Są w każdym domu, w kuchni, salonie i na tarasie. Na co dzień nie zauważane, wtopione w tło wnętrza. Jednak niezbędne i niezastąpione w codziennym użytkowaniu. O czym mowa? O krzesłach. Nie doceniamy ich, choć trudno wyobrazić sobie bez nich życie. A gdyby tak, temu "poczciwemu" meblowy zafundować lifting i nadać nowy stylowy look? Może nie jeden nijaki mebel, stałby się gwiazdą i największą ozdobą salonu.
Jeśli posiadasz tapicerowane krzesła, które z upływem lat wyblakły i poszarzały i chciałbyś odmienić ich design, proponujemy zmienić obicie krzesła do jadalni. Jak samodzielnie odnowić stare krzesło? Jakich materiałów użyć? Czy w warunkach domowych jest to w ogóle możliwe do zrobienia? Tak! Nasz poradnik podpowie, jak krok po kroku odnowić stare krzesło. Tapicerowanie krzeseł i foteli nie ma dla nas tajemnic! Zobacz, jak wymienić starą tapicerkę w odnawianym krześle i przywrócić mu designerski wygląd!
Renowacja starych mebli - zadanie dla każdego
Zmiana tapicerki krzeseł to jedna z najczęściej stosowanych procedur przez projektantów wnętrz, którzy mają za zadanie wyremontować lub unowocześnić mieszkanie. W ostatnich latach osoby przygotowujące domy do sprzedaży lub wynajmu również zdecydowały się na unowocześnienie starych mebli. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje zmiana tapicerki krzesła?
W rzeczywistości nie bez znaczenia jest niska cena renowacji starych mebli, której nie można porównać z ceną nowych produktów. Dodatkowo możemy stworzyć mebel pasujący do naszego gustu. Po prostu zmieniając tapicerkę i malując krzesło w nowoczesnym stylu, tworzymy urokliwe siedzisko w skandynawskim stylu, które idealnie pasuje do ogólnego układu pomieszczenia.
Materiały i narzędzia - czyli krótko o tym, co będzie Ci potrzebne.
Jak samodzielnie odnowić stare tapicerowane krzesło? Zacznij od tego, by ocenić stan techniczny mebla. Za pomocą rozszywacza tapicerskiego usuń zszywki, którymi materiał został przytwierdzony do siedziska i oparcia. Sprawdź, czy gąbka nadaje się jeszcze do użytku, czy lepiej - przy okazji zmiany obicia - wymienić ją na nową. Mając tę wiedzę, możesz przygotować materiały i narzędzia niezbędne do renowacji. Będą Ci potrzebne:
materiał obiciowy w wybranym wzorze;
gąbka tapicerska;
zszywacz tapicerski oraz zszywki my polecamy w rozmiarze 14 mm;
rozszywacz tapicerski;
śrubokręt;
kombinerki;
gruba igła i nici;
ozdobne guziki.
W tym miejscu warto powiedzieć słów kilka na temat wybory samej tkaniny, która posłuży jako nowe obicie tapicerskie.
Wybór tkaniny na obicie - na co zwrócić uwagę?
Wybór tkaniny tapicerskiej to bardzo ważne i wbrew pozorom wcale nie proste zadanie. Prawdopodobnie większość z nas zaczęłaby od wyszukania odpowiedniego wzoru i koloru - pasującego do wystroju wnętrza. Tymczasem walory estetyczne to drugorzędna cecha. Wybór obicia zacznij od sprawdzenia jakości materiału. Nie może być ona zbyt cienka i delikatna, ponieważ szybko się przetrze lub podrze. Poszukaj produktu przeznaczonego do tapicerowania mebli np. w sklepach tapicerskich, będzie on gwarancją najwyższej jakości i funkcjonalności. Tkanina na meble musi być naprawdę wytrzymała. Kiedy taką znajdziesz, możesz skopić się na szukaniu odpowiedniego koloru. Jakie materiały są najczęściej wybierane na obicie mebli? W zależności od przeznaczenia krzesła możesz zdecydować się na bardziej lub mniej elegancji i szykowny rodzaj tkaniny. Na obicie krzesła do salonu warto wybrać przyjemny w dotyku aksamit lub welur w intensywnym, designerskim kolorze. Bardzo modne są obecnie obicia w pepitkę. Jak się prezentują? Możesz sprawdzić na zdjęciu poniżej.
Jeśli krzesła będą stały w jadalni, warto poszukać tkanin wodoodpornych i plamoodpornych. Nie będziesz się musiał zbytnio martwic o ewentualne zabrudzenia i plamy. W jadalni postaw więc na funkcjonalność.
Jeżeli masz do tapicerowania krzesła ogrodowe lub balkonowe, świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wodoodpornego poliestru. Ten rodzaj produktu dostępny jest w wielu różnych wzorach i kolorach, co pozwala na stworzenie naprawdę ciekawych aranżacji. Tapicerowaniem możesz odnowić całe zestawy mebli ogrodowych.
