Zatkany zlew to poważny problem zarówno w kuchni, jak i łazience. Pamiętajmy, że rury nie zapychają się z dnia na dzień. Jeśli regularnie na utrzymujemy w czystości odpływu i rur, zator może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. W kuchni problem stanowią resztki jedzenia, w łazience to głównie włosy i osad z kosmetyków. Nie zawsze jednak zapchany zlew wymaga wezwania hydraulika. Jak odetkać zlew albo zapchany odpływ w umywalce domowymi sposobami? Przedstawiamy sprawdzone metody, które pozwolą udrożnić instalację bez pomocy fachowca.
Zacznijmy od najczęstszych przyczyn, z powodu których w zlewie gromadzi się i nie spływa woda. Zlewozmywak może zapchać się podczas codziennego zmywania, kiedy przez rury przepływa spora ilość wody wraz z resztkami jedzenia i różnego rodzaju tłuszczami. Za pomocą różnych przedmiotów lub substancji, które odkładają się na bocznych ścianach rur, tworzy się zator, który uniemożliwia odpływ wody ze zlewu. Najlepszym sposobem, aby przekonać się, ile niechcianych resztek zbiera się w orurowaniu, jest rozmontowanie syfonu np. w celu jego oczyszczenia.
Sposoby na zatkany zlew - środki chemiczne
Środki chemiczne są najpopularniejszą i najszybszą metodą stosowaną do oczyszczania zapchanego zlewu. Kupimy je w niemalże każdym sklepie z działem chemii gospodarczej, a ich ceny wahają się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Szafki pod zlewozmywak czy szafki kuchenne dolne są idealnym miejscem, aby na stałe zagościły tam środki do regularnego przeczyszczania kanalizacji. Szafki kuchenne górne są natomiast odpowiednim miejscem, aby schować chemię gospodarczą poza zasięgiem mieszkających w naszym domu dzieci. Profilaktyka ma w tym przypadku naprawdę kluczowe znaczenie.
Zazwyczaj głównym składnikiem środków udrażniających kanalizację jest wodorotlenek sodu (stężenie – nawet ponad 30% w jednym z popularnych produktów). Mimo że działanie chemii jest silnie żrące i niebezpieczne dla naszego zdrowia to postępując zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie produktu i dozując go według zaleceń producenta, nic złego nam nie grozi. Środki chemiczne są skuteczne, jeśli zator powstał tuż pod otworem odpływowym lub podczas profilaktyki mającej na celu zapobieganie powstaniu takich sytuacji.
Domowe sposoby na zatkany zlew
Dla osób dbających o środowisko i ekologię oraz ceniących sobie naturalne produkty polecamy domowe sposoby odtykania zlewu. Do najpopularniejszych należą:
Soda oczyszczona i ocet
Mieszanka bardzo popularna i często stosowana do udrażniania odpływu Przed jej użyciem dokładnie czyścimy i osuszamy zlew (należy wyjąć sitko). Do zatkanego zlewu wsypujemy pół szklanki sody i wlewamy pół szklanki octu, następnie należy zatkać szmatką odpływ. Między użytymi substancjami dojdzie do reakcji chemicznej i pojawi się piana, którą należy zalać wrzącą wodą po ok. 30 minutach.
soda i sól
Kolejny zabieg na bazie sody, który skutecznie odetka rury. Należy wymieszać pół szklanki sody oczyszczonej oraz pół szklanki soli. Następnie wsypać do odpływu i zalać gorącą wodą.
kwasek cytrynowy
Kolejna metoda to rozpuszczony w szklance ciepłej wody kwasek cytrynowy (2 torebki ). Po rozpuszczeniu odczekaj kwadrans, następnie przygotowaną miksturą zalej odpływ.
