Metamorfoza komody. Zainspiruj się!

Metamorfoza komody. Zainspiruj się!

Urządzając salon, myślisz o tym by był funkcjonalny, wygodny, stylowy i designerski. Zastanawiasz się jak zaaranżować wystrój by wnętrze nabrało charakteru i pazura. Przeglądasz inspiracje, szukasz podpowiedzi projektantów, a jednak nic Cię nie zachwyca. Brakuje tego "czegoś" co sprawi, że Twój salon będzie jedyny i niepowtarzalny. Jeżeli czujesz, że to właśnie Twój problem, mamy dla Ciebie ciekawy pomysł. Jaki? Metamorfoza komody.

Metamorfoza komody - komoda wykonana z płyty

W naszych domach na strychach, w piwnicach, garażach śpią przykryte pierzynką z kurzu niesamowite meble z duszą. Służyły Twoim dziadkom, może nawet pradziadkom, później zostały zastąpione nowoczesnymi meblami, odstawione na bok, zapomniane. Dziś znów wracają do łask i zdobywają uznanie. Poddane lekkiemu liftingowi, zyskują zupełnie inne oblicze. Zachwycają i ubogacają każdą przestrzeń.

Czy odnowienie starej komody nie jest zbyt trudne? Czy warto podejmować się pracy samodzielnie, a może lepiej zlecić ja profesjonaliście? Masz wątpliwości? Zapraszamy do lektury artykułu, podpowiemy Ci jak w prosty sposób odnowić starą komodę i przywrócić ją do dawnej świetnej formy.

Pomysł na metamorfozę komody - poszukaj inspiracji

Metamorfoza komody - niezbędne materiały i narzędzia

Metamorfoza komody nie jest ani trudna, ani czasochłonna, wymaga jednak wcześniejszego dobrego przygotowania. Zanim więc przystąpisz do pracy skompletuj wszystko, co może Ci się przydać podczas metamorfozy. Na co zwrócić uwagę? O co zadbać? Oto lista podstawowych materiałów:

  • stara komoda,
  • uchwyty do szafek i szuflad;
  • nóżki do komody;
  • szlifierka lub papier ścierny;
  • pędzel lub wałek
  • lakier, bejca lub farba w wybranym kolorze;
  • okleina;
  • nowe uchwyty i nóżki;
  • szpachla do drewna;
  • benzyna ekstrakcyjna.

Brązowa komódka - pomalowana farba malarską.

Jak odnowić stary kredens - instrukcja krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie miejsca i komody

Jeżeli renowacja będzie się odbywać w warunkach domowych, przygotuj wygodne miejsce. Zabezpiecz podłogę i meble, które znajdują się w najbliższej okolicy. Warto zrobić to dokładnie, żeby podczas szlifowania i malowania nie uszkodzić podłogi, nie zabrudzić stołu itp. Miejsce gotowe? W takim razie bierzemy się do pracy.

Obejrzyj dokładnie swój mebel. Okręć wszystkie elementy ruchome tj. drzwi, uchwyty, nóżki. Wyjmij szuflady i witryny. Z tak przygotowanymi elementami praca będzie dużo prostsza. Pierwszym krokiem renowacji będzie dokładne oczyszczenie i zmatowienie całej powierzchni. Możesz do tego użyć szlifierki lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Nie musisz ścierać całej warstwy lakieru lub farby aż do drewna. Wystarczy, że zmatowisz jego powierzchnię, tak by przygotować ją do późniejszego malowania. Jeśli oczyścisz poszczególne elementy zrozumiesz, dlaczego warto było rozłożyć komodę na mniejsze części.

Jak dopasować kolor do wnętrza

Krok 2. Uzupełnienie ubytków

Po oczyszczeniu i zmatowieniu komody obejrzyj dokładnie cały mebel. Może się okazać, że czas odcisnął na nim swoje piętno, pozostawiając ubytki, pęknięcia, odgniecenia lub np. dziury po wyrwanych zawiasach. Możesz je wszystkie zniwelować używając do tego szpachli do mebli.

Produkty do naprawy i renowacji komody, takie jak: szpachla, farba, lakier, znajdziesz w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnym Abra Meble.

Zaszpachluj i wyrównaj wszystkie niedoskonałości. Pozostaw mebel do wyschnięcia - zgodnie z zaleceniami z instrukcji, znajdującej się na szpachli. Kiedy wszystko dobrze wyschnie wyrównaj powierzchnię korygowanych miejscach używając do tego papieru ściernego lub szlifierki. Na tym etapie możesz wywiercić nowe otwory na uchwyty lub nóżki.

Na koniec cały mebel przetrzyj benzyną ekstrakcyjną, która usunie drobinki kurzu i brud.

Malujemy starą komodę!

Krok 3. Malowanie/oklejanie

Oczyszczoną, wyrównaną komodę możesz teraz spokojnie pomalować lub okleić w zależie od Twojego gustu i upodobań. Prawdziwym hitem ostatnich lat jest odnawianie mebli z użyciem matowych produktów. Komoda pomalowana takim produktem zyskuje elegancki, dostojny wygląd. Zamiast farby możesz użyć lakieru lub bejcy, zwłaszcza jeśli komoda wykonana została ze szlachetnego drewna, które zachowało się w dobrej formie.

