Mała kuchnia w bloku, kamienicy lub kawalerce, to często ogromne wyzwanie logistyczne i wnętrzarskie. Wymaga sprytnego rozplanowania poszczególnych elementów i maksymalnego wykorzystania wolnej przestrzeni. Mała kuchnia — duży problem? Niekoniecznie. Mała kuchnia rządzi się swoimi prawami, jeżeli jednak do aranżacji wnętrza podejdziesz z ze spokojem, odpowiednią wiedzą i sprecyzowanymi oczekiwaniami, może okazać się, że "nie taki diabeł straszny jak go malują". Praktyczne i funkcjonalne urządzenie małej przestrzeni stanie się przyjemnością.
Co warto wiedzieć na temat urządzania małych wnętrz? Jak rozplanować układ mebli oraz sprzętów AGD? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Aranżacja małej kuchni w bloku — dobry plan to połowa sukcesu
Kuchnie w bloku, to bardzo często pomieszczenia małe, wąskie i nieustawne. Ustawienie w nich wszystkich niezbędnych elementów wymaga więc praktycznego wykorzystania każdego centymetra kwadratowego przestrzeni. Do funkcjonalnego urządzenia małej kuchni, potrzebny więc będzie dobry pomysł i przygotowany wcześniej plan.
Z pomocą w tego typu sytuacjach przychodzą programy online do projektowania wnętrz. Pozwalają one na wypróbowanie różnych kombinacji i ustawień, a w rezultacie wybranie tego jednego, najlepszego i najbardziej praktycznego. Czy warto z nich korzystać? Oczywiście. Choćby z tego powodu, że pozwalają na wizualizowanie oczekiwań i wyeliminowania już na etapie projektowania potencjalnych błędów, które popełnić można podczas aranżacji małej i wąskiej kuchni.
Mała kuchnia w bloku — jakie meble kuchenne?
Jednym z ważniejszych pytań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć podczas przygotowań do remontu lub pierwszego urządzania kuchni jest to dotyczące wyboru mebli.
Można pokusić się o stwierdzenie, że meble kuchenne są jednym z najważniejszych elementów wystroju każdej małej kuchni i to one w dużej mierze decydują o jej funkcjonalności, wygodzie i elegancji. Jakie meble do małych kuchni warto wybrać? Możliwości jest kilka. Mogą to być meble na zamówienie, pod zabudowę określonej przestrzeni, jednak jest to rozwiązanie dość drogie. Mogą to być również zestawy mebli kuchennych lub meble modułowe, które naszym zdaniem są prawdziwym hitem ostatnich lat. Na czym polega ich fenomen? Otóż na tym, że dają możliwość dowolnego łączenia poszczególnych elementów i tworzenia własnej niepowtarzalnej kuchennej zabudowy, co w małych kuchniach bywa nieocenione. Moduły to idealny sposób na to, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i stworzyć naprawdę stylową i funkcjonalną małą kuchnię.
Jakie elementy można znaleźć wśród modułów: szafki kuchenne wiszące, szafki kuchenne stojące, szafki pod zlewozmywak, blaty kuchenne, słupki kuchenne, szafki pod zabudowę zmywarki, piekarnika oraz płyty grzewczej.
Zasada trójkąta roboczego — czy sprawdzi się w aranżacji wąskich kuchni ?
Jedną z kluczowych zasad aranżacji każdej strefy kuchennej jest przestrzeganie zasady trójkąta roboczego. Nawet najbardziej stylowa kuchnia nie będzie należycie spełniała swojej funkcji, jeśli zasada ta zostanie zaburzona lub co gorsza, nie zostanie wcale uwzględniona podczas aranżacji.
Jaka jest zasada trójkąta? Najważniejsze sprzęty kuchenne, takie jak zlewozmywak, lodówka i piekarnik, należy umieścić na rogach trójkąta narysowanego w stosunku do rzutu wnętrza kuchni. Należy pamiętać, że łączna długość wszystkich ramion trójkąta nie może przekraczać 7 m.
Jak zaaranżować aneks kuchenny?
