Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych do mieszkania lub domu nie należy do łatwych decyzji. Drzwi pokojowe swą funkcjonalnością czynią życie łatwiejszym i umożliwiają zachowanie komfortu podczas użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Wybierając drzwi wewnętrzne, nie zapominaj, że są one też istotnym elementem wystroju. Poza funkcją jaką pełnią powinny one podkreślać oraz uzupełniać wygląd całej aranżacji.
Drzwi wewnętrzne różnią się między sobą sposobem otwierania, materiałem wykonania, konstrukcją, dekorami, zastosowanymi przeszkleniami, profilem krawędzi, okleinami, wymiarami i akcesoriami dodatkowymi. Jak widać wybór drzwi może przytłaczać — na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie wymarzonych drzwi wewnętrznych? Podpowiadamy!
Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?
Sposób otwierania drzwi trzeba przemyśleć na samym początku. To ten wybór pozwoli Ci zdecydować o wyglądzie drzwi w dalszych krokach. Najpopularniejsze są trzy rodzaje drzwi do pokojów o różnych walorach dekoracyjnych i użytkowych.
Drzwi rozwieralne — posiadające jedno skrzydło drzwiowe lub dwa skrzydła drzwiowe
Są to najczęściej wybierane drzwi pokojowe. Sprawdzą się do małych pomieszczeń w blokach oraz na otwarte przestrzenie w domach jednorodzinnych. Skrzydło drzwiowe wewnętrzne posiada zazwyczaj od 70 do 80 cm szerokości, choć spotyka się też modele o szerokości 60 cm. Pamiętaj jednak, że zbyt mały otwór drzwiowy może w przyszłości znacznie utrudnić przenoszenie sprzętów i mebli. Przy zakupie drzwi wewnętrznych o ich wielkości w duże mierze decyduje szerokość otworu drzwiowego. Ma to znaczenie, gdy wymieniasz drzwi podczas remontu, bo na etapie budowy masz możliwość wyboru dowolnej szerokości.
Drzwi przesuwne
Do nowoczesnych wnętrz coraz częściej wybierane są drzwi na specjalnych szynach. W żaden sposób nie ograniczają przestrzeni tuż przed wnęką drzwiową, więc świetnie będą się sprawdzać do małych pomieszczeń, o ograniczonej przestrzeni. Do wyboru, tak jak i przy drzwiach rozwieralnych na rynku dostępne są drzwi przesuwne pokojowe jedno oraz dwuskrzydłowe. Modele dwuskrzydłowe mogą mieć szerokość nawet 240 cm. Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku jadalni, salonów, spiżarek, gabinetów. Na chwilę obecną ceny takich drzwi są dość wysokie, ale koszt zależny jest przede wszystkim od rodzaju użytych materiałów, od ich wielkości i sposobu wykończenia.
Drzwi harmonijkowe
Niegdyś bardziej popularne, znów wracają do łask. Składają się one z kilku połączonych elementów, które są przytwierdzone w górnej ich części do szyny, po której się poruszają. Harmonijkowe skrzydła drzwiowe nie zajmują wiele miejsca, więc sprawdzą się w małych pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Ograniczeniem jest tu tylko szerokość otworu drzwiowego. Pamiętaj, że złożone drzwi zwężają przejście, więc powinny być wybierane tylko przy szerszych otworach drzwiowych.
Ościeżnice
Ościeżnica to konstrukcyjna część drzwi, do której przymocowane jest skrzydło drzwiowe. Wyróżnia się dwa typy ościeżnic — stałe oraz regulowane. Ościeżnica stała to prosty model stosowany, gdy grubość muru wynosi około 6-10 cm. Nie zawierają one opasek maskujących, więc stosuje się kryjące łączenie ościeżnic z murem listwy i ćwierćwałki. Ościeżnice regulowane są uniwersalne i dużo łatwiejsze w montażu niż stałe. Można bez problemu dopasować je nawet do nietypowej grubości ściany.
