Zaprojektowanie i urządzenie wnętrza małego mieszkania jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ma ono być jednocześnie eleganckie i funkcjonalne. Jednym z kluczowych elementów, które mogą pomóc w stworzeniu spójnej aranżacji, jest wybór odpowiedniej szafy na ubrania oraz sprzęty codziennego użytku. Nawet najmniejsze mieszkanie wyda się większe, jeśli dobrze dobierzemy do niego meble i odpowiednio je urządzimy!
Jaka szafa do małego pokoju?
Postawienie dużej, głębokiej szafy w małym pokoju nie jest najlepszym rozwiązaniem - taki mebel optycznie przytłoczy wnętrze, a wcale nie da nam więcej miejsca niż inne tego typu rozwiązania.
W małym mieszkaniu sprawdzą się:
Szafa wnękowa - to optymalny wybór do sypialni, przedpokoju, pokoju dziennego, a nawet gabinetu. Idealnie, jeśli mamy w swoim mieszkaniu wnęki - wtedy możemy dopasować do nich wymiar szafy. Jeśli nie, po prostu wykorzystajmy przestrzeń przy ścianach. Szafy wnękowe najlepiej wykonać na całą ścianę i aż do sufitu. Mebel może być nieco płytszy niż standardowe - i tak wszystko pomieści, a zajmie mniej miejsca. Szafa wnękowa może być z lustrem lub bez. Oczywiście najlepiej, gdy jest przesuwna - nie zabiera wtedy przestrzeni na otwieranie drzwi.
Szafa przesuwna - ładnie się prezentuje i zapewnia sporo miejsca do przechowywania, nie musi przy tym zajmować całej ściany. Wnętrze takiej szafy możemy z powodzeniem dostosować do własnych potrzeb. Dzięki temu pomieści nie tylko ubrania, ale też np. sprzęt gospodarstwa domowego, segregatory itp.
Szafa narożna - świetne rozwiązanie do naprawdę niewielkiego mieszkania, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Pozwala maksymalnie wykorzystać cenną przestrzeń, a przy tym prezentuje się stylowo i atrakcyjnie. Dzięki temu, że w większości mieszkań kąty pokojów raczej nie różnią się od siebie, mamy spory wybór mebli gotowych.
Szafa systemowa - przez niektórych wciąż nazywana meblościanką, szafa systemowa pozwala na samodzielne dopasowanie modułów pod kątem własnych potrzeb i preferencji. W skład takiej kompozycji mogą wchodzić szafy narożne, szafy przesuwne, słupki z półkami, wąskie szafy z pojedynczymi drzwiami i lustrem itp.
Szafa do małego pokoju - czym kierować się podczas zakupu?
Rodzaj i wymiary to ważne, choć nie jedyne kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze szafy do sypialni, przedpokoju czy innego pomieszczenia. Małe mieszkanie bardziej niż inne wymaga mebli wysokiej jakości. Duża szafa z pewnością będzie intensywnie eksploatowana. Jeśli jej wykonanie pozostawia wiele do życzenia, poszczególne elementy z czasem zaczną się odkształcać i przestaną spełniać swoją rolę.
Jak sprawdzić jakość szafy? Warto dokładnie się przyjrzeć, czy wszystkie jej elementy zostały dobrze dopasowane. Gdy wyjmiemy półki i szuflady, ściany nie powinny stracić swojej stabilności. Oczywiście duże znaczenie ma też materiał. Szafa z litego drewna - bukowego, dębowego lub sosnowego - będzie cięższa, lecz nieco trwalsza niż taka z płyty MDF. W budowie szaf wykorzystywane są też materiały takie jak aluminium, szkło, stal nierdzewna i tworzywo sztuczne.
W małych pokojach nie zawsze zwracamy uwagę na design - zakładamy, że niewielkiego wnętrza i tak nie da się urządzić stylowo. To błąd! Do wyboru mamy meble w różnych, naprawdę ciekawych aranżacjach - z powodzeniem można z nich stworzyć doskonale urządzone wnętrze.
Jak urządzić mały pokój z szafą?
Do małego pokoju z powodzeniem można wprowadzić nawet dużą szafę - wszystko zależy od sposobu aranżacji wnętrza. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, warto wybrać jasne kolory. Mały pokój to doskonałe miejsce na szafę z lustrem. Jak wiadomo, lustro wizualnie otwiera wnętrze i daje wrażenie przestronności. Najlepiej sprawdzają się takie z matowego szkła.
Wybierając meble do niewielkiego wnętrza, warto sięgnąć po takie z konstrukcją wykonaną z aluminium. Tak urządzony pokój nabierze wizualnej lekkości.
Urządzając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na meble przeznaczone do konkretnych wnętrz. Pokój dzienny, sypialnia, salon, gabinet, garderoba - sprzedawcy mebli często prezentują nam gotowe aranżacje zaprojektowane przez specjalistów. Na przykład szafy młodzieżowe nie tylko są pojemne, ale też świetnie pasują do sypialni nastolatka. Meble do gabinetu wyróżniają się funkcjonalnością i prostotą lub przeciwnie - dekoracyjną klasyką. Garderoba natomiast wymaga rozwiązań praktycznych, maksymalnie wykorzystujących przestrzeń - nawet kosztem wyglądu.
Mała sypialnia czy pokój to miejsce, w którym sprawdzą się meble w gotowych zestawach. Jednolitość stylu to doskonały sposób na optyczne uporządkowanie wnętrz. W takim komplecie oprócz szaf mogą znaleźć się łóżko, szafki nocne, biurko, lustro itp. W podobny sposób warto urządzić też salon, a nawet przedpokój czy pokój nastolatka.
Szafa przesuwna - jaka głębokość, pakowność, wymiary?
Pojemna szafa przesuwna to uniwersalne rozwiązanie - sprawdzi się w małym mieszkaniu i dużym domu. Zawdzięcza to możliwości optymalnego dopasowania do wnętrza. Dzięki zastosowaniu drzwi przesuwnych oszczędza miejsce i jest wyjątkowo wygodna w użytkowaniu.
Zacznijmy od wymiarów. Najlepsze meble to te idealnie dopasowane do wysokości i szerokości pokoju. Najlepiej więc zdecydować się na meble na wymiar. W takiej szafie można dowolnie rozplanować półki, szuflady czy przegrody - tak by swobodnie pomieściły się w nich wszystkie wymagane przedmioty. Szafa powinna sięgać aż do sufitu. Jeśli tak nie będzie, z biegiem czasu góra mebla zapełni się pudłami i kurzem, co nie będzie ani praktyczne, ani estetyczne.
Bardzo ważnym czynnikiem jest też głębokość. Jeśli w szafie mają wisieć wieszaki z ubraniami, nie może ona wynosić mniej niż 55 cm. W miejscach takich jak garderoba warto zastosować funkcjonalne szafy narożne - ich głębokość może wynosić nawet 135 cm lub więcej. Wyposażony w półki i przegrody, mebel tego typu jest niezwykle pojemny. Świetnie nadaje się nie tylko do garderoby, ale też do sypialni czy pokoju młodzieżowego.
We wnętrzach takich jak salon czy gabinet, gdzie raczej nie używamy wieszaków, można zastosować płytszą szafę - taką o głębokości 40 cm lub mniej.
Umiejętne dopasowanie szaf to jeden z najważniejszych etapów urządzania małych mieszkań. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć. Odpowiednio zaplanowane mieszkanie jest nie tylko ładne i stylowe - w nim po prostu dobrze się mieszka!