Szafy na wymiar znajdują zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu w domu, choć najchętniej wykorzystywane są w sypialni czy w przedpokoju. Koszt wykonania szafy do zabudowy zależy od wielu czynników, dlatego często trudno znaleźć jednoznaczne informacje na ten temat. Jak jednak się zdecydować na takie rozwiązanie, nie mając choćby ogólnego pojęcia, jaki jest jego koszt? W poniższym artykule przedstawiamy więc przykładowe ceny z uwzględnieniem rodzaju wyposażenia wnętrza szafy, materiału użytego do jej budowy, a także szczegółów technicznych. Jesteśmy przekonani, że dzięki takiemu ujęciu sprawy łatwiej będzie określić orientacyjną cenę planowanej szafy.
Kiedy zdecydować się na szafy na wymiar?
Chociaż szafy do zabudowy to doskonały sposób na wygodne i bardzo estetyczne urządzenie wnętrza, to jednak niekiedy po prostu łatwiej jest wybrać standardowe szafy ze sklepu (co ciekawe, nie zawsze są one tańsze). Jeśli jednak pomieszczenie, w którym ma stanąć szafa, jest nieustawne, mamy do czynienia z wnękami, skosami, czy też innymi trudnymi do zagospodarowania miejscami, szafa do zabudowy może okazać się idealnym rozwiązaniem. Taki mebel sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, w którym jak wiemy każdy centymetr przestrzeni do przechowywania jest na wagę złota. Co więcej, dzięki zabudowanej szafie wykorzystujemy maksymalnie miejsce, unikając jednocześnie (nieuniknionych w przypadku zakupu gotowych szaf) nieestetycznych luk, szpar i wnęk, w których trzeba wycierać kurz. Dodajmy tu jeszcze, że sprawdzając cenę szaf wykonywanych na indywidualne zamówienie, nie można pominąć faktu, iż mieści się w niej znacznie więcej, niż tylko koszt materiału i wykonanie mebla. Składają się na nią ceny pomiaru, projektu, dowozu, a także wniesienia materiałów i montażu.
Do jakiego wnętrza dobrać szafę na wymiar?
Jedną z największych zalet szaf wykonywanych na wymiar jest możliwość dostosowania ich do różnego rodzaju wnętrz. Sprawdzą się w niskich częściach pomieszczenia pod skosami, pod schodami i we wnękach. Pozwalają wykorzystać maksymalnie przestrzenie, które w przeciwnym wypadku pozostałyby bezużyteczne. Oczywiście można też zabudowywać szafami całe ściany i ich fragmenty. W wersji do zabudowy najczęściej spotkam szafy do sypialni, szafy do salonu, szafy do przedpokoju, a także szafy młodzieżowe. Stanowią one też zwykle nieodłączną część garderoby i tu warto na chwilę się zatrzymać. Garderoba z wyposażeniem wykonywanym na wymiar to najlepszy sposób jej wyposażenia. Dzięki niemu wykorzystamy optymalnie dostępne miejsce, ale również przygotujemy samo wnętrze garderoby idealnie do swoich potrzeb. Montaż dodatkowych półek i szuflad na potrzebne rzeczy docenią zwłaszcza te osoby, które mają sporą kolekcję butów, torebek czy też biżuterii i akcesoriów.
Jak dobrać szafy na wymiar?
Jak już wspomnieliśmy, cena szafy zależy od wielu czynników i jednym z nich jest rodzaj. Oto co mamy do wyboru.Szafy wnękowe, które stawia się w wolnym miejscu pomiędzy dwiema ścianami. Szafa wnękowa zajmuje całą dostępną przestrzeń, dlatego nie wymaga instalowania dodatkowych ścianek, sufitu czy podłogi. Z tego powodu jest też tańsza.Szafy pełne, wyposażone we wszystkie elementy, jakie obejmuje korpus: podłogę, ściany boczne, ścianę tylną i sufit. Szafy ze ścianką boczną, które montowane są przy jednej ze ścian pomieszczenia, stanowiącej jednocześnie jej boczną ściankę. Szafy narożne (typu L), które stawia się w narożniku pomieszczenia.Mebel ze ściankami bocznymi, w których mamy dwie boczne ścianki z płyty.Mebel z pawlaczem, który zawiera charakterystyczny moduł w górnej części i który zamykany jest na osobne drzwi przesuwne lub uchylne.