Drzwi wewnętrzne z przylgą lub bez
Drzwi rozwierane występują jako przylgowe lub bezprzylgowe. Przylgowe mają na krawędziach wycięcia, zwiększające powierzchnię, którą przylegają do ościeżnicy. Między skrzydłem i futryną widoczny jest typowy dla drzwi uskok i zawiasy. Drzwi bezprzylgowe po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę po stronie otwierania, a zawiasy nie są widoczne. Można wybrać też modele z ukrytą ościeżnicą.
W którą stronę powinny otwierać się drzwi?
Kierunek otwierania drzwi zależy przede wszystkim od układu pomieszczenia. Jeśli zawiasy są po lewej stronie, i drzwi otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to mówi się, że są drzwi lewe, czyli lewostronne. Gdy są po prawej stronie i drzwi otwierają się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, to są drzwi prawe. Drzwi w kotłowniach, drzwi łazienkowe i drzwi w toaletach ze względów bezpieczeństwa powinny otwierać się na zewnątrz. W innych pomieszczeniach otwieranie skrzydła drzwiowego w ten sposób może utrudniać poruszanie się po domu więc trzeba na to zwrócić szczególną uwagę.
Materiał wykonania drzwi pokojowych
Materiał wykonania drzwi wewnętrznych może mieć duże znaczenie dla aranżacji wnętrza.
Drzwi wewnętrzne drewniane – wkomponują się w każdą aranżację bez względu na jej styl. Charakteryzuje je trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, tak samo jak ościeżnice drewniane. Drzwi drewniane są też łatwe do utrzymania w czystości. Do ich produkcji używa się najczęściej drewna litego albo drewna klejonego warstwowo — najczęściej drewna sosnowego, bukowego, dębu lub mahoniu. Ciężkie drzwi drewniane powinny się opierać na trzech zawiasach.
Drzwi drewnopodobne – wykonane są najczęściej z płyty MDF lub HDF. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, twarde i nie wypaczają się. Ze względu na duży wybór kolorów, zdobień oraz faktur drewnopodobne skrzydło drzwiowe wyprodukowane z płyty MDF jest bardzo chętnie wybierane.
Drzwi ze szkła hartowanego — szklane drzwi zyskują na popularności, użytkownicy coraz częściej decydują się na nie, gdyż efektywnie doświetlają one wnętrza i powiększają je wizualnie. Skrzydła drzwiowe mogą być przezroczyste, barwione lub matowe. Pamiętaj jednak, że drzwi szklane szybko się brudzą.
Drzwi z tworzywa sztucznego — najczęściej harmonijkowe lub przesuwne. Są tanie, odporne na zabrudzenia i lekkie, ale nie są odporne na uszkodzenia i łatwo je zniszczyć.
Drzwi pokojowe płytowe czy płycinowe?
Drzwi wykonane zarówno z drewna, jak i płyty MDF mogą mieć konstrukcję płytową lub płycinową. Przy płytowej wewnątrz drzwi znajduje się płyta wiórowa albo wypełnienie o tak zwanej strukturze plastra miodu. Konstrukcja drzwi płycinowa zaś ma przytwierdzone elementy z materiałów drewnopodobnych do drewnianej ramy drzwi. Konstrukcja płycinowa sprawia, że dzięki są lżejsze, a wyraźnie widoczne płyciny zapewnią efekt dekoracyjny.
Modne drzwi wewnętrzne
Od dawna nieustannie najmodniejsze są klasyczne skrzydła drzwiowe w kolorze białym lub z widocznymi słojami drewna w uniwersalnym kolorze. Coraz częściej wybierane są też drzwi szklane w wersji jedno albo dwu skrzydłowej lub pokryte lakierem w dowolnym kolorze, np. czarnym. Nadal popularne są przeszklenia w drzwiach wewnętrznych, które doświetlą pomieszczenia. Sprawdzą się zwłaszcza w salonie i do pokoju dziennego podkreślając ich walory estetyczne.
Zastanawiając się, na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych pamiętaj, że same drzwi to nie wszystko. Ważne są też okucia i klamki, których wybór na rynku jest ogromny.