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o wyborze odpowiedniego produktu. Jeśli zdecydujesz się na malowanie farbą, wzbierz tę przeznaczoną konkretnie do drewna. Do liftingu mebli możesz użyć farb akrylowych, wodorozcieńczalnych, są praktycznie bezwonne i spokojnie mogę pozwolić sobie na malowanie w domu. Użycie podkładu nie jest konieczne, choć oczywiście jeżeli to zrobisz, nie popełnisz błędu.

My polecamy szczególnie farbę kazeinową. Czym jest ten produkt? Farba zawiera kazeinę, czyli innymi słowy, substancję na bazie naturalnego białka mleka. Jest odporna na wilgoć i stosunkowo trwała, zwłaszcza w porównaniu np. z farbą kredową, która jest równie często używana do odświeżania i renowacji mebli takich jak komody do sypialnikomody młodzieżowe czy komody do przedpokoju. Farby kazeinowe, należą do grupy farb kredowych – są jednak znacznie odporniejsze i dużo lepiej kryjące. Często już podczas nakładania pierwszej warstwy, można uzyskać niemal idealny efekt krycia. Tego typu materiał pozwala na stworzenie pięknego matowego wykończenia. To, jaki kolor wybierzesz, zależy od twoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Ostateczny wygląd komody może być imponujący.

Metamorfoza - kolejny ciekawy pomysł.

Oklejanie

Jeżeli zdecydujesz się na oklejenie komody tapetą lub specjalną okleiną, na tym etapie przygotuj materiał i klej. Oklejanie wymaga dużo więcej szczegółowej i bardzo precyzyjnej pracy. Zmierz każdy element, wymiary przenieś na tapetę lub okleinę zostawiając ok. 1 cm nadwyżki. Należy koniecznie zwrócić uwagę na wzór i jego układ, zwłaszcza podczas przygotowywania materiału na drzwiczki i szuflady mebla. Po wycięciu danego elementu tapetę posmaruj klejem. Przyda Ci się do tego pędzel lub mały wałek, który pozwoli na równomierne rozprowadzenie produktu. Tak przygotowany kawałek okleiny przyłóż do elementu, który ma być nią pokryty. Podczas klejenia doskonale sprawdza się technika klejenia od góry do dołu. Dociskaj powoli materiał do danego elementu i koryguj na bieżąco ewentualne nierówności. Teraz możesz dociąć ewentualne nadwyżki tapety lub zagiąć ją do wewnątrz.

Krok 4. Mocowanie uchwytów i nóżek

Komoda prawie gotowa. Został jeszcze montaż uchwytów, zawiasów oraz nóżek mebla. Jeżeli do metamorfozy wykorzystywałeś farbę, upewnij się czy dobrze wyschła. Uchwyty przykręć do przygotowanych wcześniej otworów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że uchwyty są tym elementem komody, który potrafi nadać jej zupełnie innego wyglądu. Bardzo modne jest obecnie łączenie granatowego matu ze srebrnymi lub złotymi uchwytami. Śruby do montażu przeważnie są dodawane do zestawu, jednak upewnij się, że są odpowiednio długie i wystarczające do przytwierdzenia uchwytu do mebla.

Krok 5. Montaż

Kiedy skończysz czyścić, malować i przykręcać uchwyty, możesz na nowo zmontować komodę w jedna całość. Wsuń szuflady, wstaw ewentualne półki oraz szyby do witrynki.

Gotowe! Teraz możesz ustawić komodę we wnętrzu i cieszyć się jej urokiem.

Renowacja starej komody – jaki styl wybrać?

W tym miejscu chcemy powiedzieć jeszcze kilka słów na temat najmodniejszych stylów aranżacyjnych i podpowiedzieć, co zrobić, żeby komoda pasowała do pozostałych elementów wystroju wnętrza.

  • Retro

Jeżeli Twój salon został zaaranżowany w stylu retro, rustykalnym lub wiejskim, idealnie będzie do niego pasowała komoda w kolorze białym. Możesz podkreślić jej starodawny charakter wykonując delikatne przetarcia, które dadzą efekt postarzonego mebla. Doskonałym sposobem na stworzenie komody rustykalnym stylu będzie zastosowanie techniki decoupage. Możesz również dodać meblowi subtelności poprzez zamontowanie nowych, porcelanowych gałek – np. z motywem kwiatowym. Komoda w stylu retro sprawdzi się jako dekoracja kuchni, salonu, a także przedpokoju.

  • Skandynawski

Komoda w stylu skandynawskim będzie musi być lekka i jasna. Do wykończenia użyj delikatnych, lekkich nóżek i uchwytów. Możesz je dokupić, w każdym sklepie meblowym, choć oczywiście zapraszamy Cię na zakupy do naszego sklepu Abra Meble. Kwintesencja Skandynawskiego wystroju wnętrza jest połączenie bieli z drewnem. Twoja komoda może łączyć w sobie te dwa elementy i w ten sposób tworzyć spójna całość aranżacyjną z pozostałymi meblami w salonie.

  • Nowoczesny

Lifting starej komody nadanie jej nowoczesnego wyglądu nie musi być trudne. Jeśli nie wiesz jak osiągnąć ten efekt, postaw wszystkim na ciemne kolory (jak choćby granat czy czerń) albo zagraj kontrastami. Bardzo modne są też obecnie złote uchwyty, które dodają meblom odrobinę elegancji.

Komoda