Narożna zabudowa kuchenna przypominająca kształtem literę "L" to często spotykany układ w wąskich kuchniach oraz otwartych na salon aneksach kuchennych. Sprawdzi się w małych pomieszczeniach, w większych może być uzupełniona o wyspę kuchenną, barek lub stolik z krzesłami. Taka aranżacja pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni z zachowaniem optymalnego trójkąta roboczego. O czym należy pamiętać, projektując kuchnię na planie litery "L"?
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?
Długie, wąskie pomieszczenia, w których nie ma miejsca na równoległe rzędy szafek, wymuszają zabudowy kuchenne w kształcie litery "L". Odpowiednio urządzania kuchnia pozwala na zachowanie optymalnych warunków do poruszania się po niej. Zależnie od układu pomieszczenia i przyłączy, blaty kuchenne mogą pełnić różne funkcje: gdzie ulokować zlewozmywak, zmywarkę, kuchenkę i znajdujący się pod nią piekarnik. Urządzenia kuchenne należy tak rozplanować, aby zachować jak najdłuższy ciąg blatów - ułatwi to przygotowywanie posiłków.
Meble kuchenne można wykonać jako zamówienie na wymiar, by w ten sposób maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Można skorzystać także z gotowych, dostępnych w sklepach zestawach mebli. Nawet w najwęższych kuchennych szafkach możliwe jest zaaranżowanie wygodnych szafek cargo lub półeczek na drobiazgi. Optymalna odległość między szafkami powinna wynosić co najmniej 120 cm (zarówno w przypadku klasycznych szafek, jak i szuflad), ponieważ zapewni to komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu.
Jak urządzić ergonomiczną kuchnię w kształcie litery „L”?
Projektanci i architekci wnętrz rekomendują następujący układ organizacyjny ciągu roboczego, który powinien rozpocząć się od lewej strony kuchni:strefa zapasów i przechowywania: lodówka, spiżarnia, zastawa stołowa, strefa przygotowywania i zmywania: blat roboczy, zlew, zmywaka, kosz na śmieci, strefa gotowania: kuchenka, piekarnik, mikrofalówka.
Kuchenne inspiracje i przeglądanie aranżacji przedstawiających różne układy organizacyjne pozwoli na zaprojektowanie ergonomicznej pracy w czasie przyrządzania posiłków. Ułatwi to zarówno rozpakowanie zmywarki, jak i chowanie naczyń do szafek, czy mycie produktów wyjętych z lodówki. Oczywiście, nie zawsze można odwzorować ten układ przy urządzaniu kuchni, dlatego dobrze jest korzystać z niego jak z inspiracji, pozwalającej na podzielenie pomieszczenia na strefy.
Miejsce do przechowywania
Przy aranżacji kuchni w kształcie litery "L" warto wziąć pod uwagę zmniejszoną ilość miejsca do przechowywania. Fronty kuchenne do szafek i szuflad powinny być maksymalnie praktyczne rozplanowane, pozwalając na jednoczesne wygodne przechowywanie żywności i drobnych sprzętów kuchennych oraz komfortowe korzystanie z akcesoriów i zastawy stołowej. Szafki kuchenne stojące i dolne w formie szuflad doskonale sprawdzą się także jako miejsce do przechowywania kubków i szklanek.
Warto pomyśleć o zabudowie meblowej z szafek stojących od podłogi do sufitu, dającej dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy rzadko używanych. W dodatku takie wyposażenie stworzy wrażenie jednolitego tła, co optycznie powiększy przestrzeń. Zrezygnowanie z ozdobnych uchwytów do szafek na rzecz nowoczesnych systemów meblowych: samodomykających, "na wcisk" (tip-on) lub frezowanych frontów spowoduje, że nawet wysokie meble będą wyglądały lekko. Ciąg szafek jest także sposobem na podzielenie przestrzeni na strefy. W takim przypadku zabudowa kuchenna wpłynie nie tylko na organizację, ale i utrzymanie porządku w kuchni - każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce: część szuflady lub półkę.
