Nowoczesne aranżacje wnętrz to połączenie funkcjonalności, estetyki i wygody użytkowania. Stawia się przede wszystkim na takie rozwiązania, które pozwalają na zachowanie tych trzech cech. Aranżacja małej kuchni, ze względu na niewielką przestrzeń, mogłaby wydawać się trudniejsza w tej kwestii, ale z dobrym planem i pomysłem stworzenie ciekawego i praktycznego wnętrza nie będzie takie kłopotliwe.
Na małej przestrzeni szczególnie mocno warto zadbać o funkcjonalność. Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale dla większości osób również przestrzeń, gdzie jedzenie się spożywa, dlatego warto zadbać o nawet niewielki kącik śniadaniowy w kuchni. Dobierz zatem odpowiednie meble kuchenne, wybierz ciekawe kolory i materiały i zaplanuj przestrzeń tak, by aranżacja kuchni zachwycała i była przykładem funkcjonalności.
Jak urządzić wygodny kącik jadalniany w małej kuchni?
W małej kuchni powinny się znaleźć tylko takie sprzęty, które są najpotrzebniejsze — aranżacja małej kuchni wymaga szczególnego przemyślenie, bo, w przeciwieństwie do dużej kuchni, nie ma tutaj miejsca na dużą ilość mebli lub urządzeń. Koniecznie zadbać należy o lodówkę, kuchenkę oraz zlew. Pozostałą przestrzeń można wypełnić szafkami wiszącymi i stojącymi.
Jeśli wiesz, że nie będziesz urządzał osobnej jadalni lub stół w salonie nie będzie służył do codziennych posiłków, koniecznie wygospodaruj miejsce w kuchni na kącik śniadaniowy.
W przypadku małej kuchni należy pamiętać przede wszystkim o tym, że stoły potrafią zająć sporo miejsca. W niewielkiej kuchni ma zatem znaczenie to, jaki model stołu umieścisz. W małych pomieszczeniach należy zdecydowanie zrezygnować z dużych sprzętów i mebli — postaw na niewielkie, ale praktyczniejsze modele. Kącik śniadaniowy nie musi być duży.
Gdzie umieścić kącik śniadaniowy, wyznaczając najważniejsze strefy kuchni?
W przypadku małej kuchni rozplanowanie przestrzeni będzie szczególnie ważne. Kącik śniadaniowy nie może przeszkadzać w poruszaniu się po pomieszczeniu zarówno wtedy, gdy nikt z niego nie korzysta, jak i wtedy, gdy ktoś przy nim je. W niewielkiej kuchni ma to ogromne znaczenie! Dobrze jest zatem kącik śniadaniowy umieścić w rogu kuchni lub na jednym z końców kuchni.
Zastanawiając się nad tym, jak umeblować małą kuchnię, zwracaj szczególną uwagę na szerokości i długości poszczególnych mebli kuchennych. Dobrze jest przed aranżacją rozplanować pomieszczenie, rozrysowując je na kartce.
Jak ustawić stół w wąskiej kuchni?
Aranżację małych pomieszczeń ciężko włożyć do jednego worka — niewielkie przestrzenie mogą być różne na wiele sposobów i do każdej kuchni dobrze jest podejść indywidualnie. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno wąska, ale dość długa kuchnia.
W przypadku aranżacji małych kuchni, które są dość wąskie, dobrze jest ustawić szereg mebli kuchennych pod jedną ze ścian. Kącik śniadaniowy natomiast warto zaaranżować przy jednym końcu kuchni. Stół dostawia się wtedy do ściany i ustawia przy nim krzesła. W ciekawych i nowoczesnych aranżacjach kuchni stół w takim kąciku może być jednocześnie przedłużeniem blatu kuchennego. W małej kuchni pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni i optyczne powiększenie wnętrza.
Jak zaaranżować kącik, mając na względzie okna kuchenne?
Dostęp do światła dziennego jest niezwykle ważny i żadne żarówki lub lampy nie zastąpią światła naturalnego. Aranżując kącik, dobrze jest pomyśleć o tym, by stół ustawić przy oknie. Dzięki temu światło dzienne będzie oświetlało stół i uprzyjemniało czas posiłku.
Nie warto na pewno stawiać stołu po przeciwnej ścianie. Siedzące przy stole osoby będą zasłaniały sobie światło własnymi ciałami.
Niezależnie od układu należy zadbać też o światło sztuczne. W tej roli najlepiej sprawdzą się dobrze dobrane lampy wiszące.
Na jakie kolory postawić, by urządzić małą kuchnię z kącikiem śniadaniowym?
Ważne jest nie tylko to, by umeblować małą kuchnię, ale również to, jakie kolory i wzory wprowadza się do pomieszczenia. Osoby, które próbowały już swoich sił w samodzielnej aranżacji przestrzeni, doskonale wiedzą, że ciemne kolory w małych wnętrzach się nie sprawdzają. W małej kuchni lepiej postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą kuchnię.
W kuchni kącik jadalniany również dobrze jest zaaranżować, korzystając z jasnych kolorów. Dotyczy to zarówno ścian, jak i podłóg, a nawet samych mebli. Jasne odcienie rozświetlą kuchnię. Na ścianach warto postawić na biały kolor. Jeśli chcesz ocieplić wnętrze, możesz na podłodze ułożyć panele winylowe lub płytki drewnopodobne w kolorze jasnego drewna.
Stół i krzesła również mogą być pomalowane na biało. Białe meble kuchenne sprawdzą się zarówno w przypadku aranżacji klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych rozwiązań.
W jakie meble wyposażyć wygodny kącik jadalniany?
Dobranie odpowiednich mebli kuchennych do małej kuchni to połowa sukcesu! Nie ma co stawiać na duże i rozbudowane sprzęty — takie meble mogą się po prostu nie zmieścić w niedużej kuchni. Wyposażenie małej kuchni musi być niewielkie, a jednocześnie praktyczne i wygodne.
W kuchennym kąciku miejsce powinien zajmować stół. Nie warto jednak stawiać na szerokie i długie modele, dobrze jest dobrać wielkość stołu do pomieszczenia. Stół do kuchni zwykle będzie dostawiony jednym bokiem do ściany, dlatego sprawdzą się zwłaszcza wąskie modele.
Ciekawym pomysłem, o którym pisaliśmy już wcześniej, będzie na pewno przedłużenie blatu kuchennego i stworzenie z niego dodatkowej przestrzeni do jedzenia.
Jak wygląda kącik jadalniany na wyspie kuchennej?
W czasie projektowania dużo osób decyduje się na otwartą kuchnię. W otwartej kuchni przestrzeń wydaje się większa. Otarcie małej kuchni na salon pozwala też na ciekawsze zagospodarowanie przestrzeni. W takiej aranżacji zmieścić się może nawet duży stół rozkładany.
Strefę między kuchnią a salonem warto oddzielić właśnie stołem lub wyspą kuchenną. Odpowiednio wysoka wyspa kuchenna będzie służyła za bar, może też być zaaranżowana jako ciekawy kącik śniadaniowy.