Białe meble są już od dłuższego czasu najbardziej pożądanymi z mebli. Mogą być ozdobą kuchni urządzoną w każdym stylu. Bardzo często jednak występuje obawa przed ich zakupem. Jak się domyślasz z tego powodu, że są narażone na pożółknięcie. Pamiętaj jednak, że jeśli odpowiednio o nie zadbasz — będą Ci służyły w niezmienionej formie przez lata. Podpowiem Ci jak myć białe meble i jak czyścić te już pożółknięte.
Co sprawia, że fronty białych mebli żółkną?
Jeśli mowa o białych meblach i o ich żółknięciu, warto wspomnieć, że głównym problemem jest zastosowanie do produkcji niskiej jakości materiałów. Nawet ich polakierowanie może nie dać pożądanych efektów na dłuższą metę. Do czynników, które mają wpływ na ich żółknięcie, należą wilgoć i woda. Również dym tytoniowy może negatywnie wpłynąć na fronty białych mebli. Nie wahaj się jednak przed zakupem mebli jak białe zestawy kuchenne, jeśli są one spełnieniem twoich marzeń. Odpowiednio o nie dbając, możesz zapobiec ich zżółknięciu, a jeśli już zżółkną, są sposoby, by przywrócić im biel.
Ochrona przed żółknięciem
Jak już wiesz, meble żółkną. Wpływają na to niekorzystne warunki otoczenia, takie jak duża wilgotność, promieniowanie słoneczne i dym tytoniowy. Jedynie wiedza czym wyczyścić pożółkłe białe meble Ci nie wystarczy. Przede wszystkim najważniejsze jest zapobieganie żółknięciu białych mebli. Do najistotniejszych rzeczy należy tu regularne mycie mebli. Fronty kuchenne do szafek powinny być regularnie przecierane z kurzu przynajmniej jeden raz w tygodniu. Kolejną rzeczą jest ochrona mebli przed negatywnie działającym wpływie otoczenia. Najlepiej stawiać je w miejscu, gdzie nie panuje bardzo duża wilgotność. Konieczna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym w nadmiarze, a pozwoli nam na to nie stawianie ich bezpośrednio przy oknie. Dobrze też nie palić papierosów w pomieszczeniu z białymi meblami. Jeśli spełnisz te warunki, jeszcze przez dłuższy czas nie będziesz się zastanawiać czym wyczyścić pożółkłe białe meble.
Białe meble kuchenne. Czemu mogą być problematyczne?
Wybierając meble w bieli, zyskujesz ogromne możliwości w aranżacji wnętrza. Możesz z nimi stworzyć wnętrza w każdym stylu — minimalistycznym, skandynawskim, industrialnym, loftowym, a nawet i ale i klasycznym, vinted czy glamour. Są to najbardziej uniwersalne z mebli. Występują w dwóch wersjach- matowej i z połyskiem. Niestety, mimo że bardzo urokliwe, mogą być uciążliwe, zwłaszcza szafki kuchenne górne, gdzie są narażone na żółknięcie. Jest to największy problem, ponieważ osiadanie kurzu, tłuste plamy czy smugi, na białych meblach są mniej widoczne.
Jak czyścić białe meble kuchenne? Zasady ogólne
Czyszczenie białych mebli powinno być przeprowadzane regularnie, aby zapobiec żółknięciu mebli. W przypadku mebli w kolorze białym pierwszą zasadą jest czyszczenie mebli od góry do dołu. Przy takim postępowaniu brud, drobinki kurzu i zacieki z wody nie będą dostawać się na już umyta powierzchnię. Ta zasada przy myciu sprawdza się zawsze, ale przede wszystkim właśnie w czasie czyszczenia białych mebli. Używając chemii, aby czyścić białe meble wiszące i szafki kuchenne stojące, bardzo ważne jest sprawdzenie danego produktu, pod względem jakie będzie jego działanie. Dobrze jest najpierw zrobić próbę na niewielkiej, najlepiej niewidocznej powierzchni, aby przekonać się, czy użyty środek nie wpłynie negatywnie na ich wygląd.
Czym wyczyścić pożółkłe już meble?
Jak już wiesz — białe meble żółkną. Najwyższa pora by zastanowić się, czym czyścić białe meble, które już pożółkły, czy to na skutek nieodpowiedniego postępowania, czy po prostu upływającego czasu. W pierwszej kolejności najlepiej wypróbować domowe sposoby. Choć opisywane poniżej metody sprawdzą się najlepiej w przypadku szafek wiszących, stojących i szafki pod zlewozmywak, których materiałem produkcyjnym jest lite drewno, można spróbować użyć ich też w przypadku płyty mdf, czy materiału, jakim jest płyta wiórowa. Zatem czym myć białe meble?
- Podstawą jest umycie szafek wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jest to środek najlepszy w kuchni, gdyż świetnie usuwa tłuszcz. Dobrze, jeśli użyta do mycia woda jest letnia. Płyn do naczyń usunie trudne plamy z tłuszczu oraz większą część zanieczyszczeń mechanicznych. nie będzie konieczne mocne szorowanie, wystarczy użycie gąbki.
- Kolejnym sposobem, by czyścić zżółknięte meble, jest soda lub ocet. Oba te produkty słyną ze swej skuteczności zastosowań w domach, więc i tu najpewniej sprawdzą się znakomicie.
- Co do produktów używanych do czyszczenia białych szafek, niezbędne będą nie tylko środki czyszczące, ale i gąbka, ściereczka z mikrofibry oraz gumowe rękawice.
- Gdy domowe rozwiązania okażą się nie skuteczne, możesz zastosować specjalistyczne środki czystości. Konieczne jest jednak dokładne zapoznanie się z informacjami podanymi przez producenta.
Jak czyścić białe meble lakierowane?
Wiesz już czym myć białe meble, warto jednak jeszcze chwilkę poświęcić meblom lakierowanym i o wysokim połysku. Meble z połyskiem, wykonane są najczęściej z materiału, jakim jest płyta mdf. Prezentują się one bardzo nowocześnie, powiększają optycznie przestrzeń, ale wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Zatem jak i czym czyścić białe meble lakierowane?
- Pod żadnym pozorem nie można stosować tu produktów jak szorstkie gąbki lub ścierki z warstwą ścierną, gdyż mogą spowodować powstanie nieestetycznych rys.
- Domowe sposoby mogą się tu nie sprawdzić, gdyż ocet i soda mogą spowodować naruszenie warstwy lakieru, zaś woda zmieszana z mydłem może wywołać matowienie.
- Używaj tylko specjalnie dedykowanych meblom lakierowanym środków myjących w sprayu, które nabłyszczą ich powierzchnię — świetnie może się tu sprawdzić nawet już zwykły płyn do mycia szyb.
- Stosuj się do omówionych zasad i sprawdzaj opisy produktów na etykietach.