyższa. Podstawa jest dwojakiego rodzaju: bawełna i wełna.
  • Żakard to sztuczny jedwab, bardzo wytrzymały materiał o dużej odporności na blaknięcie. Tkanina jest dwuwarstwowa, dzięki czemu każda strona może być zastosowana w tapicerce mebli.
  • Szenil to mocna i trwała tkanina aksamitna. Produkowane są w dwóch wersjach: klejowej i tkanej, te ostatnie są bardziej naturalne i odpowiednio droższe. Wysokiej jakości szenil jest podatny na tworzenie się kłaczków na powierzchni.
  • Gobelin to naturalna tkanina obiciowa, można by rzec „elitarną” wśród materiałów obiciowych. Łatwe do czyszczenia za pomocą detergentów. Najdroższy materiał.

Eksploatacja

Niezależnie od tego, którą metodę zastosujemy uzyskany efekt doprowadzi nas do celu. Nie będzie już groźnych połamanych sprężyn oraz porwanego najczęściej materiału obiciowego. Uzyskamy miękkie przyjemne miejsce do siedzenia i spania. Dodatkową zaletą materaca ruchowego jest możliwość wymiany gąbki w momencie, kiedy ulegnie wygnieceniu bez konieczności demontażu całej kanapy.

Meble i materiały tapicerskie

Ile kosztuje wymiana sprężyn w wersalce?

Jaka jest cena sprężyn i pozostałych materiałów do renowacji mebli? Otóż trudno powiedzieć. Wszystko zależy od wielkości samej wersalki, zakresu zleconych prac, a nawet regionu kraju, w których chcielibyśmy skorzystać z usługi. Wszak dużo więcej będzie kosztować wymiana sprężyn w narożniku niż małym fotelu. Dużo bardziej kosztowna będzie także wyłączna wymiana sprężyn w tapczanie niż zabieg ten połączony z dodatkową renowacją tapicerki lub mechanizmu rozkładania. Najlepiej zatem skonsultować się z lokalnym tapicerem i ustalić z nim koszt indywidualnego zlecenia.

Wymiana tapicerki to trudna sztuka, która wymaga wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Nie warto samodzielnie podejmować się tego zadania, bo efekt może nie wyjść taki, jakbyśmy oczekiwali. Lepiej skorzystać z pomocy tapicera. Bardzo ważne, aby wybrać zakład tapicerski, który ma ugruntowaną pozycję na rynku i cieszy się pochlebnymi opiniami. Ważne są techniki tapicerowania oraz najwyższej jakości materiały, które zapewnią trwałość i ładny wygląd. Można zdecydować się na wymianę obicia na bardzo podobne do poprzedniego lub wybrać tapicerkę w całkiem innym stylu. Wszystko zależy od gustu klienta i jego upodobań. Stare meble można obić różnego typu materiałami. Do wyboru są tkaniny, np. szenile, żakardy, mikrofibry, welury, skóry naturalne i sztuczne. W trakcie zmiany obicia można poprawić stan całego mebla. Dobry tapicer może wymienić nóżki, zmienić zużyte gąbki i sprężyny, dodać pikowanie. Dzięki temu stare fotele, kanapy czy sofy będą wyglądały jak nowe, a efekt pracy tapicera zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Koszty związane z obiciem mebli nie są małe, ale są najczęściej niższe niż zakup nowych mebli. Czasami jednak nie cena jest najważniejsza. Niektóre meble są bardzo ważne, mają swoją duszę i nie warto się ich pozbywać. W takim wypadku wymiana tapicerki jest idealnym rozwiązaniem i nie warto się nad nim zastanawiać.