Jeśli jesteś właścicielem małego mieszkania, wynajmujesz niewielką kawalerkę bądź masz potrzebę wstawienia większej ilości mebli, aniżeli zaplanował Twój projektant - świetnym pomysłem będzie skorzystanie ze sprytnego rozwiązania, jakim są meble składane. Ten rodzaj sprzętów zazwyczaj wmontowany jest w ściany nośne. Do składanych mebli drewnianych przykręca się specjalne zawiasy podtrzymujące płaskie elementy wzdłuż ściany - np. blaty i rozkłada się wyłącznie na czas potrzeby skorzystania z danego sprzętu. Składany format mebli jest niezwykle praktyczny, ponieważ jeśli nie potrzebujesz wykorzystać mebla w danej chwili, pozostaje on złożony i niezauważalny. Składane meble mogą posłużyć Ci do pracy np. drewniany, składany stolik bądź do przechowywania różnych przedmiotów jak np. rozkładane półki ukryte w ścianie.
W dzisiejszym artykule chcemy pokazać Ci prosty sposób na to jak samodzielnie skonstruować stolik ścienny z płyty MDF i zamontować go do ściany w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni. Jeśli jesteś zainteresowany tymczasowymi, składanymi meblami - zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym krótkim DIY.
Niezbędne materiały do wykonania stolika ściennego
Aby skonstruować rozkładany stolik ścienny, musisz zgromadzić niezbędne narzędzia do jego montażu. Niezbędne do wykonania zadania będą:
- fornirowane płyty MDF
- papier ścierny
- taśma malarska
- szpachelka
- wkręty do drewna
- klej do drewna
- zawiasy
- ołówek
- miarka
- farba do drewna
- wiertarko-wkrętarka
- pędzel lub mały wałek malarski
Proste DIY - jak zaprojektować składany stolik ścienny
Jeśli zgromadzisz niezbędne narzędzia do instalacji składanego stolika, możesz przejść do realizacji zadania. W pierwszej kolejności zastanów się gdzie zawiśnie Twój stół. Składane meble są zwykle alternatywą klasycznych mebli do domu takich jak: biurka, stoliki i ławy do salonu, stoły do kuchni - szczególnie w przypadku ciasnych wnętrz. Określając lokalizację w której zamontowany zostanie mebel, będziesz mógł dokładnie oszacować wymiary na jakie możesz sobie pozwolić. Ważne, aby rozkładanie mebli było bezkonfliktowe względem innych sprzętów domowych. Jeśli projektujesz stolik ścienny, zadbaj aby jego blat po rozłożeniu poprawnie wpasował się w stojące przed nim nowoczesne krzesła do jadalni bądź hokery, krzesła barowe i taborety.
Kiedy określisz długość oraz szerokość swojego stołu, możesz rozpocząć składanie ramy. Ramę należy przymocować do dolnej części blatu za pomocą 4 elementów z MDF. Elementy połącz za pomocą ścisków stolarskich, kolejno wywiercając otwory na conajmniej 3 cm głębokości w odstępach co 20 - 25 cm jeden obok drugiego. Jeśli chcesz uniknąć wystających na powierzchnię blatu wkrętów, po przykręceniu ich do powierzchni możesz je na samym końcu lekko rozwiercić (nie bardziej, aniżeli na 2 - 3 mm). Drugim krokiem jest przyklejanie poszczególnych elementów. Na spód każdego elementu ramy należy nanieść wąski pasek kleju i przytwierdzić do niego wszystkie elementy z zestawu, zaciskając kolejno łączenia stolarskimi ściskami. W otwory, które wywierciłeś na samym początku wkręć przygotowane wkręty do drewna. Następnym ważnym krokiem jest dokładne przygotowanie blatu. Drewniany materiał często posiada wystające z niego małe drzazgi i nierówności. Dlatego też, bardzo ważne jest wygładzenie za pomocą papieru ściernego blatu oraz dokładne oczyszczenie go z pyłu. Stół nie powinien posiadać głębokich zadrapań, ani uszkodzeń - szczególnie na wierzchniej jego części. Kiedy wygładzisz swój drewniany materiał i oczyścisz blat z pyłu, możesz podjąć się nałożenia na drewno wybranej farby. Farbę można nałożyć za pomocą małego wałka malarskiego bądź wąskiego pędzelka, który doskonale poradzi sobie szczególnie przy krawędziach stołu. Ostatnim już krokiem po dopilnowaniu, że Twoja farba wyschła całkowicie - jest montaż zawiasów. Aby zainstalować zawiasy przy ścianie, należy wkręcić w nią uprzednio kołki rozporowe. Kolejno - do półek należy przykręcić specjalne zasuwki, dzięki którym blat utrzymywany będzie w pionie. Tak skonstruowany stolik jest doskonałą alternatywą wielu domowych sprzętów codziennego użytku. Nowoczesne stoły do jadalni bądź niektóre szafki nocne i stoliki można zaprojektować samodzielnie - korzystając z niezwykłego rozwiązania, jakim są meble składane.
Zastosowanie składanych mebli
Twoje małe mieszkanie, które na pozór wydaje się bardzo niepraktyczne - możesz przearanżować w taki sposób, by do niewielkiego wnętrza móc wstawić wszelkie niezbędne sprzęty. Składane meble wiszące są doskonałe do sypialni, kuchni, do salonu, a nawet i na balkon! Wiszący stolik bądź półkę możesz złożyć w każdej chwili, w której tylko odczuwasz brak wolnej przestrzeni. Składane zestawy stołów i krzeseł możesz zrobić w kilka godzin bez pomocy fachowca, a posłużą Ci z pewnością przez długi, długi czas.