Kuchnia otwarta na salon lub salon z aneksem kuchennym - to dwa proste i praktyczne sposoby łączenia pomieszczeń w jedną funkcjonalną całość. Aneks kuchenny jest doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie ze względów powierzchniowych, stworzenie samodzielnej kuchni jest niemożliwe. Jest to również nowoczesny i designerski sposób na aranżację modnego wnętrza, w którym królują otwarte przestrzenie. Jeszcze całkiem niedawno, aneksy kuchenne były popularnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach w starych blokach. Dziś, coraz częściej pojawiają się w luksusowych apartamentach i domach jednorodzinnych.
Nie zależnie od tego z jakich względów decydujesz się na zaaranżowanie aneksu kuchennego, podpowiemy Ci, jak to zrobić by powstałe wnętrze było nie tylko praktyczne, ale również stylowe.
Aneks kuchenny, co to takiego?
Aneks kuchenny to wydzielona w obrębie jednego pomieszczenia przestrzeń, która pełni funkcję kuchni. Często łączona z salonem, pokojem dziennym lub jadalnią.
Aneksy kuchenne, to rozwiązania bardzo cenione i chętnie wybierane zwłaszcza wśród młodych, poszukujących nowoczesnych aranżacji. Ich główną zaletą jest oszczędność miejsca w domu lub mieszkaniu, ale również możliwość jednoczesnego przygotowywania posiłków i prowadzenia rozmowy z przyjaciółmi i rodziną, która znajduje się tuż obok - najczęściej w przyległym salonie.
Aneks kuchenny - który pełni rolę kuchni - powinien umożliwiać komfortową i wygodną pracę – sprawne przygotowywanie posiłków, ale również swobodny relaks w salonie. Decydując się na łączenie tych dwóch pomieszczeń należy pamiętać, że podczas gotowania zapachy z kuchni będą odczuwalny w salonie, dlatego najważniejszym elementem organizacji otwartej przestrzeni jest jej funkcjonalność. Co to oznacza? Głównie to, że aneks kuchenny w salonie, powinien posiadać wydajny okap. Równie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie blatów roboczych oraz sprzętów AGD. O tym za chwilę.
Jak funkcjonalnie urządzić aneks kuchenny
Praktyczne zorganizowanie kuchennej przestrzeni to nieodzowny element każdej aranżacji. Nie tylko elegancki, designerski wygląd, ale również mądre rozplanowanie sprawią, że korzystne z aneksu będzie wygodne i przyjemne. Jak praktycznie urządzić aneks kuchenny? Na co warto zwrócić uwagę?
Funkcjonalność w kuchni to przede wszystkim odpowiedni układ szafek i rozplanowanie stref roboczych. W idealnej kuchni koniecznie z wykorzystaniem zasady trójkąta roboczego. Ta prosta zasada sprawia, że wszystkie sprzęty AGD oraz akcesoria kuchenne usytuowane są w takiej odległości, która znacząco poprawia komfort pracy i zmniejsza ilość kroków wykonywanych podczas przygotowywania posiłku.
Odległości między urządzeniami w trójkącie roboczym powinny mieścić się w następujących przedziałach:
- 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem;
- 120-210 cm między zlewozmywakiem a kuchenką;
- 120-270 cm między lodówką a kuchenką.
Skumulowanie powierzchni przeznaczonej do przygotowania posiłków i przeniesienie funkcji wspólnego spędzania czasu i konsumpcji do pokoju dziennego zapoczątkowało trend na kuchnie otwarte na salon.
Wskazówka! Łącząc aneks kuchenny z salonem postaw na funkcjonalność. Wybierz takie zestawy mebli kuchennych, które z jednej strony zaspokoją Twoje oczekiwania estetyczne i wizualne, a z drugiej dadzą Ci 100% komfort pracy i gotowania. Skomponuj odpowiednio szafki kuchenne wiszące i szafki kuchenne stojące, wybierz dobrej jakości blaty kuchenne i pamiętaj by w miarę możliwości ich powierzchnia była jak najdłuższa - to bardzo ułatwi Ci prace w kuchni.
