Wnętrze w stylu glamour to marzenie niejednego wielbiciela elegancji, szyku i luksusu. Zestawienie elementów nowoczesnych z klasycznymi, przykuwające uwagę zdobienia i finezyjne kształty, bogactwo barw - to niektóre z wielu cech, które czynią ten styl tak wyjątkowym. Jak urządzić salon w niepowtarzalnej aranżacji glamour? Wbrew pozorom nie jest to takie proste - wymaga dobrego przemyślenia każdego detalu. Podpowiadamy, jak urządzić efektowny salon!
Eleganckie wnętrza glamour
Styl glamour, jak można się domyślić, wywodzi się z Hollywood. Właśnie w taki sposób amerykańskie gwiazdy show biznesu dekorowały swoje luksusowe domy i apartamenty. Cechą charakterystyczną stylu glamour jest połączenie nowoczesności z elementami barokowymi.
Aranżacje zachwycają pięknem detali - drobnych akcentów, które połączone w całość tworzą harmonijną kompozycję. Salon glamour jest pełen przepychu, a jednocześnie nawiązujący wizualnie do sztuki i porządku.
Akcenty barokowe znajdziemy w takich szczegółach jak oświetlenie, rzeźbione nóżki i uchwyty szafy, błyszczące tkaniny itp. Wbrew pozorom to wrażenie luksusu nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dużych przestrzeni. W taki sposób można też urządzić stosunkowo mały salon - wystarczy postawić kilka akcentów w postaci świeczników czy dekoracji w złotym kolorze. Aranżując niewielkie wnętrze, trzeba jednak pamiętać o umiarze - zbyt wiele zdobionych elementów wprowadzić wrażenie kiczu, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.
Oświetlenie salonu glamour
Jednym z najważniejszych elementów umiejętnie zaaranżowanego salonu glamour są źródła światła. Kryształowe żyrandole zdobione ornamentami pięknie mienią się w świetle żarówek. Do tego wysoka lampa z dekoracyjnym abażurem postawiona przy fotelu lub subtelny kinkiet zdobiący ścianę - wszystko to sprawi, że salon będzie pełen blasku, jasny i świetlisty.
Meble we wnętrzach glamour
Obok oświetlenia, najważniejszymi elementami zdobiącymi salon w stylu glamour są meble. Stylizowane na barokowe, dalekie są od minimalistycznej prostoty. Eleganckie fotele, sofy i pufy powinny być miękkie i komfortowe. Salon w stylu glamour to nie miejsce na oszczędzanie przestrzeni - szykowne podłokietniki, fantazyjne kształty boków i oparcia to szczegóły jak najbardziej pożądane.
Meble tapicerowane powinny być obite miękkimi tkaninami. Doskonałym wyborem okazuje się welur - nie tylko przyjemny w dotyku, ale też niezwykle elegancki w swoim wyglądzie. Wybierając spośród wielu dostępnych w naszej ofercie produktów, zwróć uwagę na detale - ozdobne guziki, połyskujące w świetle nici i oczywiście zdobione nóżki doskonale podkreślą elegancję mebli.
Decydując się na aranżację salonu w stylu glamour, warto obejrzeć w internecie gotowe komplety wypoczynkowe - składają się na nie sofa, fotele, pufy, a często też np. pasujący do nich stolik kawowy. W dużych salonach warto postawić na większy komplet, np. zamiast narożnika dwie dwuosobowe sofy. Takie zestawienie prezentuje się bardzo elegancko i podkreśla przepych wnętrza.
Witryny, komody i szafy
Kolej na meble do przechowywania. Absolutnie zapominamy o nowoczesnej prostocie i użyteczności. Zamiast potężnych szaf wnękowych, wybierzmy te wolnostojące, z wygiętymi nóżkami w stylu ludwikowskim. Wykończone na wysoki połysk, witryny mają przeszklenia, a w środku - dużo stylowych ozdób. Pasujące do nich, ciężkie komody i lustra ze złoconymi ramami pięknie podkreślą niezwykłą elegancję wnętrza.