Aneks zazwyczaj nie posiada zbyt dużo dodatkowej przestrzeni, dlatego jego prawidłowa aranżacja jest tak ważna. Jeśli będziesz stosować się do prostych, aranżacyjnych zasad, które zapisano poniżej, nie zagracisz pomieszczenia:
podziel strefę kuchenną na funkcyjne części np. część przeznaczoną na mycie naczyń, gotowanie lub podawanie posiłków;
w wąskim pomieszczeniu bardzo źle wyglądają ciemne kolory, nie musisz zupełnie rezygnować z ciemnych barw. Zastąp je jasnymi, pastelowymi kolorami mebli oraz ścian, ciemniejsze wykorzystaj jako dodatki i ozdoby;
czasem mniej znaczy lepiej — i tak jest właśnie w aneksach kuchennych, które rządzą się własnymi prawami aranżacyjnymi. Postaw więc na styl minimalistyczny;
zadbaj o zainstalowanie kilku punktów świetlnych, dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądać na większe;
spróbuj wygospodarować miejsce na dodatkowy blat — ten element wykończenia wnętrz jest zawsze na wagę złota;
sprawdź kuchenne inspiracje — mogą one okazać się cenną wskazówką w aranżacji.
Jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon?
W ostatnich latach bardzo modne stało się otwieranie przestrzeni. Jednym z możliwe najlepszych rozwiązań jest otworzenie małej kuchni na salon. Zabieg ten pozwala na optyczne powiększenie wnętrza i wyznaczenie poszczególnych stref tj. strefa gotowania, strefa podawania posiłków, strefa zmywania. Kuchnia otwarta na salon, nawet jeśli nie jest zbyt duża, daje dużo więcej możliwości, niż małe, wąskie i ciasne, zamknięte pomieszczenie. Małe kuchnie stają się optycznie większe.
Przestrzeń między salonem a kuchnią można oddzielić za pomocą wyspy kuchennej lub lady. Jeżeli dodatkowo od strony salonu zostaną ustawione krzesła, mała kuchnia w bloku zyska całkiem przestronne miejsce do spożywania posiłków.
Jeśli nie planujesz umieszczenia wokół wyspy krzeseł ani hokerów, możesz od strony salonu umieścić chłodziarkę na wino lub komodę na kuchenną zastawę.
Kolorystyka – jakie kolory sprawdzą się najlepiej w małej kuchni w bloku
Nie powiększymy małej kuchni, nawet jeśli będziemy tego bardzo chcieli. Jest inne rozwiązanie na uzyskanie ergonomii wnętrza, możemy bez ograniczeń wykorzystać pewne stare i sprawdzone sztuczki mające na celu optyczne powiększenie przestrzeni. Jedną z nich jest odpowiedni dobór kolorów i odcieni.
Jeśli przestrzeń jest ograniczona, możesz pomyśleć o kuchni w stylu skandynawskim. Ten styl wnętrzarski sprawdzi się tu znakomicie.
Styl skandynawski charakteryzuje się jasnym wykończeniem frontów pokoi, ścian i mebli. Oświetlenie kuchni bielą i innymi jasnymi kolorami to rozwiązanie, które nie zwiększa kosztów remontu kuchni, ale jednocześnie dodaje jej elegancji.
Wspomnieliśmy wcześniej, że błyszczące powierzchnie frontowe odbijają światło. W połączeniu z białym kolorem ten efekt jest tylko wzmocniony. Powinieneś również rozważyć jasną podłogę. Oczywiście nie w kolorze białym. Nie zaleca się stosowania białej farby na podłodze w kuchni, ponieważ w tej użytecznej przestrzeni podłoga ulegnie zabrudzeniu. Sprawdzi się w jasnym drewnie lub w szarościach. Styl skandynawski to także wykorzystanie drewna, zwłaszcza powierzchni drewnianych.
Rola oświetlenia
Mała kuchnia wymaga doskonałego oświetlenia. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że światło odgrywa bardzo ważną rolę w każdej kuchni. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu możesz stworzyć niepowtarzalny klimat i ożywić każde wnętrze. Światło ma ogromną moc, dlatego jego dostosowanie do wielkości i charakteru wnętrza jest sprawą priorytetową. Warto rozważyć podłączenie małych lamp sufitowych, które stylowo doświetlą całe wnętrze. Kinkiety oświetlają blat stołu i optycznie wydłużają mebel. Dodatkowo można postawić na lampę wiszącą tuż nad wyspą roboczą.