Kuchnia na poddaszu to rozwiązanie spotykane na przykład w domach zamieszkałych przez więcej niż jedną rodzinę lub też w kamienicach i blokach, gdy jest możliwość wykorzystania przestrzeni pod skosami. Odpowiedni projekt, przemyślany pod tym kątem pomoże nam stworzyć funkcjonalną i efektowną aranżację tego pomieszczenia.
Kuchnia na poddaszu: jak ją zaplanować?
Na etapie planowania poddasza w domu, a zwłaszcza kuchni na poddaszu, należy wziąć pod uwagę to, że w tym pomieszczeniu wiele prac wykonujemy w pozycji stojącej. Zatem istotna jest wysokość skosów, abyśmy mogli na przykład wygodnie przygotowywać posiłki przy blacie roboczym czy wstać od stołu. Może projektując kuchnię na poddaszu, trzeba będzie wziąć pod uwagę stworzenie tzw. wyspy, na której znajdzie się zlewozmywak kuchenny i kuchenka lub płyta grzejna. Poza tym skosy w kuchni mają wpływ na to, czy będziemy mogli kupić meble kuchenne standardowe czy wyłącznie na zamówienie. Należy liczyć się z tym, że niekiedy większość zabudowy będą stanowiły szafki kuchenne stojące/dolne. Niezależnie od tego, zawsze będziesz miał możliwość wyboru odpowiednich frontów kuchennych do szafek.
Nie bez znaczenia jest też oczywiście kształt i wielkość kuchni. Podczas planowania pomieszczeń na poddaszu należy również uwzględnić okna. Ich wielkość, liczba i rodzaj (okna połaciowe czy pionowe) ma wpływ na dostęp do światła naturalnego, a w efekcie na możliwości zaprojektowania powierzchni poddasza.
Ciekawe inspiracje na temat tego, jak urządzić poddasze domu znajdziesz na łamach czasopism i na stronach internetowych poświęconych tej tematyce. Zobacz zwłaszcza galerie zdjęć i zwróć uwagę na właściwy dobór oraz ustawienie mebli, sprzętu AGD, a także na pomysły dotyczące oświetlenia, koloru ścian czy dekoracji.
Kuchnia na poddaszu: co trzeba wiedzieć, planując wnętrze?
Żaden dom nie obędzie się bez dostępu do ciepłej i zimnej wody oraz swobodnego odprowadzenia ścieków. Średnice instalacji wodnej są nieduże i nie trzeba ich prowadzić ze spadkiem, więc z doprowadzeniem wody do miejsca, gdzie planujemy ustawienie zlewu i zmywarki w kuchni, nie ma zwykle kłopotu. Z kolei rurę kanalizacyjną układa się ze spadkiem, dzięki czemu ścieki swobodnie spływają do pionu kanalizacyjnego. Jeśli kuchnia ze skosem znajdzie się daleko od pionu, wtedy konieczne będzie zastosowanie miniprzepompowni, aby przetłoczyć ścieki na odpowiednią odległość. W zależności od tego, czy zamontowaliśmy płytę grzejną, gazową czy też indukcyjną musimy pamiętać o doprowadzeniu odpowiedniej instalacji - gazowej lub elektrycznej. Nie zapomnijmy też, że pomieszczenie musi mieć zapewnioną właściwą wentylację.
Kuchnia na poddaszu – aranżacje i wymiary
Aranżacja kuchni na poddaszu związana jest w dużej mierze z wysokością ścianki kolankowej. Najprościej mówiąc ścianka kolankowa to ściana nośna, która znajduje się powyżej najwyższego stropu budynku (stanowi oparcie dla dachu). Jeśli ścianka kolankowa ma wysokość 75-80 cm, wówczas najlepiej wykorzystać ją do zabudowy podręcznych schowków (najlepiej z drzwiczkami przesuwnymi). Innym rozwiązaniem jest postawienie przed istniejącymi ściankami - nowych, na przykład z płyty gipsowo-kartonowej. Te ściany będą wprawdzie wyższe, ale powierzchnia kuchni niestety się zmniejszy. Z kolei ścianki o wysokości 90 cm pozwalają już na ustawienie typowych szafek dolnych. Nie zaleca się jednak montażu w tym ciągu kuchenki lub płyty do gotowania, jeśli planowaliśmy zawiesić tradycyjny okap.
Taki model po prostu się nie zmieści. Rozwiązaniem może być zakup okapu wysuwanego z blatu (ma on wiele zalet, ale niestety jest bardzo drogi). Gdy ścianka kolankowa ma co najmniej 110 cm lub więcej, to możemy urządzić wnętrze kuchni stosując zabudowę dolną i szafki wiszące.
Kuchnia na poddaszu – kształt więźby dachowej
To, jak wygląda projekt kuchni na poddaszu uzależnione jest również od konstrukcji dachu. Jeśli mamy dom z dachem wielospadowym, to przestrzeń pod nim dość trudno zaprojektować. Mamy bowiem tutaj do czynienia z bardzo wieloma skosami o różnym kształcie. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być montaż sufitu podwieszanego, pod warunkiem, że wnętrza są wysokie.
Znacznie prościej urządzić pomieszczenie na poddaszu w domu z dachem dwuspadowym, tu przede wszystkim istotna jest - jak już wiemy - wysokość ściany kolankowej.
Kuchnia na poddaszu – usytuowanie względem stron świata
Kuchnie na poddaszu, zgodnie z zaleceniami fachowców, powinno się umieszczać od strony północnej lub ewentualnie wschodniej (ważna jest przy tym grubość izolacji połaci dachowej, aby latem przestrzeń pod nią nie nagrzewała się nadmiernie, a zimą wychładzała). Takie usytuowanie wnętrza pod skosem sprawia, że zwłaszcza podczas upalnego lata krócej będzie ono narażone na promienie słoneczne.
Kuchnia na poddaszu – skuteczna wentylacja pomieszczenia
Nadal większość domów wyposażonych jest w wentylację grawitacyjną. W kuchni na poddaszu (podobnie zresztą jak w łazience) długość przewodów wentylacyjnych wywiewnych jest zbyt krótka, aby zapewnić właściwy ciąg. Dlatego zdaniem niektórych fachowców warto tu zamontować dwa kanały wywiewne - do jednego podłącza się okap kuchenny, a drugi wspomaga usuwanie zużytego powietrza, gdy okap nie działa. Natomiast dopływ świeżego powietrza z zewnątrz powinien być zapewniony przez nawiewniki umieszczone w oknach. Jeszcze lepiej zaplanować wnętrza na poddaszu z instalacją wentylacji mechanicznej. Taki system zapewnia ciągłą i skuteczną wymianę powietrza przez cały rok.
Kuchnia na poddaszu – okna dachowe
Aby powierzchnia poddasza miała zapewnioną odpowiednią ilość światła naturalnego, to zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi okien dachowych, 1 m2 przeszklenia powinien naświetlać 8–10 m2 podłogi. Powierzchnia kuchni będzie także dobrze doświetlona, gdy zastosujemy okno kolankowe. Niezależnie jednak od rodzaju zamontowanych okien, należy je wyposażyć w rolety lub żaluzje, które umożliwią kontrolowanie ilości wpadającego światła. Okna można otwierać ręcznie lub za pomocą takich urządzeń jak przycisk naścienny, pilot lub smartfon.