Sofa z barokowym fotelem nie obędzie się oczywiście bez stolika kawowego. Sprawdzi się taki ze szklanym blatem. Duża ilość szkła i elementów lustrzanych jest jak najbardziej pożądana we wnętrzu glamour.
A co z kolorami? Choć dawne czasy kojarzą nam się raczej z ciężkimi meblami i ciemnymi barwami, w salonie w stylu glamour nie musi królować czerń. W rzeczywistości mamy wiele różnych wariantów do wyboru. Jeśli lubimy jasne barwy, najlepiej postawmy na beż, róż lub różne jasne szarości. Nie bójmy się bieli oraz ciemniejszych akcentów, w tym modnej butelkowej zieleni.
Zasłony, firany i obrusy
W stylu glamour tekstylia odgrywają bardzo ważną rolę. Grube, ciężkie zasłony z tkaniny welurowej lub aksamitnej sprawią, że elegancja i luksus staną się jeszcze bardziej widoczne. Bogato zdobione, przeszyte złotymi lub srebrnymi nićmi, ale też zupełnie gładkie, za to tworzące szykowne fale - wszystkie tego typu zasłony idealnie pasują do stylu glamour.
Firanki obowiązkowo powinny spływać aż do podłogi. Salon glamour to raczej nie miejsce na rolety w nowoczesnym stylu. Wieszając firanki, warto wykorzystać pomysły na ciekawe ich związanie - na przykład wykonanie dwóch węzłów u dołu tkaniny, tak by dwie firany tworzyły symetryczny kształt.
Na kanapie i fotelach obowiązkowo powinny znaleźć się poduszki - koniecznie z dekoracyjnymi wzorami. Powierzchnię mebli warto udekorować obrusami i bieżnikami.
Kominek w salonie glamour
Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią salonu, warto pomyśleć o kominku. Taki element świetnie komponuje się w aranżacjach glamour - nawet jeśli jest prosty i niewielki. Ciepło naturalnego ognia wprowadzi we wnętrzu wyjątkowy nastrój. A co, jeśli mamy tylko mieszkanie w bloku? Warto zorientować się, czy istnieje możliwość instalacji kominka. Wbrew pozorom nie zawsze jest to zabronione.
Dodatki glamour
Eleganckie fotele, zdobione szafy, piękne żyrandole - wszystko to odgrywa dużą rolę we wnętrzu w stylu glamour, jednak salon nie byłby pełnowartościowy bez szykownych dodatków i dekoracji.
Na ścianach mile widziane są obrazy w grubych, dekoracyjnych ramach. Najlepiej wybrać motywy z epoki barokowej, choć nie jest to absolutnie konieczne. Lepiej jednak, by nie były to typowo nowoczesne dzieła - nie będą bowiem współgrać ze stylistyką wnętrza. W aranżacji glamour dobrze prezentują się też różnego rodzaju figurki, zdjęcia w ramkach i inne tego typu dekoracje.
Na stolikach i parapetach mogą znaleźć się rzeźbione świeczniki. Niekoniecznie muszą one pełnić funkcję oświetlenia. Choć blask naturalnego płomienia z pewnością doda romantyzmu wieczornym chwilom. Zamiast świeczników (lub obok!) postawmy niewielkie rośliny w ozdobnych doniczkach.
Biel i inne kolory na ścianach
Styl glamour cechuje obfitość ozdób. Właśnie dlatego dobierając kolor farby na ściany, warto postawić na te neutralne, np. beż, biel czy barwy popielate. Zbyt żywe kolory mogłyby zdominować nasz salon glamour. W rezultacie zamiast zachwycać szykiem, zacząłby przytłaczać.
Operowanie stylem glamour wymaga dużego wyczucia. Dekoracyjnych elementów powinno być na tyle dużo, by każdy bez problemu rozpoznał barokowe inspiracje. Z drugiej strony jednak zbyt wiele ozdób przytłoczyłoby wnętrze. Poza tym pamiętajmy, że dom musi być nie tylko modny i atrakcyjny wizualnie, ale też funkcjonalny. Inspiracji warto poszukać w internecie - znajdziemy tam mnóstwo przykładów dobrze urządzonego salonu w stylu glamour!