Harmonijne łączenie różnych stylów aranżacyjnych wymaga niebywałego wyczucia i zmysłu estetyki. Czerpiąc z wielu źródeł, bardzo łatwo można bowiem wpaść w spiralę chaosu i – zamiast cieszyć się przemyślanym i współgrającym ze sobą designem – osiągnąć rezultat niepożądanego przesytu i bałaganu w wystroju wnętrza. Styl eklektyczny nie może oznaczać chaosu i choć wiąże się ze sporą swobodą, musi zostać odpowiednio zaprojektowany. Szczególne znaczenie mają tu meble – jak umiejętnie połączyć elementy wyposażenia wnętrz, pochodzące z różnych nurtów aranżacyjnych?
Skrajny eklektyzm – gdy stawiasz na nieposkromione eksperymentowanie!
Eklektyzm oznacza łączenie stylów. W swej najbardziej radykalnej formie przybiera postać mieszanki rozmaitych mebli, wśród których żaden nie zostaje powielony. Taka ortodoksyjna postać eklektyzmu wymaga odwagi, gdyż nietrudno o błąd i uzyskanie kiczowatego, chaotycznego i przytłaczającego wnętrza. Jeśli jednak podejdzie się do tematu z wyczuciem i odwagą, można osiągnąć oryginalny efekt! W skrajnym eklektyzmie nie ma miejsca na nudę – w nim nie znajdą się komplety krzeseł o jednakowym designie, czy meblościanki o ujednoliconym stylu. To ogromne pole do popisu dla wyobraźni i eksperymentów aranżacyjnych! Nie każdy jednak lubi tak dosadne rozwiązania. Miłośnicy asekuracyjnych wystrojów nie muszą jednak rezygnować z eklektyzmu.
Harmonia różnych stylów
Choć pozornie nowoczesny design nie współgra ze stylem retro, a industrialnym wnętrzom daleko do skandynawskiego minimalizmu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować połączyć te nurty aranżacyjne. Czasem wystarczą niewielkie dodatki i dekoracje, aby wnętrze zyskało nowego charakteru. Nowocześnie zaaranżowany salon możesz zharmonizować z aneksem kuchennym w stylu klasycznym lub nawet prowansalskim! Zadbaj o płynne przejście stylów, decydując się na odpowiednie wykończenie podłogi i kolorystykę ścian. W kuchni zastosuj płytki – nie tylko z uwagi na estetykę, ale również ze względu na funkcjonalność, a przede wszystkim łatwość czyszczenia. Klasyczne płytki możesz z powodzeniem zestawić z nowoczesnymi panelami. Jednak kluczem do ostatecznego efektu okazują się być meble.
Eklektyczna kuchnia nie musi być trudna do zaaranżowania. Wystarczy wybrać meble kuchenne, które już na etapie produkcji wykonano z zamysłem połączenia nowoczesnego i klasycznego stylu. Jeśli kuchnia stanowi aneks, warto oddzielić ją od salonu wyspą lub blatem w odcieniu, współgrającym z frontami systemu kuchennego. Jednak rodzaj siedziska może być nowoczesny – świetnie sprawdzą się hokery, które nie będą razić swoją estetyką, a wniosą do wnętrza odrobinę eleganckiej innowacyjności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sąsiedztwie nowoczesnych hokerów ustawić bujany fotel w stylu retro. Odwaga i pomysłowość to podstawa, aby cieszyć się kreatywnymi wnętrzami eklektycznymi.
Zrezygnuj z kompletów na rzecz mebli modułowych!
To podstawa w kreowaniu oryginalnych wnętrz eklektycznych. Komplety mebli być może są wygodne i pozwalają na szybkie urządzenie wnętrza, jednak mogą być nudne. Dlatego, jeśli szukasz unikalności, postaw na meble własnego projektu! Możesz wybierać rodzaj tkaniny, kolor oraz ewentualne zdobienia, a także materiał wykonania mebli. O wszystkim zdecydujesz Ty, zatem – do dzieła!
Eklektyzm oznacza odwagę. Eksperymentuj i baw się stylami, łącząc różne rodzaje oświetlenia. Lampy wiszące uzupełnij podłogowymi, niekoniecznie w tym samym stylu. Odważ się na luksusowy żyrandol retro, a jako oświetlenie dodatkowe zamontuj nowoczesne kinkiety. Przekonaj się, że łączenie stylów może stać się świetną zabawą i sposobem na fenomenalnie urządzone wnętrza.
Spójność w eklektyzmie – czy to możliwe?
Okazuje się, że tak! Stawiając na podobne barwy i faktury możesz osiągnąć harmonijny efekt, nie ograniczając się do jednego stylu. Najprostsze połączenia to na przykład uzupełnienie minimalistycznej sypialni dużą, nowoczesną szafą. W takim zestawieniu to szafa będzie centralnym punktem zwracającym uwagę, jednak nie zaburzy całości aranżacji. A może Twoja jadalnia urządzona jest w stylu industrialnym? Wnieś do niej odrobinę klimatu retro, korzystając z postarzanych mebli dostępnych w salonach lub korzystając z pamiątek po babci! Nowoczesny narożnik w salonie możesz zestawić ze starodawnym stolikiem i krzesłami w stylu vintage – taki akcent minionej epoki pomoże wykreować przytulny klimat w każdym wnętrzu.
Eklektyczne łączenie mebli nie musi być trudne. Z pewnością przyda się minimalny zmysł estetyczny, aby czerpać z różnych źródeł. Sięganie po dodatki i dekoracje wydaje się trafnym rozwiązaniem – lampy, dywany i narzuty na kanapę, a także obrazy to elementy, które pomogą Ci wmieszać nieco oryginalności w dominujący wystrój wnętrza. Korzystaj z potencjału, jaki drzemie w stylu eklektycznym i zaskakuj wszystkich niebanalnością połączeń!