Szafy na wymiar to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o garderobie szytej na miarę lub chcą maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Dzięki nowoczesnym i funkcjonalnym systemom przechowywania możemy stworzyć projekt szafy wnękowej, idealnie wpisujący się w indywidualne preferencje oraz metraż naszego mieszkania lub domu. Pamiętajmy przy tym, że meble powinny być nie tylko estetycznie wykonane, ale także ergonomiczne. Pojemna szafa to niekoniecznie taka, która zajmuje dużo miejsca – ważne, żeby dzięki przemyślanej organizacji dostępnej przestrzeni pomieścić w niej wszystko to, czego nie chcielibyśmy trzymać na widoku. Planując wnętrze szafy, zwróćmy także uwagę na łatwość utrzymania go w czystości i wygodę codziennego użytkowania.
Jak zaprojektować szafę wnękową bez błędów? Poradnik
W pierwszej kolejności wybierz odpowiednie miejsce na szafę. Jeśli nie masz osobnego pomieszczenia, które planujesz przeznaczyć na garderobę, może to być na przykład przedpokój lub sypialnia. Pamiętaj, że mebel robiony na wymiar, w przeciwieństwie do gotowego, nie musi mieć standardowego rozmiaru oraz kształtu. Nie ma powodu, żeby nie zamieścić go pod schodami lub na poddaszu – wystarczy dobry projekt szafy wnękowej oraz doświadczony fachowiec do jego realizacji. Po co marnować przestrzeń skoro można wykorzystać ją jako wygodne miejsce do trzymania ubrań i nie tylko?
Szafa na wymiar powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. W małej sypialni najlepiej sprawdzi się szafa z lustrem lub przesuwnymi drzwiami w dyskretnym kolorze. Tak wyglądająca szafa wnękowa może sięgać nawet do sufitu, ponieważ nie będzie przytłaczać wnętrza. W miarę możliwości warto postawić ją wzdłuż krótszej ściany – dzięki temu optycznie poprawi proporcje pokoju.
Jeśli masz już wybrane miejsce na szafę wnękową i znasz jej rozmiar, pora zaplanować wnętrze. Przede wszystkim zastanów się, co chcesz w niej przechowywać i ile osób będzie z niej korzystać. Jeśli nie posiadasz w domu innych tego typu mebli, nie zapomnij o wydzieleniu w szafie osobnej strefy na sprzęty gospodarstwa domowego oraz buty. Zastanów się, czy wolisz trzymać ubrania na wieszakach czy na półkach. Dopiero kiedy już uświadomisz sobie swoje potrzeby, możesz zacząć planować, jak zaprojektować wnętrze szafy na wymiar, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.
Głębokość szafy to podstawa!
Bardzo istotne znaczenie ma głębokość szafy, która nie powinna być mniejsza niż 55-60 centymetrów. Z czego to wynika? Same wieszaki mają przynajmniej 40 cm długości, a należy przecież pamiętać o miejscu na rękawy. Jeśli zdecydujemy się na płytsze wnętrze szafy, lepiej zrezygnować z trzymania w niej ubrań wiszących lub liczyć się z ich pognieceniem w wyniku ocierania o drzwi. O ile w przypadku szafy do sypialni 60 centymetrów jest wystarczające, o tyle szafy do przedpokoju powinny mieć jeszcze większą głębokość (około 70 cm), ponieważ będziemy w nich przechowywać okrycia wierzchnie, takie jak obszerne płaszcze oraz kurtki zimowe.
Przygotowując projekt szafy, warto znaleźć kompromis pomiędzy preferowaną pojemnością, a zachowaniem łatwego dostępu do wszystkich rzeczy, które w niej przechowujemy. W przypadku głębokiej szafy świetnym rozwiązaniem są nie tylko liczne szuflady, ale także wysuwane kosze i półki, które pozwolą nam bez problemu znaleźć to, czego szukamy. Z kolei do płytkich szaf polecane są wieszaki poprzeczne, czyli wysuwane po szynie zamocowanej prostopadle do tylnej ściany.
Drążki i wieszaki - dobra alternatywa dla półek?
