Pasują do niemalże każdego wnętrza. Są bardzo pakowne, a liczba modeli potrafi przyprawić o zawrót głowy. Komody. Nie wszyscy wiedzą, że jest to mebel, który swoje początki wziął na królewskim dworze by później zostać jednym z najpopularniejszych elementów wyposażenia wnętrza.
Za twórcę komody uznaje się królewskiego ebenistę (czyli rzemieślnika wykonującego meble artystyczne) Andre Charles Boulle. To właśnie on zaproponował nową formę mebla do przechowywania różnych rzeczy, głównie pościeli i przedmiotów osobistych. Komoda jest niejako następcą skrzyń, które do tego momentu pełniły tę funkcję.
Swoje dzieło artysta zaprezentował Ludwikowi XIV. I z miejsca zachwycił wszystkich dworzan. Bogato zdobiony kamieniami szlachetnymi mebel o pięknych organicznych kształtach zupełnie nie przypominał mało eleganckich skrzyń i kuferków, a system szuflad i uchylnych drzwiczek na wiele lat określił zasady kompozycji.
Wszechstronny mebel
Ogromną zaletą komody jest fakt, że w zależności od stylu w jakim została wykonana pasuje do niemalże każdego pomieszczenia. Najczęściej jest ona ulokowana w sypialni i trzyma się w niej pościel, ręczniki bądź inne elementy garderoby. W takim przypadku są to spore meble z dużą liczbą szuflad i sporą głębokością. Idealnym przykładem jest np. model Kora K7. Sprawdź również inne nasze komody do sypialni.
Komody występują także w salonach. Specjalne modele przewidziane jako komody do salonu, mieszczą np. rodzinne precjoza czy obrusy. Ze względu na aranżacyjne rozwiązania, meble te są płytsze by zajmowały mniej cennego miejsca.
Wiele spośród komód przewidzianych do salonu lub jadalni posiadają również opcję odsłoniętych półek, np.. szklanych bądź z podświetleniem. W przypadku takiego modelu, część rzeczy chowa się w zamkniętych szafkach, a część wystawia na półkach. Mogą to być jakieś szczególne pamiątki czy piękna zastawa. W części domów komoda pełni również funkcja stolika RTV, czyli mebla na którym stawia się telewizor i ustawia dekodery, konsole i sprzęt audio. W takim wypadku można skorzystać ze specjalnych komód, które nie tylko posiadają odpowiednią wysokość, by ekran telewizora znajdował się na odpowiedniej wysokości, ale również mają podświetlane półki by gospodarz domu mógł wyeksponować swoje ulubione konsole. Dla graczy posiadających konsole idealną komodą do salonu będzie np. PIK model XL.
Nowoczesne wzornictwo umożliwia, co ważne, łączenie komody z innymi meblami. Produkuje się całe linie mebli, które aranżacyjnie do siebie pasują. Komoda Bordo świetnie współgra z pozostałymi meblami z tej samej serii. Można do niej dokupić stojącą witrynę, zamykaną szafke RTV oraz szafę i wtedy tworzą elegancką kompozycję.
Pasuje wszędzie i do każdego wnętrza
Komody swoją wszechstronnością potrafią zadziwić i można je znaleźć praktycznie w każdym wnętrzu. Wszystko zależy od aranżera i umiejętności architekta wnętrz. Ze względu na swój prosty kształt i minimalistyczne wykończenie model Chiva idealnie pasuje np.. do przedpokoju. Ale to nie koniec możliwości. Istnieją modele przewidziane specjalnie do łazienek i pokoi kąpielowych, jednym z nich jest model Uno. Te przystosowane do pomieszczeń sanitarnych mają gładkie fronty, co ułatwia czyszczenie.
Ich różnorodne wykonanie sprawia, że pasują wszędzie i do każdej aranżacji. Można znaleźć meble wykonane w stylu nowoczesnym, retro czy klasycznym. O wszechstronności komód niech świadczy fakt, że na dworze Ludwika XIV można było je spotkać nawet na salach balowych.
A sama nazwa komoda, pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego “wygodnie”. No, to jak? Wygodne jest korzystanie z komody?