Wszystkie wymienione modele mogą być montowane zarówno z drzwiami przesuwnymi, jak i uchylnymi.
Drzwi przesuwne czy uchylne? Meble na wymiar, wyposażenie i ceny
Mówiliśmy już na początku, że cena mebla uzależniona jest również od wyposażenia i rozwiązań technicznych. Pora więc teraz przyjrzeć się temu bliżej. Szafa na wymiar, co wydaje się wiadome, kosztuje tym więcej, im więcej zawiera wyposażenia. Do wyboru mamy tu półki, drążki, szuflady kosze, szuflady z płyty, a także oświetlenie. Fronty szaf na wymiar mogą być wykonane z takich materiałów, jak płyty laminowane, płyty drewnopochodne, lite drewno czy szkło hartowane. Korpus mebla najczęściej wykonuje się z laminowanej płyty wiórowej, z kolei do budowy frontów stosuje się zwykle płytę MDF, która może być pokryta płytą fornirowaną lub szkłem dekoracyjnym. Drzwi w szafach tworzonych na indywidualne zamówienie mogą być przesuwne lub uchylne. Najchętniej wybierane są tu modele przesuwne, ponieważ zajmują mniej miejsca i są bardziej efektowne. Warto jednak dodać, że są także droższe. Zwróćmy również uwagę na sposób otwierania szuflad. Najlepiej sprawdzą się tu szuflady z pełnym wysuwem i cichym domykiem, które (choć najdroższe), to jednak zapewniają nieoceniony komfort użytkowania. Prowadnice z pełnym wysuwem sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy mamy szafę z większą głębokością niż standardowa.
Szafy na wymiar. Cennik
Opisaliśmy powyżej czynniki, które mają wpływ na cenę mebli robionych na indywidualne zamówienie. Można powiedzieć, że wybierając jedną szafę do tego samego miejsca, na tę samą ilość rzeczy, możemy za nią zapłacić zarówno 1500 złotych, jak i 5000 złotych. Na koszt takiego mebla ma również wpływ funkcjonalność, w jakiej została wykonana. Wersja podstawowa zakłada ekonomiczne rozwiązania, a co za tym idzie, jest tańsza. W wersji komfortowej, prócz funkcjonalności, bierze się również pod uwagę estetykę, jakość i wyższy standard mebla. Z kolei wersja premium oznacza szafy o wyszukanym designie i akcesoriach najwyższej jakości. Szafa 2 skrzydłowa z laminatu kosztuje średnio 1600 złotych. Szafa dwudrzwiowa wnękowa ze szkłem na obu skrzydłach i zdobieniami kosztuje średnio 2300 złotych. Szafa 2 skrzydłowa z lustrem kosztuje średnio 1800 złotych. Szafa trzydrzwiowa z frontem z drewna egzotycznego kosztuje około 3300 złotych. Szafa trzydrzwiowa z lustrem kosztuje około 2900 złotych.
Podsumujmy na koniec, jakie elementy będą miały wpływ na cenę omawianych mebli. Wymiar mebla. Rodzaj wybranego materiału (płyta, drewno, szkło, fornir). Wybrane dodatkowe akcesoria do wnętrza szafy (drążki, wieszaki, szuflady, półki, kosze, wkłady, lustra). Rodzaj okuć elementów otwieranych i wysuwnych (zawiasy i prowadnice do drzwi i szuflad). Rodzaj drzwi do szafy (wymiary, wypełnienie, system, elementy dodatkowe). Ilość drzwi. Konieczność budowy elementów zewnętrznych (ścianki boczne, ścianka tylna, sufit, podłoga).