Pokój dziecięcy lub młodzieżowy to bardzo często niewielkie wnętrze, w którym jednak musi znaleźć się wiele niezbędnych przedszkolakowi czy uczniowi mebli. Oprócz funkcjonalności, powinny one również cieszyć oko pięknym designem. Jak zatem urządzić praktyczny i modny pokój dla dziecka? Oto garść naszych porad!
Na początek kilka słów o jakże istotnej kwestii bezpieczeństwa. Urządzając pokój dla pociechy należy zwrócić uwagę, aby wszelkie materiały, elementy umeblowania, dodatki i dekoracje posiadały odpowiednie certyfikaty. Meble dla dziecka muszą mieć stabilną konstrukcję, być solidne i wytrzymałe, tekstylia w postaci poduszek czy zasłon powinny cechować się właściwościami antyalergicznymi i być łatwe w praniu, zaś oświetlenie warto zamontować w taki sposób, by uniemożliwić małym dzieciom manipulowanie przy włącznikach czy gniazdkach. Tylko taki pokój będzie wygodny, przytulny, a przede wszystkim – bezpieczny.
Biurka młodzieżowe
Bardzo ważnym elementem umeblowania pokoju dla dziecka jest biurko. Zarówno uczeń szkoły podstawowej, jak i nastoletni licealista będą spędzać przy nim sporo czasu, więc musi to być mebel wytrzymały, funkcjonalny oraz wygodny. Oprócz szerokiego blatu, przy którym można swobodnie pisać i na którym zmieści się lampka biurowa, biurko dla dzieci powinno posiadać przynajmniej jedną szafkę lub szufladę na podręczniki, zeszyty i inne szkolne akcesoria. Dodatkowo, może być wyposażone w wysuwany blat na klawiaturę komputera oraz boczne szuflady. Przykładem takiego mebla jest biurko Krister w kolorze dąb sonoma z frontami szuflad w kolorz biały polysk.
Obok biurka powinno stanąć wygodny, tapicerowany fotel obrotowy Aston. Musi mieć odpowiednio wyprofilowane, ergonomiczne siedzisko i oparcie, zapewniające dziecku prawidłową pozycję kręgosłupa podczas długich godzin nauki. Krzesło biurowe dla dziecka może posiadać również opcję regulowania wysokości oraz kąta nachylenia oparcia, a także podnoszące komfort użytkowania podłokietniki.
Najlepsze łóżka młodzieżowe
Po nauce każde dziecko musi zregenerować swoje siły w trakcie snu, a do tego niezbędne jest wygodne łóżko. Zdecydować się tu można na tradycyjną ramę łóżka ze stelażem i osobnym materacem albo tapczan Olaf II z siedziskiem wypełnionym pianką oraz sprężynami bonnelowymi. Ważne, aby powierzchnia przeznaczona do spania zapewniała dziecku odpowiednie ułożenie ciała i była łatwa do utrzymania w czystości (z tego względu warto wybrać materac ze zdejmowanym pokrowcem, a w przypadku maluchów, którym zdarzają się rozmaite wypadki, zaopatrzyć się w dodatkowy ochraniacz na materac).
Łóżko dla dziecka powinno również posiadać inne walory funkcjonalne. Bardzo przydatna jest obecność wysuwanej skrzyni lub szuflady na pościel, (tak jak ma to miejsce w łóżkach z kolekcji Imoss). Ciekawą opcją są również łóżka rozkładane, na których wygodnie wyśpi się nocujący u dziecka kolega czy kuzyn.
Nie można zapominać również o walorach wizualnych. Umeblowanie pokoju dziecięcego powinno być estetyczne i dopasowane pod kątem designu zarówno do wieku, jak i gustów dziecka. To w końcu jego pokój i w pierwszej kolejności to ono powinno się tam czuć dobrze!