Urządzenie pokoju nastolatka, dla wielu rodziców może być prawdziwym wyzwaniem. Różnica pokoleń, gustów i upodobań sprawia, że w tej kwestii czasem ciężko dojść do porozumienia.
Jak zaplanować remont i zaaranżować wnętrze, by pogodzić obie strony? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając meble, tekstylia, dekoracje i dodatki? O tym właśnie chcemy Wam dziś opowiedzieć. Nasi specjaliści zebrali i przygotowali kilka sprawdzonych rad, które pomogą Wam znaleźć kompromis i urządzić idealny pokój młodzieżowy, z którego obydwoje będziecie zadowoleni.
Aranżacja pokoju młodzieżowego - od czego zacząć jak wybrać styl wnętrza i rozplanować przestrzeń
Pokój młodzieżowy, to pomieszczenie, które wymaga dobrego i przemyślanego projektu. Warto do jego tworzenia zaangażować młodego człowieka, który będzie jego właścicielem. Nie ma chyba nic gorszego, niż narzucenie dziecku wizji dorosłego. Młody człowiek ma prawo do własnej tożsamości i wyrażenia siebie. Planując aranżację pokoju, nastoletniego syna lub córki pamiętaj, że Ty też byłeś kiedyś młody, miałeś swoje upodobania i pasje, które wyróżniały Cię na tle innych i z pewnością też chciałeś, by Twój pokój charakteryzował Ciebie. Co więcej, by był
Twoim wymarzonym azylem spokoju i bezpieczeństwa, którego przecież wszyscy młodzi ludzie bardzo potrzebują.
Każdemu nastolatkowi z pewnością spodoba się wspólne urządzanie wnętrza. To, co do tej pory mogło wydawać się nie lada wyzwaniem będzie dla was doskonałą zabawą i idealną okazją do wspólnego spędzenia czasu. My dorośli mamy dziś dużo większe możliwości niż kiedyś nasi rodzice. Skorzystajmy z nich, aby wspólnie z pociechą urządzić pokój młodzieżowy.
Zanim przystąpicie do pracy, wybierzcie się wspólnie do kilku sklepów meblowych, obejrzyjcie internetowe inspiracje, poszukajcie ciekawych rozwiązań na blogach wnętrzarskich. Pomoże Wam to określić kierunek styl, w jakim zaaranżowany zostanie pokój.
Jak pomalować pokój młodzieżowy - wybieramy kolory ścian
Urządzanie pokoju młodzieżowego zaczyna najczęściej Jego malowanie. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać kolor, lub przynajmniej wysłuchaj, które odcienie podobają mu się najbardziej. Nawet jeśli wybór nastolatka, będzie odbiegał od Twojego wyobrażenia i gustu, postaraj się to zaakceptować. Jeśli wybrane kolory są zbyt krzykliwe, spróbujcie znaleźć kompromis. Zaproponuj dziecku kolory, które będą stanowiły bezpieczne tło dla aranżacji i nie znudzą mu się zbyt szybko.
Bardzo modne w tym sezonie są delikatne pastele, szarości, beże lub intensywne soczyste kolory natury takie jak zieleń lub błękit.
Nastolatek marzy o czarnym pokoju? To wcale nie musi oznaczać tragedii. Wybierzcie jedną ścianę i pomalujcie ją na czarno farbą tablicową. Na pozostałe ściany wybierzcie jasną farbę, która wprowadzi do wnętrza równowagę i sprawi, że pomieszczenie nie będzie sprawiało wrażenia małego i przytłaczające go.
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o niesamowitych możliwościach, jakie dają tapety i fototapety. Są doskonałą alternatywą dla klasycznych farb i sprawiają, że pokój dziecka może całkowicie zmienić swój wygląd.
Pamiętaj, nie ma nic gorszego, niż niezadowolony nastolatek dlatego postaraj się, aby wybór koloru do pokoju był waszą wspólną decyzją. W końcu to prywatny azyl nastolatka, w którym ma czuć się swobodnie i bezpiecznie.
Jak umeblować pokój młodzieżowy
Meble w pokoju młodzieżowym muszą pełnić wiele ważnych zadań, dlatego pierwszym i najważniejszym kryterium ich wyboru powinna być funkcjonalność. Możesz zdecydować się na meble składająca się z modułów lub gotowe zestawy mebli młodzieżowych określane potocznie mianem meblościanki. Pokój dla nastolatka musi posiadać wygodne łóżko z pojemnikiem na pościel, biurko do nauki i zabawy wygodną i przestronną szafę, a także komody, regały i półki, które pozwolą na praktyczną aranżację wnętrza i przechowywanie wszystkich rzeczy, które posiada Twoje wrastające dziecko.
