W sytuacjach, gdy nasz sprzęt niedomaga, a jego obroty zaczęły ewidentnie spowalniać - każdy zastanawia się nad sposobem ulepszenia komputera i przedłużenia jego żywotności. Zamiast pozbywać się wolnego sprzętu, lepiej zastanowić się nad tym jak wyczyścić komputer, aby system działał sprawnie i bez zawieszeń. Aby odświeżyć komputer należy zadbać zarówno o porządek z kurzem, jak i wyczyszczenie systemu wewnętrznego. Dotyczy to komputerów PC, jak i niestacjonarnych laptopów. Nawet te sprzęty, które nie wykazują większych utrudnień, wymagają raz na pewien czas odświeżenia i aktualizacji komputera. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega prawidłowe oczyszczanie dysku oraz urządzeń peryferyjnych, zapraszamy Cię do krótkiej lektury.
Jak wyczyścić komputer z zalegających plików?
Prawidłowe czyszczenie komputera z plików jest niezwykle proste i co najważniejsze skuteczne - wystarczy odnieść się do poniższej instrukcji i krok po kroku wykonać każde zadanie. W poniższym poradniku chcemy udowodnić Ci jak wiele może zmienić odciążenie dysku z zalegających plików oraz nieużywanych narzędzi.
Tymczasowe pliki, ciasteczka oraz od lat składowane, niepotrzebne dane mogą spowolnić działanie komputera i sprawić, że przeciążony dysk zacznie spowalniać swoje obroty. Właśnie dlatego tak ważne jest rutynowe czyszczenie sprzętu z zalegających danych. Ta operacja nie wymaga ogromnej wiedzy, a potrafi znacznie przedłużyć żywotność komputera.
Pierwszym ważnym krokiem, od którego powinieneś rozpocząć swoje porządki to wykonanie kopii zapasowej plików, które są dla Ciebie ważne. W trakcie czyszczenia i usuwania zalegających plików możesz przypadkowo pozbyć się istotnych folderów. Zgraj zatem niezbędne pliki / zdjęcia na zewnętrzny dysk lub chmurę, by uniknąć tego przykrego incydentu. Kolejno usuń pliki, których już nie potrzebujesz bądź od miesięcy nie używasz. Przejrzyj swoje foldery z filmami, zdjęciami, muzyką i dokumentami tekstowymi oraz przemyśl, do których z nich na pewno już nigdy nie powrócisz. Takie foldery zajmują naprawdę dużo miejsca na dysku. Dodatkowo warto jest wyczyścić całkowicie Kosz. W tym miejscu nagromadzamy przez miesiące naszą historię składując nieużywane pliki, a często zapominamy o opróżnieniu tego narzędzia. Zapomniane aplikacje oraz programy gromadzone na komputerze, można odinstalować za pomocą specjalnych narzędzi bądź z poziomu Panelu sterowania. Czyszczenie sprzętu z programów, do których już nie zaglądamy ma kluczową rolę w odzyskiwaniu wolnego miejsca na dysku.
Warto także pamiętać o danych w internetowych przeglądarkach, takich jak: historia, niepotrzebne hasła, ciasteczka oraz zapisane "ulubione" strony, które już od wielu miesięcy nie są do niczego przydatne. W zarządzaniu hasłami pomogą Ci systemowe urządzenia takie jak menadżery haseł. Na samym końcu działań wyposaż się w darmowy program do czyszczenia niechcianych plików i systemowych pozostałości po nich. Na rynku są urządzenia, których instalacja jest darmowa i szybka, a które usuną wszystkie pliki tymczasowe oraz historię zarówno z komputera, jak i z przeglądarek.
Jak wyczyścić komputer z kurzu i zabrudzeń?
Nie wystarczy wyłącznie usunąć zalegających plików, by wzmocnić wolną pamięć. Należy także pamiętać o podstawowej pielęgnacji sprzętu, aby komputery pod zalegającą warstwą kurzu nie przegrzewały się zbyt szybko. Właśnie dlatego, jeśli zauważysz, że Twój komputer staje się zbyt szybko gorący, a wentylator pracuje głośniej - należy go odkurzyć. Na wentylatorze może osadzać się gruba warstwa kurzu, która zapycha urządzenie chłodzące. Usunięcie paprochów wznowi prawidłową wentylację, co może zaowocować wydłużoną żywotnością sprzętu. To samo dotyczy głośników, klawiatury oraz lampy. Zadbaj nie tylko o sprzęty elektryczne, ale o całe stanowisko pracy przy komputerze. Czyścić należy także krzesła oraz fotele, w szczególności fotele i krzesła biurowe oraz krzesła gamingowe. Te ostatnie posiadają zwykle siateczki oraz wiele artystycznych wgłębień, w których osadza się wysoka warstwa kurzu. Brud można zebrać zwykłą szmatką nasączoną ciepłą wodą z płynem. Czyścić powinno się także biurka młodzieżowe oraz szafki RTV - czyli wszystkie meble otaczające nasze stanowisko pracy. Im mniej kurzu będzie dookoła sprzętu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dotrze on do systemu chłodzącego.
Na koniec - nie zapomnij o wyposażeniu się w specjalistyczne środki czyszczące i nabłyszczające. Komputer należy wyczyścić specjalnymi nawilżonymi szmateczkami, obcierając klawiaturę oraz ekran. Pamiętaj, że pod klawisze klawiatur wystających wpada wiele okruszków, resztek jedzenia oraz kurzu. Warto jest dokładnie odkurzyć te miejsca odkurzaczem z mniejszą końcówką. Wówczas czyszczenie będzie dokładniejsze i przyniesie lepsze rezultaty. Komody młodzieżowe lub biurka nie powinny być czyszczone tymi samymi preparatami! Nigdy nie idź na skróty. Specjalistyczne środki do laptopów czy komputerów PC są specjalne dostosowane wyłącznie do tego rodzaju sprzętów. Pod ich wpływem drewno może ulec wypaczeniu i odbarwieniu.
Co zrobić, by laptop działał sprawniej?
Laptopy są urządzeniami, których używamy do nauki, pracy oraz rozrywki. Gromadzimy na nich zatem dokumenty firmowe, osobiste zdjęcia i muzykę, a także niezbędne na uczelnie dokumenty tekstowe. To nasza przenośna baza danych, dość często mocno przeciążona. Właśnie dlatego warto pomyśleć nad tym co zrobić, aby zoptymalizować układy graficzne oraz wydajność procesora. Aby Twój laptop działał szybciej, dobrze jest zrealizować kilka czynności z poniższej listy:
- Dodać pamięć RAM,
- Zatrzymać aplikacje działające w tle,
- Regularnie czyścić dysk,
- Zainstalować program antywirusowy,
- Ograniczyć ilość uruchamianych programów podczas startu,
- Większość plików zapisywać na dysku zewnętrznym.
Te czynności powinny ułatwić ograniczenie w nagromadzaniu się niepotrzebnych danych oraz działających równolegle aplikacji, które spowalniają Twój system. Możesz wspomóc się darmowymi oprogramowaniami, które przeznaczone są do czyszczenia komputerów z ukrytych plików lub zalegających pozostałości po aplikacjach.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci czyszczenie komputera zarówno to wewnętrzne, jak i zewnętrze, a Twój sprzęt zamiast na sprzedaż - pozostanie z Tobą w dobrym stanie, jeszcze przez wiele lat!