Liczba alergików rośnie z roku na rok, przeradzając się w coraz bardziej powszechne zjawisko.
Warto więc zwracać uwagę na właściwości antyalergiczne materaca, który zamierzamy kupić. Jeżeli cierpisz na alergię, a zależy Ci na komfortowym i zdrowym śnie, czytaj dalej. Dowiesz się, jaki materac wybrać, by cieszyć się spokojnym odpoczynkiem.
Jakie rozróżniamy rodzaje alergenów?
Kurz i roztocza. Czy wiesz, że w skład kurzu wchodzi aż 30 substancji uczulających? Najsilniej jednak uczulają roztocza – a te, ponieważ są ciepłolubne, chętnie zagnieżdżają się w materacu i pościeli. Ich obecność jest dotkliwa dla alergików. Łzawiące, często spuchnięte oczy, odczucie drapania w gardle, katar i kaszel, a w skrajnych przypadkach – nawet trudności w oddychaniu. To wszystko znacząco pogarsza jakość naszego odpoczynku.
Pleśń. Niemożliwe do zauważenia gołym okiem zarodki pleśni, dzięki swojej lekkości, potrafią łatwo i szybko się rozprzestrzeniać. Idealna temperatura do rozwoju pleśni waha się między 20 a 30 stopni Celsjusza – a to również temperatura pokojowa. Ludzi organizm najgorzej znosi działanie mikrotoksyn, które pleśń uwalnia jako produkty przemiany materii. Objawy uczulenia to między innymi kichanie, swędzenie, pokrzywka i zaczerwienienie oczu, często połączone z ich łzawieniem.
Jaki materac powinni wybierać alergicy?
1. Materac piankowy, wykonywany najczęściej z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, który stwarza dla roztoczy niekorzystne środowisko, utrudniające zagnieżdżanie się i rozwój w materacu.
2. Materac lateksowy to dobry wybór dla osób ze skłonnościami do alergii. Ten typ materaca nie zbiera kurzu, a do tego nie gromadzi naskórka ani potu. Co ważne, w materacu lateksowym nie rozwijają się roztocza.
3. Materac z kokosem.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na możliwość zdejmowania pokrowca, który można później wyprać. Świeżość i higiena to zawsze dodatkowa ochrona przed kurzem.