Wielozadaniowe stoły do jadalni

Wielozadaniowe stoły do jadalni

Stół jest meblem o wyjątkowym znaczeniu. Nie dość, że w świadomości większości z nas funkcjonuje jako zdecydowanie najważniejszy, spajający całą rodzinę domowy mebel. Nic więc dziwnego, że uważamy stół za mebel wyjątkowy i przykładamy do jego zakupu mnóstwo uwagi.

Stoły do jadalni – przede wszystkim rozmiar

Wybierając stół do jadalni w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Z jednej strony, powinien być na tyle duży, by zapewnić wygodę spożywania codziennych posiłków całej rodzinie, zaś z drugiej – na tyle kompaktowy, by nie przytłoczyć całego pomieszczenia. Do niewielkiej jadalni, połączonej z przestrzenią kuchenną, pasować będzie np. stół Arek o kwadratowym blacie o wymiarach 90x90 cm. Bez problemu zmieszczą się przy nim cztery osoby, a jednocześnie nie zajmie on zbyt wiele przestrzeni. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także stoły rozkładane. Na co dzień mogą być używane w wersji podstawowej, zaś przed wizytą gości wystarczy w prosty sposób zamontować dodatkowe blaty i tym samym powiększyć ich powierzchnię. Do wnętrz nowoczesnych pasować będzie np. biały stół rozkładany Pox, zaś do jadalni w stylu skandynawskim stół Wenus w pięknym naturalnym odcieniu dębu sonoma.

Stoły do jadalni – okrągłe czy prostokątne?

Kolejny aspekt, który należy rozważyć przed zakupem stołu do jadalni to kształt blatu. Przytulności i ciepła doda wnętrzu stół okrągły Diana lub owalny – trzeba przy tym pamiętać, że takiego mebla nie da się w praktyczny sposób „schować” w narożniku pokoju. Dlatego tego typu stoły sprawdzają się w klasycznych jadalniach, gdzie stoją centralnie po środku wnętrza, otoczone krzesłami. Swoich zwolenników mają też oczywiście stoły kwadratowe i prostokątne. Doskonale pasują zarówno do typowych jadalni, jak i salonów czy kuchni z częścią jadalną. Na co dzień można ustawić je w rogu pokoju, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Gdy stół w jadalni jest miejscem pracy…

W obecnych czasach coraz więcej osób ma możliwość wykonywania pracy zawodowej w domowym zaciszu – wystarcza do tego komputer i dostęp do Internetu. Niestety, w olbrzymiej większości mieszkań nie da się wygospodarować osobnego pomieszczenia na gabinet, którym z konieczności staje się jadalnia lub salon z dużym stołem. Czym powinien się więc charakteryzować mebel wykorzystywany również do pracy? Niezbyt praktyczny może okazać się wówczas biały blat, na którym szybko widoczne staną się zarysowania np. od częstego używania komputerowej myszki. Bardzo ważna jest natomiast wysokość stołu – powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika, by zapewnić mu wygodę podczas długich godzin pracy.