Zestawy mebli kuchennych będą pasować do pomieszczeń o klasycznie spotykanych układach lub do aneksów otwartych na pokój.
Oświetlenie blatów kuchennych
Urządzając ergonomiczną kuchnię, nie wolno zapomnieć o odpowiednim oświetleniu blatów roboczych oraz głębokich szafek kuchennych. Szafki kuchenne wiszące mogą mieć dyskretnie zamontowane paski ledowe, które będą oświetlać blaty. Dużym ułatwieniem dającym ciekawe i praktyczne rozwiązanie w korzystaniu z niższych części szafek są szuflady lub wysuwane kosze.
Jeśli istnieje taka możliwość, do kuchni kształtem przypominającej literę "L", warto jest wstawić stół, wyspę kuchenną lub chowany blat, przy którym można zjeść posiłek. To także dodatkowa przestrzeń do gotowania, przydatna przy przyrządzaniu skomplikowanych dań.
Designerska kuchnia w literę "L" otwarta na salon
Duże kuchnie w kształcie litery "L" to doskonała przestrzeń do wykonania designerskich aranżacji. W przypadku kuchni otwartej na salon można pokusić się o zbudowanie wyspy - która będzie pełniła funkcję dodatkowego blatu lub stołu, nowoczesnego barku lub strefy gotowania. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w czasie wizyty gości, kiedy gospodarz przygotowuje posiłki - nie musi opuszczać gości, a zaprasza ich do wyspy, która może pełnić także rolę stołu z przekąskami. Dobrze skomponują się z nią designerskie krzesła, na przykład hokery i modne wysokie stołki barowe. Ciasna przestrzeń, jaką charakteryzuje się L-kuchnia wymusza wstawienie stołu do salonu, ponieważ przy blacie roboczym posiłków nie da się komfortowo jeść.
Design w kuchni
Designerska kuchnia jest urządzona ze smakiem - wszystkie elementy są ze sobą zsynchronizowane. Z mody nie wychodzi styl loftowy, skandynawski oraz prowansalski. Trzeba jednak pamiętać, że w takich aranżacjach salon i kuchnia wzajemnie się przenikają, tworząc nowoczesne rozwiązanie do domu lub mieszkania. Warto zadbać o to, by kolory pomieszczeń się komponowały, a dodatki powtarzały.
Jakie urządzenia AGD wybrać do kuchni w kształcie litery"L"?
Urządzając kuchnię w kształcie "L-ki" warto kierować się zasadą aranżacyjną wykluczającą trudno dostępne miejsca i zakamarki, także w urządzeniach AGD. Wybór zabudowanych sprzętów pozwoli na utrzymanie ich w czystości. Urządzenia AGD w zabudowie to także zmniejszenie wizualnych przecięć na ścianach i meblach w kuchni, co powiększy przestrzeń i wprowadzi estetykę. Co prawda sprzęty wolnostojące mają swoje zalety, jak na przykład wyjątkowe wzornictwo, jednak w ograniczonej przestrzeni lepiej postawić na oryginalne dodatki, niż urządzenia o dużych gabarytach.
Gdzie umieścić zlewozmywak w kuchni w kształcie litery „L”?
Kuchnia w kształcie litery "L"nie daje zbyt wielu możliwości umieszczenia zlewozmywaka. Jeśli w kuchni znajduje się wyspa, nie warto w niej montować zlewu, ponieważ zaburzy to ergonomię poruszania się. Miejsce pod oknem wydaje się być ciekawsze z aranżacyjnego punktu widzenia, ponieważ pozwala na podziwianie widoku za oknem, jednak często na tym kończą się jego zalety. Strefa zmywania umieszczona bezpośrednio pod oknem oznacza, że będzie ono stale zachlapane. Zlew w takim miejscu utrudni również otwieranie okna - w tym przypadku rozwiązaniem może być zamontowanie składanej baterii. Z kolei odpowiednio zaprojektowane szafki pod zlewozmywak ułatwią segregowanie śmieci oraz przechowywanie worków na odpady.