Ciężko wyobrazić sobie wnętrze szafy bez wieszaków. Trzymamy na nich ubrania, które nie powinny ulec wygnieceniu, takie jak sukienki, koszule, marynarki oraz garnitury. Jeśli postanowimy je założyć, możemy to zrobić od razu po wyjęciu z szafy, bez sięgania po żelazko.
Zanim zamontujemy drążki w nowej szafie, zastanówmy się, czy często korzystamy z wiszącej garderoby oraz jaką długość ma jej najdłuższy element. Zwykle przyjmuje się, że pierwszy drążek powinien znajdować się na wysokości 160 centymetrów od ziemi, jednak pamiętajmy o uwzględnieniu naszego wzrostu. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na szafę o dużej szerokości, warto nad pierwszym drążkiem umieścić kolejny (przeznaczony na bluzki i koszule), przy czym zachowajmy odstęp minimum 80 cm. Dodatkowo, możemy zastosować nietypowy rodzaj wieszaków, które posiadają specjalne otwory, służące do przechowywania krawatów lub pasków. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest tak zwany pantograf, czyli wysoko podwieszany ruchomy drążek, który opuszczamy przy pomocy specjalnego uchwytu.
Co warto wiedzieć o półkach i szufladach we wnętrzu szafy
Nie bez powodu przyjmuje się, że szuflady oraz wysuwane kosze na bieliznę powinno się montować na dole szafy, natomiast z półek najlepiej korzysta się, jeśli znajdują się na wysokości naszego wzroku. Ich szerokość jest kwestią indywidualnych preferencji, natomiast w gotowych szafach zwykle wynosi 40-50 cm, podczas gdy standardowa wysokość to 30-35cm. Nad półkami na ubrania dobrze sprawdzą się nieco obszerniejsze półki na pościel oraz ręczniki, natomiast na samej górze warto pomyśleć o przestrzeni spełniającej rolę pawlacza, która posłuży do przechowywania sezonowej odzieży oraz rzadko używanych rzeczy. Co istotne, pojedyncza półka nie powinna mieć długości przekraczającej 100 centymetrów, ponieważ może odkształcać się pod wpływem zbyt dużego obciążenia.
Całkowita powierzchnia szuflad (liczących zwykle 20 cm wysokości) zajmuje we wnętrzu szafy znacznie mniej miejsca niż półki, jednak jest równie niezbędna do wygodnego przechowywania drobnych części garderoby i akcesoriów codziennego użytku. Bardzo popularne są obecnie modele z wyprofilowanym frontem i cichym domykiem oraz wysuwające się i zamykające po lekkim naciśnięciu. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie szerokich szuflad, sięgnijmy po specjalne wkładki, które pozwolą nam uniknąć bałaganu.
Poznaj inne systemy porządkowania przestrzeni szafy wnękowej
Ciekawą alternatywą dla szuflad są wysuwane kosze, ażurowe lub rattanowe, dzięki którym nasze ubrania i inne tekstylia będą na bieżąco wietrzone i łatwo dostępne. Można również zdecydować się na zakup do szafy wnękowej wiszących organizerów, pojemników na kółkach oraz przykrywanych pudełek, które w razie potrzeby bez problemu wyjmiemy na zewnątrz lub przeniesiemy w inne miejsce.
Wiele osób decyduje się wydzielić w szafie w przedpokoju lub sypialni osobną część na buty, aby zapobiec ich odkształcaniu się oraz rysowaniu. Do wyboru są mocowane pod kątem, wysuwane półki z odpowiednio wyprofilowanym frontem oraz dwupoziomowe konstrukcje na szpilki wykonane przy pomocy dwóch drążków, z których o wyższy zahacza się obcasy.
Wnętrze szafy w przedpokoju warto zaopatrzyć także w odpowiednie systemy mocowania sprzętów domowego użytku, takie jak stelaż na żelazko, uchwyt na rurę od odkurzacza oraz wieszak na deskę do prasowania. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tych udogodnień, weźmy to pod uwagę już na etapie projektowania wnętrza szafy na wymiar.