Sen to niezwykle istotny element ludzkiego życia – pozwala na wypoczynek, regenerację organizmu oraz nabranie sił do pracy czy nauki. Na efektywność snu ma wpływ wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest oczywiście łóżko. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu, by zapewniało niezbędny komfort i w idealnym stanie służyło przez wiele lat!
Wybór odpowiedniego łóżka należy zacząć od jego wymiarów – inny model mebla będzie bowiem najwygodniejszy dla jednej osoby, a inny – dla dwojga. W pierwszym wypadku najlepszą opcją będą oczywiście łóżka jednoosobowe, np. takie jak łóżko Lena o wymiarach 94,4x213x88 cm. Sprawdzi się ono w sypialni zajmowanej przez jedną osobę dorosłą, będzie idealne także do niewielkiej kawalerki. Z kolei dla pary niezbędne jest komfortowe łóżko dwuosobowe. Jako przykład można tu podać łóżko One 160 o szerokości 175,5 cm i głębokości 205 cm.
Łóżka dla dorosłych – wytrzymałe i wygodne
Oczywiście wymiary to nie jedyny aspekt przesądzający o funkcjonalności łóżka. Równie istotne są materiały, z którego zostało wykonane. Powinny być one solidne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Dużą popularnością cieszą się łóżka wykonane z płyt wiórowych oraz płyt laminowanych. Wybierać można także spośród łóżek tapicerowanych – tkaninami tapicerskimi np. łóżko Toledo albo ekoskórą. Aby wyczyścić tkaniny, wystarczy porządnie je odkurzyć (lub wyprać przy pomocy specjalnych detergentów przeznaczonych do tapicerek), zaś ekoskórę można przetrzeć lekko zwilżoną ściereczką i pozostawić do wyschnięcia.
Bardzo ciekawą opcją jest również łóżko z wezgłowiem. Wezgłowie pozwala na wygodne ułożenie poduszek, podnosi komfort snu, ale także chroni ściany przez zabrudzeniem. Może być ono wykonane z płyt laminowanych albo tapicerowane. To drugie rozwiązanie jest wyjątkowo szykowne i eleganckie, dodaje sypialni przytulności oraz ciepłego klimatu.
Łóżka młodzieżowe – na co zwracać uwagę?
Nieco inne wymagania stawia się meblom wybieranym do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego. Zazwyczaj jest to niewielkie wnętrze, więc wszystkie znajdujące się tam elementy umeblowania muszą cechować się wyjątkową funkcjonalnością. I tak dobrym pomysłem są łóżka młodzieżowe ze skrzynią na pościel, która rozwiązuje problem przechowywania pościeli dziecka. Jeśli u pociechy często nocują koledzy, warto rozważyć zakup modelu rozkładanego, z dodatkową wysuwaną powierzchnią do spania. Wyjątkowo praktyczną opcją są natomiast łóżka piętrowe z biurkiem. Konstrukcją przypominają one tradycyjne łóżka piętrowe, z tym że materac do spania umieszcza się w górnej części, zaś dolna to niewielkie biurko z dodatkowymi szafkami.
Oczywiście zarówno w przypadku łóżek dla dorosłych, jak i dla dzieci ważne są także kwestie estetyczne. Tu jednak wszystko zależy od indywidualnych gustów użytkowników. Klasyczne i eleganckie łóżka posiadają prostą konstrukcję, a utrzymane są w naturalnych odcieniach drewna – olchy, dębu czy sosny. Z kolei łóżka tapicerowane często zachwycają nowoczesną, nieco futurystyczną i zaokrągloną formą. Ograniczeniem jest jedynie aranżacyjna wyobraźnia!