Dostęp do szerokiego spektrum różnorodnych produktów, rozwiązań projektowych czy praktycznych trików powoduje, że w branży wnętrzarskiej nie istnieją niemal żadne ograniczenia. Nawet uznawana przez wielu za jedno z największych utrudnień niewielka powierzchnia pomieszczenia nie minimalizuje potencjału aranżacyjnego danego wnętrza. Projektując je rozsądnie i korzystając z przemyślanych środków, można osiągnąć pożądane efekty. Według jakiego klucza warto dobierać meble i dodatki, aby optycznie powiększyć pokój dzienny?
Lustra jako dodatki zapewniające głębię
Lustra stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań mających na celu optyczne powiększenie salonu. Ich obecność we wnętrzu powoduje, że wygląda na znacznie bardziej przestronne, przejrzyste i schludne. Zapewnia jednocześnie dodatkowe oświetlenie poprzez odbijanie promieni słonecznych, co również ma znaczenie przy kreowaniu pozornego metrażu. W pokoju dziennym doskonale sprawdza się lustro wiszące na ścianę. Co ciekawe, poza wspomnianymi korzyściami oferuje również możliwość podkreślenia najistotniejszych akcentów aranżacji i z powodzeniem odgrywa rolę akcesorium ułatwiającego weryfikowanie atrakcyjności konkretnych stylizacji. Warto jednak pamiętać, aby wybierać modele pozbawione fantazyjnych, bogato zdobionych ram, które mogłyby przytłaczać.
Postaw na minimalistyczne meble, dodatki i rozwiązania
Największymi wrogami właścicieli niewielkich salonów są bałagan, chaos i zagracenie. Mają oni jednak mocnego sprzymierzeńca, który pomaga efektywnie z nimi walczyć. Jest nim minimalizm. Warto mieć go z tyłu głowy na każdym etapie projektowania wnętrza.
W przypadku mebli najlepiej skorzystać z propozycji schludnych, stonowanych czy też bezpretensjonalnych. Masywne bryły oraz krzykliwe zdobienia nie współgrają najlepiej z aranżacjami małych pomieszczeń. Dobrą alternatywę stanowią natomiast modele wielofunkcyjne, które z powodzeniem odgrywają w jednej chwili szereg ról. Dwistronny regał, składane krzesła lub pufa wzbogacona o pojemnik to przykładowe pomysły, które warto traktować jako swoistą inspirację. Pomagają przy tym rozsądnie gospodarować przestrzenią bez potrzeby uzupełniania pokoju o zbędne meble.
Korzystanie z ograniczonej liczby elementów wystroju dotyczy również dodatków. Przy ich dobieraniu warto kierować się zasadą potwierdzającą, że im mniej, tym lepiej. Powszechnie wiadomo, że akcesoria są niejako wisienką na aranżacyjnym torcie. W warunkach małych pokoi najrozsądniej jest jednak stawiać na dodatki maksymalnie spójne z dominującym stylem i niewyróżniające się zbyt mocno.
Magia iluzji, czyli fototapety oraz paski
W branży modowej powszechnie znanym trikiem na wydłużenie sylwetki jest korzystanie z ubrań wzbogaconych o pionowe paski. Koszula, sukienka czy bluza odznaczające się takim wzornictwem sprawiają, że nosząca je osoba sprawia wrażenie wyższej. Co ciekawe, można użyć takiego zabiegu podczas aranżacji małego salonu. Tratując pokój dzienny jako niską osobę, warto ubrać jego ściany w pasiaste wzory za pomocą tapety lub farby. W tym miejscu trzeba jednak pamiętać, aby geometryczne wzory nie były zbyt szczegółowe.
W pokojach o niewielkiej kubaturze warto jednocześnie unikać wiszących żyrandoli. Zdecydowanie lepiej postawić na oświetlenie punktowe w postaci lampy listwowej.
Zadbaj o satysfakcjonujące oświetlenie
Optyczne powiększenie salonu okazuje się problematyczne w przypadku aranżacji opartych na ciemnych barwach. Należy o tym pamiętać już na etapie malowania ścian, wybierania rodzaju podłogi, nie wspominając o kompletowaniu wyposażenia. Istnieją jednak pewne rozwiązania umożliwiające działania we wspomnianym zakresie.
Pomieszczenie dobrze oświetlone to pomieszczenie sprawiające wrażenie znacznie większego, niż jest w rzeczywistości. Trzeba zatem zadbać, aby jak najwięcej promieni słonecznych docierało do jego wnętrza. Jeśli na wybór dużych okien jest już za późno, na początku zrezygnuj z firanek na rzecz rolet czy żaluzji. Krok ten wiąże się jednocześnie z czuwaniem nad aurą minimalizmu. Wspomniane wcześniej lustra także spełniają podobną funkcję. W sytuacji, gdy promienie słoneczne wdzierają się do pokoju w naprawdę niewielkich ilościach, można zastosować jako ich substytut lampę z żarówką oferującą ciepłą barwę światła o optymalnej mocy.
Aranżowanie pomieszczenia o niewielkiej powierzchni to wymagające zadanie, ale satysfakcja towarzysząca osiągnięciu oczekiwanych efektów jest nie do opisania. Na podstawie wspomnianych rozwiązań i praktycznych trików można stwierdzić, że nawet naprawdę kameralne wnętrze może sprawiać wrażenie przestronnego, a przede wszystkim gwarantować satysfakcjonujący komfort życia. Pamiętaj o tych kilku zasadach podczas projektowania swojego salonu, a mała kubatura nigdy nie będzie dla Ciebie problemem.