Zadziwiają nie tylko atrakcyjnym designem, ale też niesamowitą pojemnością - szafy narożne są w stanie pomieścić nawet całą garderobę dwóch dorosłych osób! Chętnie wybierane do niewielkich mieszkań, pozwalają oszczędzić mnóstwo przestrzeni, a przy tym nie przytłaczają wnętrza. Sprawdź, jaką szafę wybrać i jakie jeszcze możliwości daje nam ten wyjątkowo praktyczny mebel!
Zalety szafy narożnej
Jak sama nazwa wskazuje, szafy narożne wykorzystują miejsce na styku dwóch ścian pomieszczenia. W ten sposób pozwalają zagospodarować przestrzeń, którą w aranżacji wnętrza zwykle pomijamy. Podczas gdy klasyczne szafy do przedpokoju są wyposażone np. w wieszaki na ubrania i kilka półek, szafa narożna może mieć np. dodatkowy słupek półek lub drugi drążek na wieszaki, wewnętrzne szuflady i wiele innych rozwiązań!
Narożne szafy do salonu dają możliwość modułowej rozbudowy. Jeśli za jakiś czas stwierdzimy, że pojedyncza szafa nam nie wystarcza, możemy dokupić np. regały do salonu z tej samej serii czy chociażby nowoczesne witryny do salonu, które idealnie wpasują się w bok szafy - zarówno pod względem wymiarów, jak i designu.
Zakup szafy narożnej często pozwala nam zrezygnować z innych mebli, takich jak np. komoda do salonu czy bieliźniarka. Dzięki temu oszczędzimy nie tylko miejsce, ale i pieniądze. Co więcej, szafa narożna pełni funkcję swego rodzaju "łącznika", który sprytnie wypełnia lukę pomiędzy sąsiadującymi ścianami.
Rodzaje szaf narożnych
Producenci oferują meble w różnych kształtach - tak duży wybór pozwala na optymalnie zagospodarowanie praktycznie każdej sypialni, salonu czy przedpokoju. Zobaczmy zatem, jakie szafy narożne znajdziemy w sklepach i marketach:
Szafa narożna klasyczna. Symetryczna konstrukcja takiej szafy wypełnia cały kąt w pomieszczeniu. Drzwi - najczęściej skrzydłowe - zlokalizowane są równolegle do styku dwóch ścian. W takiej szafie narożnej widoczne są dwa lub więcej ścięć, które uatrakcyjniają bryłę i czynią jej wykończenie przyjemniejszym w odbiorze wizualnym.
Szafa narożna w kształcie litery L. Oprócz głównej części centralnie w narożniku, taki model ma dodatkowo dłuższe skrzydło prawe lub lewe bądź oba dłuższe skrzydła. Z oczywistych względów tego typu szafa zajmuje więcej miejsca, jednak jest ono wykorzystane bardziej efektywnie. Tego typu meble nazywane są też szafami narożnymi wewnętrznymi.
Szafa narożna zewnętrzna. Przypomina bardziej małą garderobę niż zwykły mebel. Bardzo często wykorzystywana jest w pokojach młodzieżowych. Przybiera kształt dużego kwadratu lub prostokąta. Przez skrzydłowe drzwi w zasadzie wchodzimy do wnętrza szafy, gdzie znajdują się półki, szuflady, drążki na wieszaki, a nierzadko nawet inne, niestandardowe rozwiązania. Zewnętrzna część takiej szafy może być wyposażona w półki do pokoju młodzieżowego, a nawet biurka młodzieżowe.
Kupujemy szafę narożną - na co zwrócić uwagę?
Szafa narożna musi być przede wszystkim dostosowana do wymiarów pomieszczenia. Nie jest to problem, gdy mamy duży pokój lub salon, w którym drzwi wewnętrzne i okna są znacznie odsunięte od rogu wnętrza. Jednak przy ograniczonej przestrzeni należy starannie wykonać pomiary. Uwzględnijmy przy tym elementy takie jak listwy przypodłogowe czy ościeżnice - szczególnie w małych wnętrzach może się okazać, iż wybrana przez nas szafa po prostu się w danym rogu nie zmieści!
