Żyjemy w czasach, kiedy dom zmienił radykalnie swój obraz i przeznaczenie. Jeszcze nie tak dawno, był oazą spokoju i relaksu, kojarzącą się z ciepłem ogniska domowego, wolnym czasem i odpoczynkiem. Dziś bardzo często zamienia się w przedszkole, szkołę, biuro i zakład pracy. Nasze życie zmienia się nieustannie, a okoliczności pandemii mocno ograniczyły nasze możliwości i sprawiły, że więcej czasu spędzamy w domu. Home office to dla wielu z nas już codzienność.
Wraz ze zmianą trybu życia, zmieniają się również nasze oczekiwania i potrzeby związane z aranżacją domowych pomieszczeń. Obok tych, które urządzamy od lat, pojawiają się nowe, dyktowane realnymi potrzebami rodziny. Jednym z takich pomieszczeń jest domowe biuro. Bardzo często pytacie nas jak w obrębie mieszkania wygospodarować przestrzeń, która będzie tworzyła warunki sprzyjające efektywnej pracy? Jak urządzić domowe biuro? Jakie meble i dodatki do niego wybrać, by zaprojektować wnętrze ergonomiczne i stylowe?
Potrzebujesz pomocy? Sprawdź nasze propozycje!
Miejsce na domowe biuro
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór pomieszczenia lub wydzielenie w obrębie pokoju strefy domowego biura. Oczywiście w idealnych warunkach najlepszym rozwiązaniem jest przysposobienie oddzielnego pomieszczenia i dostosowanie go do potrzeb domowników. Mamy świadomość, że tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na taki luksus. Spora większość musi zadowolić się wydzieleniem biurowej strefy wewnątrz jednego z pokoi. Tu warto zastanowić się, czy któryś pokój nie posiada przypadkiem idealnych predyspozycji do przekształcenia na przestrzeń biurową. Może, któreś pomieszczenie nie zostało jeszcze do końca zaaranżowane, lub jest wnętrzem techniczno-użytkowym i przy niewielkich nakładach pracy zamieni się w domowy gabinet? Może w obrębie pokoju dziennego masz możliwość wydzielenia odrębnej strefy na przestrzeń domowego biura.
Dobre rozplanowanie tej strefy to klucz do sukcesu. Pamiętaj, że efektywna praca zdalna wymaga dużej dozy samodyscypliny, świetnej organizacji czasu, odpowiedniego miejsca pracy oraz odpowiednich mebli takich jak biurka lub duże stoły z wygodnym blatem, fotele biurowe, regały i komody biurowe.
Pamiętaj! Nie zawsze biuro będzie oznaczało osobny pokój w mieszkaniu; czasem musimy wykazać się nie lada inwencją, żeby wygospodarować kawałek własnej przestrzeni!
Urządzamy domowe biuro! Meble, które pomogą Ci stworzyć komfortowe warunki do pracy w domowym biurze!
Projektując mały gabinet w domu, pomyśl o tym, do czego ma Ci służyć i jakie meble w związku z tym powinny się w nim znaleźć. Oprócz ergonomicznego biurka i wygodnego krzesła warto pomyśleć o nowoczesnym planerze lub tablicy korkowej, na której zapiszesz wszystkie zadania i plan pracy. Mogą Ci w tym pomóc również samoprzylepne, kolorowe karteczki, kalendarz ścienny oraz kolorowe zakreślacze. Zadbaj o to, by w domowym biurze znalazły się organizery i stojaki na dokumenty – dzięki nim nic Ci się nie zawieruszy i wszystko będziesz mieć pod ręką!
Pamiętaj! Aby kącik do pracy w domu znalazł się w możliwie zacisznym miejscu, najlepiej takim, gdzie istnieje możliwość zamknięcia drzwi, a tym samym, choć częściowego odcięcia się od domowego zgiełku.
Biurko, które pomoże Ci zorganizować home office
Co jest najważniejsze w tworzeniu domowego biura? Oczywiście biurko! Dobrze zorganizowane domowe biuro oznacza nie tylko troskę o efektywność wykonywanych zadań, ale również, a może nawet przede wszystkim troskę o kręgosłup i prawidłową postawę. Ergonomiczne meble biurowe, to absolutny "must have" pracy zdalnej!