Gumowy przepychacz
W przypadku, kiedy nie pomagają ani środki chemiczne, ani te, które wykonaliśmy sami, warto sięgnąć po tradycyjną przepychaczkę. Gumowy przepychacz to przedmiot używany od bardzo dawna. Koszt zakupu jest niewielki, dlatego warto go nabyć, zanim dojdzie do niebezpiecznego zatoru. Jak odetkać zlew? Odtykanie instalacji za pomocą przepychaczki jest proste, pamiętajmy jednak o zasłonięciu wolną ręką otworu przelewowego zaraz przed rozpoczęciem udrażniania rur. Gumowy kielich przystawiamy do otworu odpływowego, dociskamy kilkukrotnie i odkładamy drążek. W przewodach odpływowych powstanie różnica ciśnień – zgromadzona woda i ścieki powinny więc swobodnie odpłynąć do szerszych rur. W razie konieczności powtarzamy czynność do uzyskania pożądanego efektu.
Demontaż zatkanego syfonu
Jeśli podane wyżej sposoby nie działają, to prawdopodobnie zator jest duży i wyjątkowo mocno syfon został zapchany. Koniecznym będzie rozmontowanie syfonu, o ile jest to w ogóle możliwe. Pamiętajmy, że zanim rozkręcimy syfon i przystąpimy do czyszczenia należy podstawić pod zlew miskę, do której spłynie woda zalegająca w orurowaniu.
Sprężyna kanalizacyjna (żmija)
Jeżeli zlew, mimo użycia domowych, jak i chemicznych środków, nadal jest niedrożny najlepiej sięgnąć po tzw. żmiję. Jest to zwinięty w sprężynę drut mający długość kilku metrów, który zakończony jest ostrą końcówką. Na drugim końcu żmija posiada korbę, która służy do wkręcania sprężyny do kanalizacji. Kręcenie nią, powoduje usunięcie substancji zalegających w rurach i odetkanie zlewu.
Dostępne w sprzedaży sprężyny mają wymiary od 1,5 do 5 metrów, a grubość żmij przeznaczonych do zlewozmywaków waha się w granicach od 4 do 6 mm. Aby udrożnić zatkany zlew, potrzebne są 2 osoby. Jedna osoba trzyma sprężynę, która jest wkręcana przez drugą osobę. Przed użyciem żmijki należy w pierwszej kolejności rozkręcić syfon. Po wkręceniu drutu należy go wyciągnąć, odkręcając w przeciwną stronę. Żmija jest całkowicie bezpieczna dla instalacji kanalizacyjnej.
Jak zapobiec zapychaniu się zlewu?
Za zapchanie zlewu kuchennego najczęściej odpowiedzialny jest tłuszcz, który osadza się w rurach. Do niego z kolei przylepiają się resztki jedzenia spływające do rur podczas mycia naczyń. Dlatego tak ważne jest, aby nie wylewać oleju do zlewu – najlepiej przed myciem np. patelni, zebrać go ręcznikiem papierowym.
Problemów z zatkanym zlewem kuchennym i zbierającymi się w syfonie resztkami można również uniknąć, montując młynek do odpadów. Taki rozdrabniacz zmieli wszystkie pozostałości po jedzeniu, które trafiają do odpływu i skutecznie zapobiegnie tworzeniu się zatoru. Montując tego rodzaju urządzenie, niwelujemy ryzyko poważnego zatkania zlewu, a co za tym idzie, oszczędzamy na ewentualnych kosztach związanych z jego usunięciem. Możemy także zaopatrzyć się w dodatkowe sitko zatrzymujące odpady, przed przedostaniem się do odpływu.
Mimo całej gamy akcesoriów do udrażniania instalacji kanalizacyjnej należy pamiętać o profilaktyce i regularnie oczyszczać rury specjalistycznym środkiem czyszczącym lub zastosować jeden z domowych sposobów, szczególnie jeśli zauważymy, że woda zaczyna wolniej spływać ze zlewu. Jeżeli mimo naszych działań zatkany zlew pozostaje niedrożny, nie pozostaje nam inna opcja, jak skorzystać ze specjalistycznej pomocy hydraulicznej.