Umeblowanie przedpokoju to nie lada sztuka – zazwyczaj są to niewielkie, wąskie pomieszczenia o bardzo ograniczonym metrażu. Z drugiej strony, przedpokój jest pierwszym wnętrzem, do którego wchodzą zarówno domownicy, jak i goście, więc warto, by zachwycał stylem. Podpowiadamy, jak urządzić przedpokój, aby był funkcjonalny i elegancki.
Na początek warto uświadomić sobie, że w przypadku urządzania niewielkiego przedpokoju niezwykle ważną rolę odgrywają kolory. Ciemne barwy mogą przytłoczyć wnętrze oraz optycznie jeszcze bardziej je pomniejszyć. Dlatego zarówno ściany, jak i podłoga w przedpokoju powinny być utrzymane w jasnych kolorach. Niekoniecznie musi być to biel (bywa niepraktyczna i widać na niej zabrudzenia, zwłaszcza na podłodze), ale bez obaw postawić można na beże, lekkie brązy, pastelowe odcienie różu i błękitu. Bardzo ciekawym trikiem na optyczne powiększenie wnętrza jest również umieszczenie w nim dużego, ściennego lustra, które nada mu głębi. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie, np. w postaci lamp sufitowych albo lamp ściennych, zwanych również kinkietami. Nie zajmują one przestrzeni użytkowej, ale dostarczają do wnętrza niezbędne światło sztuczne.
Jakie wybrać szafy do przedpokoju - wnękowe czy wolnostojące?
Bez względu na metraż pomieszczenia, w przedpokoju powinna znaleźć się pojemna szafa, w której zmieści się odzież wierzchnia oraz akcesoria w postaci szalików, czapek czy rękawiczek. Jeśli pozwala na to powierzchnia, w przedpokoju można wstawić szafę wolnostojącą, dwu-, trzy- lub czterodrzwiową (najlepiej z drzwiami przesuwnymi), na przykład szafa Sapporo dostępna w dwóch szerokościach 120 oraz 200 cm. Dobrym rozwiązaniem zwłaszcza do mieszkań w blokach jest zamontowanie szaf wnękowych.
Oprócz szafy, w przedpokoju dobrze jest zmieścić szafkę na obuwie. Nie musi ona jednak przybierać tradycyjnych form. Coraz popularniejszym sposobem aranżacji przedpokoju jest umieszczanie w nich skrzyń, których wieko obite jest miękką, wygodną tapicerką. Wewnątrz skrzyni z powodzeniem zmieści się nawet kilkanaście par butów, a wieko pełni jednocześnie funkcję ławeczki.
Przedpokój – meble dedykowane
Rozwiązaniem dedykowanym specjalnie do urządzania przedpokojów są… przedpokoje, czyli meblościanki, łączące w sobie szafę, szafkę na buty, półki, wieszaki, a czasem nawet lustro. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mieszczą się nawet w bardzo niewielkich wnętrzach. Dla przykładu przedpokój Ariel posiada szerokość wynoszącą zaledwie 85 cm i składa się ze stojącej szafki na buty z blatem oraz części wiszącej z lustrem oraz sześcioma wieszakami. Z kolei przedpokój Prince 1 składa się z jednodrzwiowej szafy, dwóch szuflad, otwartej półki oraz trzech wieszaków.
Przedpokój może występować w wielu wersjach aranżacyjnych. Proste, białe przedpokoje będą pasować do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim oraz minimalistycznym. Meble utrzymane w ciepłym, naturalnym odcieniu dębu sonoma doskonale prezentują się natomiast w pomieszczeniach angielskich, prowansalskich albo vintage. Przedpokój może bowiem stanowić spójną całość aranżacyjną z resztą mieszkania lub stanowić wobec niej intrygujący kontrapunkt.