Kolejna bardzo ważna kwestia to układ wewnątrz szafy. Najpierw analizujemy potrzeby domowników, a dopiero potem dopasowujemy do nich rodzaj wyposażenia. Co zamierzamy przechowywać w naszej szafie? Czy będą to tylko ubrania, czy też np. pościel, ręczniki, książki, zabawki? Ile wieszaków potrzebujemy? Czy chcemy, by nasza szafa narożna miała wewnętrzne szuflady? Warto przy tym zachować rozsądek - meble pokaźne nieadekwatnie do potrzeb wygenerują tylko niepotrzebne zbieractwo i zajmą więcej miejsca, niż powinny.
Czas na drzwi do naszej szafy narożnej. Dostępne są modele szaf z drzwiami skrzydłowymi, przesuwnymi lub wysuwanymi i chowanymi w ściankach. Oczywiście wersje przesuwne lepiej się prezentują i oszczędzają przestrzeń, jednak nie z każdą szafą narożną jest to możliwe. Z kolei wybierając model otwierany skrzydłowo musimy pamiętać o uwzględnieniu dodatkowego miejsca na drzwi.
Design szafy narożnej
Czas na najprzyjemniejszą część - dostosowanie wyglądu szafy w sypialni czy salonie do naszych potrzeb i upodobań. Duży wybór modeli w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, ale też w linii klasycznej pozwoli znaleźć rozwiązanie optymalne w każdym wnętrzu.
Materiałem, z którego wykonane są tego typu szafy do sypialni, najczęściej jest płyta meblowa. Rzadziej można spotkać modele z litego drewna, przy czym rodzaj surowca z pewnością przekłada się też na cenę. Modnym i bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest szkło hartowane - połyskujące fronty wizualnie powiększają przestrzeń i czynią je jaśniejszym. Jednak są to meble zdecydowanie droższe.
Wbrew pozorom szafa narożna nie pozbawia nas możliwości np. zamontowania na niej lustra. Z powodzeniem można je umieścić np. na drzwiach lub jednym z boków. W obszernych modelach istnieje opcja ulokowania lustra wewnątrz szafy. Meble tego typu nieraz wyposażone są w oświetlenie wewnętrzne.
Nawet gotowe szafy narożne dostępne są w wersjach o tradycyjnej wysokości - na około 200 cm, jak i takich sięgających standardowego sufitu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem okazują się nadstawki - tworzą swojego rodzaju zaplecze, w którym można trzymać rzadziej używane ubrania czy inne przedmioty. Trudno znaleźć meble lepiej wykorzystujący dostępną przestrzeń, niż szafa narożna z górną nadstawką!
Ile kosztuje szafa narożna?
Szafy narożne możemy zamówić zrobione na wymiar lub kupić gotowy produkt. W pierwszym przypadku musimy liczyć się ze sporym kosztem - ta dość skomplikowana bryła wymaga użycia dużej ilości materiału i zastosowania różnego rodzaju dodatkowych rozwiązań. Zaletą szafy na wymiar jest optymalne zagospodarowanie rogu pokoju.
Meble gotowe są znacznie tańsze - ich ceny zaczynają się już od 500-600 zł. Za najbardziej skomplikowaną, zewnętrzną szafę w formie kwadratu zapłacimy 1800-2000 zł. Do tego w tej samej linii aranżacyjnej zwykle możemy dopasować np. komody młodzieżowe, a nawet szafki nocne i łóżka do sypialni.
Szafa narożna - czy warto?
Pomimo tak wielu zalet, narożne szafy młodzieżowe, do salonu czy przedpokoju wciąż nie są bardzo popularnym rozwiązaniem. W obfitej zabudowie, połączone z witrynami czy rozwiązaniami takimi jak np. regały na buty, nieraz zbyt mocno kojarzą się właścicielom mieszkań z nielubianymi meblościankami. Prawda jest jednak taka, iż nowoczesne szafy narożne prezentują się bardzo atrakcyjnie. Pozwalają optymalnie wykorzystać pomieszczenie - także te miejsca, których zwykle nie zagospodarowujemy. W małych mieszkaniach zakup szaf narożnych jest szczególnie wart rozważenia. To naprawdę praktyczne i estetyczne meble!