Tapicerowanie mebli: jak obić krzesło?
Zmiana obicia każdego mebla w tym także krzeseł to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów przez projektantów wnętrz, których zadaniem jest lifting mieszkania. Na renowację starych krzeseł decydują się także osoby zajmujące się popularnym w ostatnich latach home stagingiem, czyli przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Nie bez znaczenia jest tu niski koszt całego zabiegu nieporównywalny do ceny nowych produktów. A skoro tak, to dlaczego nie skorzystać z tej metody, zwłaszcza że jak zaraz sam się przekonasz, nie jest to nic trudnego.
Tapicerowanie krok po kroku
Stanowisko pracy przygotowane, meble, materiały i narzędzia również, a zatem do dzieła! Oto jak przebiega tapicerowanie krzesła krok po kroku.
Krok 1.
Powoli i bardzo precyzyjnie zdemontuj siedzisko i oparcie każdego krzesła. Pomoże Ci w tym rozszywacz tapicerski, przy pomocy którego usuniesz zszywki mocujące materiał. Po wyjęciu wszystkich zszywek usuń materiał oraz starą gąbkę. Nie wyrzucaj materiału i gąbki, posłużą Ci jako szablon do przygotowania i wycięcia nowego obicia.
Krok 2.
Przygotuj nową tkaninę. Rozłóż ją płasko na stole lub podłodze. Umieść na niej stary kawałek materiału i precyzyjnie odrysuj jego kształt. Możesz zostawić niewielki ok. 1-cm margines. Wytnij kształt według wzoru. Podobnie postępujemy z gadką lub innym przygotowanym wkładem. Wytnij tyle elementów ile siedzisk i oparć mają Twoje krzesła.
Wskazówka!
Jeżeli wypełnienie siedziska nie jest bardzo zniszczone, możesz je pozostawić. My jednak zalecamy wymianę. Taka renowacja przynosi dużo lepsze efekty. Tapicerowanie mebli powinno być czynnością dokładną, nie warto w tym przypadku wybierać półśrodków. Zwłaszcza że koszt wymiany wypełnienia nie jest wysoki.
Krok 3.
Pora wymienić obicie krzesła. Przygotuj siedzisko, przyklej do niego wyciętą wcześniej gąbkę tapicerską. Upewnij się, że przylega równo i nie wystaje poza obrzeża krzesła. Kiedy skończysz, weź pierwszy kawałek materiału i w pierwszej kolejności "na sucho" przyłóż do fotela. Jeśli wybrana przez Ciebie tkanina ma wzór graficzny, postaraj się ułożyć go bardzo precyzyjnie. Kiedy upewnisz się, że materiał na fotel wygląda estetycznie, zaginaj przeciwległe boki materiału i stopniowo, sprawdzając na bieżąco naprężenie i układ materiału na siedzisku. Poły materiału przymocuj do spodniej części fotela przy pomocy tapera. Pamiętaj, że materiał musi być naprawdę dobrze naciągnięty!
Krok 4.
Gdy wszystkie cztery boki materiału tapicerskiego zostały przymocowane do siedziska taperem, pora na narożniki - najbardziej newralgiczny punkt. Nadmiar materiału możesz wyciąć delikatnie, zaokrąglając narożnik. Zostaw jednak odpowiedni zapas, który będzie potrzebny do drapowania tkaniny tzw. metodą zakładki. Jest ona bardzo prosta: sprawdź naciągnięcie materiału, zagnij jego fragment i przytwierdź taperem do siedziska. Czynność powtarzaj, aż do wykorzystania całego materiału na narożnikach.
Wskazówka!
Na każdym etapie naciągnięcia materiału pomagaj sobie taperem, przytwierdzając tkaninę fragmentarycznie do siedziska.
Krok 5.
Kolej na oparcia krzeseł. Obicie krzesła, a w tym wypadku jego oparcia zacznij od zamocowania materiał do trzech boków oparcia. Jeden z szerszych boków pozostaw do zszycia - w miejscu łączenia siedziska i oparcia. Natnij rogi materiału przy ostatnim boku - ułatwi Ci to naciągnięcie materiału i poprawę ewentualnych nierówności. Wystającą część materiału zawiń do wewnątrz przy czwartym boku i przymocuj na środku taperem.
Krok 6.
Do ostatecznego wykończenia tapicerki oparcia odnawianego krzesła potrzebować będziesz grubej igły i nitki. Zagnij rogi materiału przy ostatnim boku pod spód i ściegiem krytym zeszyj ręcznie skrajne boki materiału. Teraz wystarczy już tylko przymocować nową odsłonę siedziska i oparcia do odświeżonej ramy krzeseł.
Gotowe! Teraz możesz cieszyć się wyglądem odświeżonych mebli.
Jeśli szukasz innych ciekawych sposobów tapicerowania, odwiedź nasz sklep Abra Meble. Mamy w ofercie wiele ciekawych produktów tj. panele tapicerowane lub wygodne sofy i wersalki, tapczany, fotele do salonu i pufy.