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na jadalnię lub salon to jedna z wielu możliwości aranżacyjnych z wykorzystaniem aneksu kuchennego. Zabudowa kuchenna w tego typu wnętrzach zlokalizowana jest pod jedną ze ścian, w układzie narożnym lub dodatkowo z funkcjonalną wyspą, która bardzo często stanowi granicę między aneksem a salonem lub jadalnią. Aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym to wygoda, funkcjonalność i elegancja w jednym.
Już na etapie projektowania wystroju domu warto podjąć decyzję, czy wizualnie oddzielić aneks kuchenny, czy stworzyć jedną przestrzeń kulinarno-jadalnianą. Jeżeli chcemy wydzielić strefę relaksu i strefę kuchenną, możemy to zrobić stawiając barek, niską ściankę, wyspę kuchenną bądź stół. Każde z rozwiązań ma wiele zalet. Trudno doradzać, co będzie najlepsze. Wybór powinien być podyktowany konkretnymi oczekiwaniami oraz układem wnętrza.
Można również pomyśleć o ażurowym przepierzeniu. To bardzo modny i niezwykle stylowy element aranżacyjny. Wizualną granicę między kuchnią a pokojem dziennym może wyznaczyć inny kolor ścian bądź inny rodzaj podłogi.
Moda na takie łączenie pomieszczeń to wynik ewolucji podejścia do gotowania. Obecnie coraz chętniej gotujemy dla rodziny i przyjaciół. Lubimy czas w kuchni dzielić z najbliższymi. W myśl zasady - że nic nie łączy tak bardzo jak wspólnie przygotowywanie posiłków.
Aneks kuchenny w salonie
Aneks kuchenny w salonie to nic innego jak wydzielona wewnątrz pokoju dziennego przestrzeń kuchenna. Łącząc kuchnie z pokojem dziennym warto wybrać meble do zabudowy sprzętu AGD. Takie rozwiązanie wprowadzi ład i elegancki minimalizm i sprawi, że salon nie będzie wizualnie "przytłoczony" ciężkimi kuchennymi sprzętami.
Jak najlepiej rozplanować kuchnię w salonie? Doskonałym sposobem jest urządzenie przestrzeni kulinarnej pod jedna ze ścian lub w rogu pomieszczenia. Przy pomocy mebli do kuchni można w prosty sposób oddzielić aneks od pokoju. Decydując się na kuchnię w salonie warto zwrócić uwagę na spójne połączenie mebli do kuchni i mebli do salonu. Wszystko musi tworzyć jedną aranżacyjną całość. Nie ryzykuj z łączeniem różnych stylów i faktur, chyba że masz w tym doświadczenie i duże wyczucie. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się klasyka.
Meble w aneksie kuchennym – jakie wybrać?
Od pewnego czasu trendy wnętrzarskie zachęcają do rezygnacji z wiszących szafek kuchennych i tworzenie rozbudowanej zabudowy dolnej. Czy w aneksie kuchennym takie rozwiązanie się sprawdzi? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i pomysłu na zorganizowanie i rozplanowanie strefy roboczej. szeroka oferta mebli modułowych daje dziś nieograniczone mozaikowości aranżacyjne. Dlatego tworząc kuchnię, można jej wystrój i układ dostosować do własnych potrzeb.
Kuchnia, która ma być funkcjonalna musi zostać wyposażona w odpowiednią ilość szafek, półek, szuflad i schowków. Pamiętaj elementach takich jak: odpowiednia szafka pod zlewozmywak, szafka do zabudowy kuchenki, zmywarki czy pralki, wygodny stół i krzesła, a do wyspy hokery.
Aneks, w którym znajdą się jedynie dolne szafki kuchenne i półki, a wiszące moduły zostaną zastąpione przez komody, będzie z pewnością większy optycznie niż pomieszczenie zabudowane do sufitu. Zmniejszy się jednak powierzchnia do przechowywania kuchennych akcesoriów i naczyń. Dlatego, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie przemyśl dobrze, czy jest to efekt jakiego oczekujesz i czy kuchnia z wyłącznie dolną zabudową będzie wystarczająco funkcjonalna.
Jeśli szukasz eleganckich i funkcjonalnych mebli do kuchni, salonu lub jadalni odwiedź koniecznie nasz sklep Abra Meble. Z nami urządzisz piękne i funkcjonalne wnętrze.