Biurko dla osoby dorosłej powinno mieć co najmniej 130 cm szerokości i ok. 85 cm głębokości. Jeśli chodzi o wysokość mebla, jego pulpit nie powinien znajdować się niżej niż 72-75 cm nad ziemią. Zbyt nisko usytuowany blat może powodować bóle pleców podczas pracy a w rezultacie prowadzić nawet do osteoporozy.
Pamiętaj, biurko to jeden z najważniejszych mebli w home office, dobrze dopasowane do twoich potrzeb pomoże Ci w rzetelnym wypełnianiu obowiązków zawodowych.
Idealne krzesło biurowe — komfort pracy na najwyższym poziomie
Wybierając krzesło, postaw na model o regulowanej wysokości. Ideałem jest, aby mebel był w pełni dostosowany do wysokości i kształtu biurka. Jak się okazuje, najlepszym wyznacznikiem będą podłokietniki krzesła! Siedzisko ustaw tak, aby znajdowały się mniej więcej na wysokości blatu biurka. Innym sposobem jest sprawdzenie swojej postawy. Jeżeli siedząc przy biurku, masz proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, a stopy o podłogę, to znaczy, że osiągnąłeś wzorowe ułożenie ciała.
Pamiętaj! Wygodne krzesło to takie, które umożliwia regulację wysokości.
Szafy i regały, które pomogą ci urządzić gabinet
Do aranżacji gabinetu warto wykorzystać meble biurowe, które ułatwiają segregowanie i przechowywanie materiałów biurowych oraz dokumentów. W tym zakresie niezastąpione są praktyczne regały biurowe i pakowne komody biurowe lub szafy.
Może warto byłoby zastanowić się jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru, jakich mebli potrzebujesz i które elementy będą Ci naprawdę potrzebne, a z których mógłbyś ewentualnie zrezygnować. To bardzo ułatwia sprawę podczas sklepowych poszukiwań. Zdarza się, że do aranżacji wnętrza wystarczy jedna niewielka wisząca półka, a niekiedy nie obejdzie się bez dużego pakownego i pojemnego regału.
Wszystkie regały, szafki i półki powinny znajdować się jak najbliżej biurka. Masz gwarancję, że najpotrzebniejsze rzeczy będziesz mieć zawsze pod ręką i nie będziesz tracił czasu na poszukiwanie ich w pozostałych częściach mieszkania. Jeśli posiadasz małe biuro w domu, meble też powinny być stosunkowo nieduże, w przeciwnym wypadku wnętrze będzie sprawiać wrażenie zagraconego, a nawet powodować klaustrofobiczny efekt.
Z kolei w małym mieszkaniu lub gdy pracujesz wyłącznie na laptopie, zagracanie miejsca wielkim biurkiem nie ma sensu – lepiej postawić na niewielkie, ustawne biurko lub nawet toaletkę, która może pełnić więcej funkcji.
Oświetlenie w domowym gabinecie
Organizując małe biur, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza jeśli do pomieszczenia nie dociera zbyt duża ilość naturalnego światła dziennego. Pomocna w takiej sytuacji z pewnością będzie lampka biurkowa, która zapewni odpowiednią ilość światła, rozjaśni blat biurka i ułatwi Ci pracę.
Biuro domowe zaaranżowane w pokoju dziennym może stać się naprawdę dobrym miejscem pracy. Jeśli tylko zadbasz o odpowiednie meble i dodatki, zdołasz urządzić biuro na wzór tego korporacyjnego.
Gdy pracujesz wyłącznie na komputerze, dostęp do światła dziennego jest wskazany – wpływa ono pozytywnie na nasze samopoczucie, pozwala odpocząć oczom, poprawia koncentrację. Biurko warto ustawić tuż pod oknem, tak aby twoja przestrzeń do pracy była, jak najlepiej oświetlona.
Pamiętaj, że każda ergonomiczna przestrzeń do pracy powinna być jak najlepiej dostosowana do potrzeb i oczekiwań osoby, która w przyszłości będzie z niej korzystała. Jeśli urządzasz dla siebie przestrzeń biurową w domu, zastanów się nad swoimi preferencjami, pomyśl, co Ci przeszkadza, a co wręcz przeciwnie motywuje Cię do codziennej pracy. Pamiętaj przy tym, że strefa pracy w domu, powinna zostać oddzielona od części użytkowej. Taki rozdział pomaga w skupieniu i wyciszeniu.