Jakie meble wybrać, aby elegancko i funkcjonalnie urządzić pokój młodzieżowy? Podpowiadamy, że najlepiej sprawdzają się meble, które rosną wraz z dzieckiem. Dużą popularnością cieszą się biurka z regulowanym blatem lub łóżka, które można rozsuwać, dopasowując ich rozmiar do wzrostu dziecka. Warto podkreślić, że zupełnie inne są potrzeby małego dziecka, a inne nastolatka. Dorastający człowiek ucieszy się, mając dodatkową przestrzeń do przechowywania swoich drobiazgów i bibelotów. Niezastąpione są w tym względzie regały z licznymi półkami, które warto postawić w pobliżu biurka. Blat biurka mogą ozdobić liczne organizery i przyborniki, które pomogą utrzymać porządek i pogrupować przybory szkolne.
Kłopotem jest zawsze mały metraż pokoju dziecięcego. Jeśli w pokoju musisz zmieścić zarówno funkcjonalne meble biurko i wygodne łóżko zastanów się które elementy są niezbędne a z których możesz zrezygnować. W niewielkim metrażu warto postawić na funkcjonalny minimalizm, niech pokój nie przytłacza i nie sprawia wrażenia, jeszcze mniejszego niż jest w rzeczywistości. Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza i dodatkowo jego doświetlenie będzie duże lustro.
Pamiętaj również że nieco inaczej aranżować powinno się pokój chłopca a inaczej dziewczynki. Wybierając meble dekoracje i dodatki dobrze jest podkreślić indywidualność pociechy.
Wybierając meble, pamiętaj, że dla większości nastolatków pokój jest ich wizytówką, dlatego postaraj się zaaranżować pokój tak, by twoje dziecko było zadowolone i czuło się w nim dobrze.
Tekstylia, ozdoby i dodatki, które stworzą klimat pokoju młodzieżowego
Pokój młodzieżowy to nie tylko meble, ale również tekstylia ozdoby i dodatki, które decydują o charakterze wnętrza, ocieplają je i nadają przytulności. Do dekoracji pokoju dla dorastającego syna lub córki warto wybrać elementy, które będą odzwierciedlały ich pasje i zainteresowania. Jeśli córka kocha modę, chętnie tworzy nowe stylizacje z pewnością ucieszy się jeśli w jej pokoju znajdzie się wygodna szafa z dużym lustrem. Spełnieniem marzeń każdej nastolatki jest toaletka, która pozwoli jej na wykonanie codziennego delikatnego makijażu.
I chcesz ozdobić pokój młodzieżowy młodego sportowca postaw na elementy wystroju, które będą nawiązywały do jego pasji. W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć elementów, które wyróżniają dziecko i sprawiają, że jest jedyne i niepowtarzalne. Pomyśl o wygodnych tekstyliach miękkich poduszkach, które nadadzą wnętrzu przytulności. Młodzieżowy pokój ociepli dywan, który może stać się doskonałą ozdobą i dekoracją.
Producenci mebli młodzieżowych wychodząc naprzeciw wysokim oczekiwaniom młodych ludzi, do zestawów mebli dołączają często ciekawe i praktyczne akcesoria, które pomagają zaaranżować przestrzeń ucznia. Jednym z takich genialnych wynalazków jest tablica korkowa, którą powiesić można nad biurkiem. Większość nastolatków na takich tablicach zawiesza zdjęcia z przyjaciółmi pamiątki z wakacji oraz bibeloty, które są pięknymi wspomnieniami. Jeden, kupując tablicę korkową, z pewnością sprawi dziecku ogromną radość i wprowadzisz ciekawy akcent do wnętrza jego pokoju.
Aranżacja pokoju nastolatka na poddaszu
Nieco innymi prawami rządzi się pokój młodzieżowy na poddaszu. Tego typu wnętrze wymaga naprawdę dobrej organizacji i dobrego rozmieszczenia mebli. To meble trzeba dopasować do wielkości pomieszczenia oraz licznych skosów. W małym pokoju na poddaszu dużo lepiej sprawdzą się meble modułowe, które swobodnie rozstawić można nawet w miejscach ze skosami.